Fudbal

D. Ljutić

07. 11. 2024. 21:03 5

Zašto Srbija poput komšija NEMA VELIKU ČETVORKU?

Svidelo se to nekima ili ne - Hrvatska i HNL su trenutno dosta ispred Srbije i našeg domaćeg prvenstva. U Hrvatskoj se poslednjih godina prvenstva rešavaju tek u poslednjim kolima. Sve je to dovelo i do situacije kada se čak četiri kluba bore za titulu - Hajduk, Dinamo, Osijek i Rijeka. I ne treba srbovati onda kada za to vreme nije, ovde nije u pitanju da li neko voli ili ne voli Hrvatsku, već se radi o poštovanju uspeha, rezultata i onoga što su oni postigli.

Razmišljanja i nagađanja o reformi srpskog fudbala samo stvaraju privid normalnosti u Fudbalskom savezu Srbije. Jer, kada bi se među tim ekspertima i analitičarima našao i poneki znalac fudbala, sigurno bi se poveo spor oko toga zašto sve to nije urađeno mnogo ranije. Logično, samim tim i razumno. Ali ne i za Srbiju.Posle duela sa Benfikom, Interom, Monakom i Barselonom, a pred preostala četiri meča (Štutgart, Milan, PSV i Jang bojs) ekipa Crvene zvezde ne deluje da ima kapaciteta da uopšte dođe do "prvenca" ili makar boda ove sezone. Gol-razlika 4:16 takođe ne uliva mnogo nade da se situacija može značajno popraviti u duelima koji nadolaze, protiv takođe bolje rangiranih ekipa, osim možda Jang bojsa.
Crvena zvezda je posle četiri runde pretposlednja na tabeli, samo zbog bolje gol-razlike naspram slovačkog prvaka Slovana, koji je u ovom kolu primio gol manje od zagrebačkog Dinama, pa je u neku ruku hrvatski prvak ubedljivom pobedom "omogućio" srpskom šampionu da ne preuzme "fenjer". Dinamo je na toj tabeli inače na 16. mestu. A mnogi su priželjkivali da Zvezda igra protiv njih. Zanemarili su istoriju: Zvezda uđe u Evropu, Dinamo prođe grupu. Elem, SFRJ je imala veliku četvorku - Zvezdu, Partizan, Dinamo i Hajduk, koji su uz Olimpiju, Rijeku, Velež, Željezničar, Sarajevo, Vojvodinu, Budućnost činili jednu od jačih liga u Evropi. Bila je u top 5, ispred francuske Lige 1.Kvalitet je u Srbiji sada umrtvljen na 16 lokacija, a razum prosto nalaže da bi smanjenje broja učesnika na 12, ili još bolje, na 10 klubova dovelo do značajnog kvalitativnog iskoraka. Sada, više nego ikad, moralo bi se diskutovati o prelasku na sistem lige sa manjim brojem učesnika. Uz Zvezdu i Partizan, Čukarički je stekao reputaciju najvažnijeg prestoničkog kluba, posle večitih. "Brđani" su sada već dugi niz sezona klub koji nosi etiketu najstabilnijeg, onaj koji iz godine u godinu ide samo napred. Buđenje Napretka i Radničkog 1923 je više nego nedovoljno. U međuvremenu, TSC se pojavio kao "dar sa neba" za Superligu. Vojvodina se već predugo čeka, a niški Radnički i dalje živi u sećanjima na igranje u Kupu UEFA.Naša liga jeste loša i to moramo da priznamo. Od Hrvata, sem toga što su podarili reprezentaciji fudbalere koji izbacuju Brazil sa Mundijala, možemo da naučimo i da skratimo ligu. I sam Dragan Stojković Piksi je istakao da bi bilo i te kako dobro sve to skratiti, jer je 16 klubova mnogo za ipak malu zemlju kakva je Srbija. Ne zaboravite da najjača fudbalska liga Hrvatske broji samo 10 timova, a tako su nam samo dokazali da je kvalitet nekada važniji nego kvantitet. Jer, od zemlje koja je bila viceprvak sveta sigurno se ima mnogo toga videti, naučiti, pa i preuzeti kada je u pitanju rukovođenje i organizacija fudbalskog takmičenja.Hrvati, kao što je poznato, već duže od decenije igraju sa 10 klubova u elitnom rangu. Iz godine u godinu HNL liga nudi sve bolji i zanimljiviji sadržaj za navijače. Privlačnija je svima, pa i sponzorima (potpisan je rekordan ugovor o TV pravima). Baš je aktuelna sezona možda i najbolji primer one prave neizvesne borbe. Dinamo, Hajduk i Rijeka se bore za titulu, a tu je i sve stabilniji Osijek. Nažalost, Srbija još uvek nema ni "veliku" dvojku, a kamoli četvorku.To je ono što je bar trenutno potrebno Srbiji u ovom slučaju. Izjednačenija liga, koja bi iznedrila još neki klub koji bi bio korektan predstavnik u Evropi kroz godinu ili dve, a ne da sudbina srpskog fudbala bude zasnovana samo na ulasku i ispadanju Crvene Zvezde iz Evrope. 

Trenutni predmet srpske zaluđenosti jurenja za loptom su i novi stadioni u Leskovcu, Loznici, Zaječaru. Ti klubovi zveraju u nekim blatnjavim ligama, bez ikakve šanse da se domognu višeg ranga. Politika zidanja takvih objekata jeste i da se oni ispune. U ligi sa 10 ili 12 klubova sigurno ne bi bilo mesta za njih. A ko bi onda punio one novoizgrađene stadione.

Tu se slio ogroman novac, a tu je već u najavi prva rampa za reformu srpskog fudbala.

Dragi čitaoci, da biste nas lakše pratili i bili u toku preuzmite našu aplikaciju za Android ili Iphone.

Komentari 5

ostavi komentar

Ostavi komentar

Da biste komentarisali vesti pod Vašim imenom

Ulogujte se
Pravila komentarisanja
Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici i kvalitetniji komentari.
Direktno.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Zabranjeno je objavljivanje ideja, informacija i mišljenja kojima se podstiče diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihove seksualne opredeljenosti, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo. Komentari koji sadrže govor mržnje i psovke, takodje neće biti objavljeni.
Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije, već samo autora komentara.


Signalizacija

Zoran Živković [04.11.2024.]




Video dana

Nije prošao obuku

Anketa

Da li će neko odgovarati zbog nesreće u Novom Sadu?

Rezultati