Politika

Boško Vukčević

06. 04. 2026. 15:44 0

Šmit u novembru odlazi sa mesta visokog predastavnika u BiH

Visoki predstavnik u Bosni i Hercegovini Kristijan Šmit najverovatnije će otići sa ove funkcije u novembru, nakon potvrđivanja rezultata opštih izbora u BiH, koji će se održati u oktobru, a kao najozbiljniji kandidat za njegovog nalsednika pominje se Karen Pirs, koja trenutno obavlja funkciju specijalne izaslanice Velike Britanije za Zapadni Balkan.

Šmit je na funkciju visokog predstavnika u BiH došao 2021. godine, ali pošto Savet bezbednosti UN nije odobrio njegovu kandidaturu njegovo imenovanje se smatra nelegitimnim.

Upravo zbog toga je od dolaska u Sarajevo Šmit bio u konfliktu sa predstavnicima Republike Srpske, naročito sa Miloradom Dodikom, koji je u tom trenutku obavljao funkciju predsednika RS.

Prema rečima ministra spoljnih poslova poslova BiH Elmedina Konakovića institucija Kancelarije visokog predstavnika (OHR) neće biti zatvorena nakon odlaska Šmita.

Konaković je, govoreći o radu Šmita kao visokog predstavnika u BiH, rekao da "jako pozitivno ceni njegov rad", dodavši da je "daleko od toga da je zadovoljan svim njegovim odlukama, ali da je više puta sačuvao ustavni sistem BiH".

- Bilo je više nasrtaja na ustavni poredak BiH i zatvaranje OHR-a. To su Dodikovi lobistički ciljevi – secesija i zatvaranje OHR-a. Do toga ne može doći. Čudi me da neke stranke iz Sarajeva učestvuju u toj kampanji. Imamo neke informacije, i ako Šmit bude odlazio, doći će oni koji razumeju situaciju BiH - rekao je Konaković.

Istakao je da nema Ustavnog suda BiH i OHR-a, Dodik bi pokušao secesiju i odveo BiH u novi sukob, zbog čega, dodao je, kontinuirano nasrće na OHR.

Sa druge strane analitičar Elvis Fejzić za Direktno.rs kaže da vest, koja se pojavila i koju su preneli neki mediji u BiH, o tome da će Kristijan Šmit u novmebru napusatiti funkciju visokog predstavnika u BiH predstavlja spekulaciju jer se niko zvanično nije oglasio na tu temu.

Dodaje i da se pitanje visokog predstavnika rešava na nivou ključnih ambasada, odnosno ambasada zemalja kvinte, kao i da u dolasku Šmita na ovu funkciju nije bilo ničega spornog, već da su narativ o tome kako Savet bezbednosti UN nije odobrio Šmitovu kandidaturu forsirali iz Republike Srpske.

- O Šmitovom mandatu su podeljena mišljenja. U Federaciji važi jedan stav, dok je u entitetu RS on potpuno drugačiji - kaže Fejzić.

Podvlači da je najbitnije da institucija Kancelarije visokog predstavnika neće biti zatvorena dok Dejtonski sporazum i aneksi tog sporazuma ne budu u potpunosti implementirani.

Analitičar Miloš Šolaja ima drugačije mišljenje i smatra da je funkcija visokog predstavnika u BiH potpuno prevaziđena.

- Imanovanje Kristijana Šmita za visokog predstavnika u BiH je ovu funkciju obesmislilo do apsurda -.kaže Šolaja.

Dodaje da je jedino pravo rešenje za BiH, kako bi ova zemlja funkcionisala normalno, da svi narodi i entiteti koji žive na prostoru BiH pronađu način za zajednički suživot, a da probleme rešavaju sami, bez posrednika.

- Kada Šmit ili kako god da se zove i ko god da bude visoki predstavnik u BiH ne bude arbitrirao u odnosima unutaer ove zemlje, sve će izgledati mnogo drugaćije - zaključio je Šolaja.

Dragi čitaoci, da biste nas lakše pratili i bili u toku preuzmite našu aplikaciju za Android ili Iphone.

Komentari 0

ostavi komentar

Ostavi komentar

Da biste komentarisali vesti pod Vašim imenom

Ulogujte se
Pravila komentarisanja
Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici i kvalitetniji komentari.
Direktno.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Zabranjeno je objavljivanje ideja, informacija i mišljenja kojima se podstiče diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihove seksualne opredeljenosti, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo. Komentari koji sadrže govor mržnje i psovke, takodje neće biti objavljeni.
Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije, već samo autora komentara.


Prema sadrzaju i poklon

Zoran Živković [25.03.2026.]




Video dana

Unuk imitira dedu

Anketa

Da li ste očekivali ovakve rezultate na lokalnim izborima?

Rezultati