Politika

[ Izvor: Beta ]

22. 08. 2025. 10:40 2

"Bratina da podnese ostavku: Novinare N1 i Nove nazvao mamlazima"

Pokret za preokret (PZP) zatražio je hitnu ostavku ministra informisanja i telekomunikacija Borisa Bratine zbog, kako su naveli, omalovažavanja novinara, zatiranja nezavisnog novinarstva, kao i njegovog "aktivnog doprinosa urušavanju medijskog sistema kroz otvoreno nepoštovanje profesionalnih standarda i zakonskih obaveza".

- Posebno je neprihvatljivo što je ministar, tokom gostovanja na Informer TV, javno uvredio novinare N1 i Nove S nazivajući ih "mamlazima", čime je pokazao potpunu neodgovornost za funkciju koju obavlja. Podsećamo da se Srbija već mesecima nalazi bez funkcionalnog sistema nadzora nad elektronskim medijima, što je dovelo do potpunog urušavanja medijske regulative - navodi se u saopštenju.

Vlast je, prema oceni PZP, dva puta neuspešno pokušala da sprovede postupak izbora članova Saveta Regulatornog tela za elektronske medije (REM), čime je "demonstrirala potpunu nesposobnost da ispuni osnovne zakonske obaveze i obezbedi funkcionisanje ovog regulatornog tela".

- U vakuumu nastalom zbog izostanka medijskog nadzora, Dragan J. Vučićević, glavni i odgovorni urednik televizije Informer, bez ikakvih posledica zloupotrebljava medijski prostor za orkestrirano targetiranje građana koji učestvuju u protestima, narušavanje njihovog ugleda, širenje govora mržnje i sistematsku diskreditaciju, sve to uz prećutno odobravanje ministra informisanja i telekomunikacija - dodaje se u saopštenju.

Dodali su da, dok Ministarstvo pravde zbog povećanog broja slučajeva neovlašćenog deljenja intimnih fotografija najavljuje uvođenje novog krivičnog dela takozvane osvetničke pornografije, Vučićević u programu uživo, "bez ikakvih sankcija, prikazuje eksplicitne fotografije tada maloletne studentkinje Fakulteta političkih nauka Nikoline Sinđelić, upravo postupajući na način koji bi, po najavljenim izmenama, predstavljao krivično delo".

PZP je ocenio da je, uz ostavku ministra Bratine, neophodno i ponoviti postupak izbora članova Saveta REM-a, i pokrenuti krivični postupak protiv Vučićevića zbog javnog prikazivanja eksplicitnog sadržaja bez pristanka lica, kao i da nadležne institucije preduzmu sve mere za zaštitu prava građana i novinara od medijskog nasilja i zloupotreba.

Dragi čitaoci, da biste nas lakše pratili i bili u toku preuzmite našu aplikaciju za Android ili Iphone.

Komentari 2

ostavi komentar

Ostavi komentar

Da biste komentarisali vesti pod Vašim imenom

Ulogujte se
Pravila komentarisanja
Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici i kvalitetniji komentari.
Direktno.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Zabranjeno je objavljivanje ideja, informacija i mišljenja kojima se podstiče diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihove seksualne opredeljenosti, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo. Komentari koji sadrže govor mržnje i psovke, takodje neće biti objavljeni.
Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije, već samo autora komentara.


Obezbeđenje

Zoran Živković [15.08.2025.]




Video dana

Pravi se važan

Anketa

Da li će Aleksandar Vučić ispuniti zahtev studenata i raspisati vanredne izbore?

Rezultati