Politika
24. 07. 2025. 18:28 6
Brnabić slagala: Evo šta je tačno direktorka ODIHR-a poručila srpskim vlastima
Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić sastala se u sredu sa direktorkom ODIHR-a Mariom Telalian. Posle susreta, Skupština Srbije izdala je saopštenje u kojem se, između ostalog, navodi i da se direktorka Telalian zahvalila Brnabić "na ličnom angažovanju u podsticanju političkog dijaloga". Međutim, da li je to bila najvažnija poruka sa sastanka? Sudeći po saopštenju koje je ovo telo danas objavilo - ni približno.
- Aktivno i angažovano civilno društvo važno je za svaku zdravu demokratiju i zaslužuje podršku i priznanje. Podstičemo vlasti da poštuju obaveze OEBS-a koje dele sve države članice, posebno u zaštiti slobode izražavanja i mirnog okupljanja - izjavila je Telalian, a navodi se na zvaničnoj internet stranici osce.org.
I dok se u jučerašnjem saopštenju iz Narodne skupštine navodi da je "direktorka Taelalian sastanak ocenila kao veoma značajan, naročito u kontekstu intenzivnog rada na implementaciji preporuka ODIHR, što, kako je istakla, doprinosi unapređenju izbornog procesa i jačanju demokratskih institucija", u današnjem saopštenju organizacije koju predstavlja se navodi:
- Tokom sastanaka sa gospođom Brnabić i drugima, direktorka ODIHR-a je istakla da javno poverenje u tekuće izborne reforme ne zavisi samo od tehničkih poboljšanja, već i od institucionalne nezavisnosti, političke ravnoteže i inkluzivne reprezentacije, uključujući opoziciju i civilno društvo. Izborne reforme su uvek deo širih napora za jačanje poverenja javnosti u demokratske institucije i vladavinu prava.
Takođe se dodaje i da su se sve države članiceOEBS-a, a jedna od njih je i Srbija, obavezale će poštovati prava na slobodu izražavanja, okupljanja i udruživanja, kako u zakonu tako i u praksi. Sve one su priznale i ključnu ulogu civilnog društva u promovisanju ljudskih prava, demokratije i vladavine prava.
- Od urušavanja nadstrešnice železničke stanice u Novom Sadu u novembru 2024, kada je stradalo 16 ljudi, u Srbiji je održano preko 20.000 mirnih skupova. Iako je većina protekla bez incidenata, bilo je izveštaja o nasilju nad mirnim demonstrantima - navodi se u saopštenju ODIHR-a.
- Vlasti imaju obavezu da olakšaju mirna okupljanja, uključujući spontana i neregistrovana. Upotreba sile od strane organa reda i mira treba da ostane krajnja mera, a svaka optužba za neopravdanu ili prekomernu upotrebu sile mora biti brzo i i nepristrasno istražena u skladu sa međunarodnim standardima - piše u saopštenju.
I dok je sa jedne strane saopštenje koje je stiglo iz Narodne skupštine gotvo hvalilo Anu Brnabić i njene doprinose u unapređenju izbornog procesa i jačanju demokratskih institucija, kao i da je direktorka Telalian "zahvalila predsednici Brnabić na ličnom angažovanju u podsticanju političkog dijaloga i istakla da je za demokratski proces neophodna saradnja svih aktera - vlasti, opozicije i civilnog sektora", u istom se ne navodi sledeće:
- Tokom susreta sa gospođom Brnabić i drugim zvaničnicima, direktorka ODIHR-a naglasila je da poverenje javnosti u tekuću izbornu reformu zavisi ne samo od tehničkih unapređenja, već i od institucionalne nezavisnosti, političke ravnoteže i inkluzivne zastupljenosti, uključujući opoziciju i civilno društvo. Izborna reforma je uvek deo šireg napora za jačanje poverenja javnosti u demokratske institucije i vladavinu prava.
- Tokom svoje posete, gospođa Telalian je ponovo potvrdila spremnost ODIHR-a da nastavi da podržava Srbiju u daljoj demokratizaciji, naglašavajući da stvarni napredak mora biti vođen i prihvaćen od strane svih aktera na političkoj sceni Srbije.
Podsećamo, učešće u radu Radne grupe za unapređenje izbornih uslova odbili su predstavnici nekih opozicionih partija kao i predstavnici važnih NVO organizacija.
Komentari 6
ostavi komentar