Politika

Direktno.rs

10. 09. 2025. 15:54 1

Srbija centar: Raskinuti štetne ugovore sa vlasnicima OIE

Resorni odbor za energetiku Srbija centra (SRCE) ponovo je uputio zahtev Ministarstvu rudarstva i energetike Srbije da raskine "štetne" ugovore, sklopljene u poslednje dve godine, sa vlasnicima obnovljivih izvora energije (OIE), koji su proistekli iz "nameštenih" aukcija, saopšteno je danas.

Takođe, uputili su zahtev i da se na računu za struju ukine stavka koja se odnosi na povlašćene proizvođače električne energije.

- Na ovaj način plaćanje podsticaja povlašćenim proizvođačima električne energije mora preuzeti država, pod uslovom da i dalje nalazi za shodno, imajući u vidu da su subvencije ovog tipa odavno ukinute u zemljama EU i to značajno pre isteka ugovorenih rokova ili će ih ukinuti - naveo je Odbor.

Iz tog Odbora upitali su vlast "ko se to i po kojim propozicijama kvalifikovao za status povlašćenog proizvođača električne energije", jer, kako se dodaje, "zna se da su to pojedinci i firme čiji su vlasnici iz najužeg kruga kriminalno-koruptivnog SNS klana".

- Formula SNS kartela za pljačku elektroenergetskog sektora Srbije je bila prosta. U prvoj fazi izmišljenim poslovima sa budžetima koji su višestruko uvećavani i sprovedeni uglavnom kroz okvirne postupke ili kroz druge nameštene procedure (gde su zahtevane kriterijume mogli da zadovolje samo oni ponuđači unapred dogovoreni u SNS kružoku) pljačkani su EPS, Elektromreža Srbije i Elektrodistribucija Srbije u prvom krugu - navedeno je.

Dodaje se da su tim "opljačkanim" novcem izgrađeni elektroenergetski proizvodni kapaciteti, male hidroelektrane i vetroelektrane, kojima je vlast dodelila status povlašćenog proizvođača električne energije ili u poslednje dve godine ugovore kroz nameštene aukcije za solarne elektrane.

Odbor je ocenio da firme koje se bave OIE, a izabrane su na "nameštenim" aukcijama, moraju da nastave svoje poslovanje na normalan i zakonit način na tržištu električne energije, po utvrđenim pravilima tog tržišta i zakonskim procedurama.

- Ugovorom nakon aukcija za OIE, građani Srbije i najveća nacionalna kompanija Elektroprivreda Srbije (EPS) sada se pljačkaju u drugom krugu - piše u saopštenju.

Dragi čitaoci, da biste nas lakše pratili i bili u toku preuzmite našu aplikaciju za Android ili Iphone.

Komentari 1

ostavi komentar

Ostavi komentar

Da biste komentarisali vesti pod Vašim imenom

Ulogujte se
Pravila komentarisanja
Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici i kvalitetniji komentari.
Direktno.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Zabranjeno je objavljivanje ideja, informacija i mišljenja kojima se podstiče diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihove seksualne opredeljenosti, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo. Komentari koji sadrže govor mržnje i psovke, takodje neće biti objavljeni.
Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije, već samo autora komentara.


Spomenik zahvalnosti

Zoran Živković [08.09.2025.]




Video dana

Pas u strahovitoj žurbi

Anketa

Ko bi trebalo da nasledi Svetislava Pešića na klupi Srbije?

Rezultati