Društvo i ekonomija

[ Izvor: N1 ]

28. 09. 2020. 22:27 0

DIGITALIZACIJA? 2,8 miliona JMBG nisu u elektronskoj evidenciji

Direktor Kancelarije za informacione tehnologije i e-upravu Mihailo Jovanović prošle nedelje izneo je neverovatan podatak - gotovo polovina stanovnika Srbije nema jedinstveni matični broj. Međutim, iz Kancelarije poručuju da je Jovanović zapravo hteo da kaže da gotovo tri miliona tih podataka nema u elektronskoj evidenciji. Umesto pojašnjenja usledilo je novo pitanje - ukoliko je to tačno, dokle se stvarno stiglo sa digitalizacijom javne uprave?

Sve na klik i iz komfora svog doma ili kancelarije - obećanje da će javna uprava u potpunosti postati digitalna građani Srbije slušaju već deceniju. Taj plan bio je i u ekspozeu predsednice Vlade iz 2017, piše N1.

- Ne možemo u 21. vek sa pečatima, šalterima i papirima. Iako se često vezuje za tehniku, digitalizacija je mnogo više od toga - rekla je predsednica Vlade Srbije Ana Brnabić 28. juna te godine.

Da li je Srbija zakoračila u 21. vek prema premijerkinom planu četiri godine kasnije? Iz izjave direktora Kancelarije za IT i e-upravu od prošle nedelje, ne bi se reklo.

- U matičnoj knjizi rođenih imamo građane koji ni nemaju jedinstveni matični broj građana. To je, preko 2,8 miliona građana - rekao je Mihailo Jovanović.

Nakon što se javnost uznemirila, oglasila se Kancelarija - direktor se nije precizno izrazio.

- Prilikom uspostavljanja Centralnog registra stanovništva u Registru matičnih knjiga rođenih ustanovljeno je da više od 2,8 miliona građana nema upisan JMBG kao podatak u ovoj elektronskoj evidenciji. To ne znači da 2,8 miliona građana nema JMBG, već da taj broj nije upisan u elektronsku evidenciju - navedeno je u saopštenju.

Da postoji problem sa elektronskim, matičnim knjigama, nije se moglo naslutiti iz odgovora premijerke iz 2018. na pitanje dokle se stiglo sa digitalizacijom, već upravo suprotno.

- Mi smo završili matične knjige, do kraja godine završavamo prenos činjenica o državljanstvu u elektronski oblik, što je bilo takođe izuzetno važno i pravimo registar građana - rekla je tad Brnabić.

Iz Kancelarije napominju - gotovo tri miliona matičnih brojeva nije elektronski pribeleženo jer do 1980. JMBG nije bio obavezan podatak koji se unosi u evidenciju matičnih knjiga rođenih. Nekadašnji poverenik za zaštitu podataka o ličnosti to ne vidi kao čvrsto objašnjenje.

- Još pre četiri decenije, u Jugoslaviji, JMBG je imala ogromna većina stanovništva. I sam projekat Vlade traje već godinama i ako posle toliko vremena u tim elektronskim knjigama nedostaje tolika količina podataka, onda zaista to zvuči krajnje zabrinjavajuće - smatra Rodoljub Šabić, nekadašnji poverenih za zaštitu podataka o ličnosti.

U fondaciji SHARE kažu, ovde je problem konzistentnost podataka i netemeljnost u ophođenju sa njima, što dovodi u pitanje kapacitete države kada je u pitanju digitalizacija.

- Ovim država ne uliva poverenje da može na adekvatan način da odgovori na zahteve digitalizacije usled činjenice da imamo na nultoj tačci problem sa samim sistemom - kaže Andrej Petrovski.

Uz to, Petrovski napominje da je posebno bitno da li svaki proces digitalizacije može da se isprati do kraja, jer je reč o osetljivim podacima, pa se pita šta će biti sa njima kad dođu u sam registar i podseća na informacioni sistem COVID-19, iz kog su, iako je bio najbitnija baza podataka u jednom trenutku, curili brojni podaci.

Dragi čitaoci, da biste nas lakše pratili i bili u toku preuzmite našu aplikaciju za Android ili Iphone.

Komentari 0

ostavi komentar

Ostavi komentar

Da biste komentarisali vesti pod Vašim imenom

Ulogujte se
Pravila komentarisanja
Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici i kvalitetniji komentari.
Direktno.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Zabranjeno je objavljivanje ideja, informacija i mišljenja kojima se podstiče diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihove seksualne opredeljenosti, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo. Komentari koji sadrže govor mržnje i psovke, takodje neće biti objavljeni.
Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije, već samo autora komentara.


Izbor(i)

Zoran Živković [23.04.2024.]




Video dana

Topli sendvič

Anketa

Gde ćete provesti predstojeće praznike?

Rezultati