Politika

[ Izvor: Danas.rs ]

21. 05. 2025. 18:03 4

Da li rektor Vladan Đokić može da bude kandidat na studentskoj izbornoj listi?

Ne postoje zakonske prepreke da se Vladan Đokić, rektor Univerziteta u Beogradu, nađe na studentskoj listi ukoliko dođe do vanrednih parlamentarih izbora, a prema tumačenju pravnika sa kojima su novinari Danasa razgovarali, Đokić u tom slučaju ne bi morao da podnese ostavku na sadašnju funkciju.

Zakon o visokom obrazovanju jasno propisuje da na visokoškolskim ustanovama nije dozvoljeno političko, stranačko ili versko organizovanje i delovanje, a upravo se na ovaj član poziva i sam Đokić, ali i najviši predstavnici vlasti koji mu osporavaju pravo da se kao prvi čovek Beogradskog univerziteta nađe na izbornoj listi koju bi sastavili studenti.

Predsednica Narodne skupštine Ana Brnabić je, podsetimo, objavila papir na kome je navodni potpis profesora Đokića i izjava da je saglasan da se njegovo ime nađe na studentskoj izboroj listi kao kandidata Pravnog fakulteta Univerziteta u Beogradu.

- Svojim potpisom je potvrdio da su čitavu zemlju terorisali baš oni - taj rektor, određeni dekani i profesori, da su baš oni zloupotrebili autonomiju univerziteta kako bi se preko našeg visokog školstva dokopali vlasti, da su za to iskoristili sve studente na ovim univerzitetima (i blokadere i one koji žele da uče) i da su svojom, čisto političkom ambicijom, srušili univerzitet - napisala je Brnabić na društvenoj mreži Iks.

Rekla je i da očekuje da isti taj potpis "vidimo i na papiru na kom je napisana njegova (Đokićeva prim. aut.) neopoziva ostavka na mesto rektora UB", i uz citiranje gore pomenutog člana Zakona o visokom obrazovanju upitala rektora da li misli da je iznad zakona, Narodne skupštine i Ustava Republike Srbije.

Đokić, pak, podseća da Ustav, u članu 52, svim građanima garantuje pravo da biraju i da budu birani.

- To pravo važi za sve odrasle i poslovno sposobne građane, uključujući i studente i univerzitetske profesore, koji su svoje znanje, iskustvo i integritet i do sada stavljali u službu društva i javnog interesa, bez obzira na javnu funkciju koju su u tom trenutku obavljali, sve dok se time ne krše važeći propisi i pravila ustanova, koja zabranjuju jedino i isključivo političko organizovanje i delovanje u prostorima fakulteta i Univerziteta - naveo je Đokić.

On smatra da, ukoliko studenti odluče da oforme svoju izbornu listu na kojoj bi se našli i nastavnici Univerziteta u Beogradu, to ne bi narušilo autonomiju univerziteta, pod uslovom da se delovanje ne odvija u okviru obrazovnih institucija, odnosno u prostorima fakulteta i Univerziteta.

Nemanja Nenadić, direktor Transparetnosti Srbija, podseća da su izbori jedino raspisani u Zaječaru i Kosjeriću, a pošto vanrednih parlamentarnih nema, niti se zna da li će ih i kada biti, još uvek pravno ne može da postoji ni "studentska lista", ni grupa građana koja bi bila predlagač takve liste na izborima.

Zbog toga, kaže, eventualni potpis podrške ili pristanak za kandidaturu rektora Đokića ili bilo kog drugog, pre nego što su izbori uopšte raspisani, ne predstavlja pravno obavezujući akt.

Indikativno je da naprednjacima nije smetalo kada je bivši rektor Univerziteta u Kragujevcu Nenad Filipović bio nosilac liste SNS na lokalnim izborima 2023, upravo u vreme dok je bio na čelu te visokoškolske ustanove.

Nisu bili zabrinuti i kada se iste godine među potpisima podrške za listu "Aleksandar Vučić - Srbija ne sme da stane" našlo i više univerzitetskih profesora koji su u to vreme obavljali i funkciju rektora, odnosno dekana, i upravo su dvojako bili potpisani, istina, bez navođenja imena ustanova na čijem su čelu bili.

Na pitanje da li je prepreka da se rektor Đokić sa te pozicije nađe kao kandidat na studentskoj listi, Miodrag Jovanović, profesor Pravnog fakulteta u Beogradu, odgovara:

- Jednako je smetnja koliko i da Đuro Macut sa mesta profesora bude predsednik Vlade. Ustavno je pravo svakog pojedinca, bio on profesor ili rektor, da svoje aktivno ili biračko pravo vrše na slobodan način. Jedino što je zabranjeno jeste da se s bilo koje akademske pozicije stranački deluje. Rektor Đokić je to u svojoj izjavi jasno naglasio i u vezi sa studentskim namerama, ali i u vezi sa svojim potencijalnim prihvatanjem mesta na nekoj budućoj "studentskoj" izbornoj listi - navodi Jovanović.

Sa njim se slaže profesorka prava u penziji Vesna Rakić Vodinelić.

- Trebalo bi postaviti pitanje, pre svega, Ani Brnabić da li je možda profesor Atlagić dao otkaz na svom fakultetu, šta je sa bivšim rektorom Kragujevačkog univerziteta koji je predvodio listu SNS, da li je on možda dao ostavku? Šta je sa Đurom Macutom, da li on predaje i dalje na Medicinskom fakultetu ili je podneo ostavku pošto je na čelu je Vladu? Nema nikakve zabrane, svima su pod jednakim uslovima dostupne javne funkcije - kaže Rakić Vodinelić.

Na pitanje da li postoji razlika ukoliko se neko kandiduje kao "običan" profesor ili kao organ poslovođenja visokoškolske ustanove, što su rektori i dekani, Rakić Vodinelić odgovara odrično.

Sagovornici iz akademske zajednice koji se protive blokadama fakulteta moguću Đokićevu kandidaturu vide kao spornu zbog aktuelne situacije na visokoškolskim ustanovama, jer je, kako tvrde, univerzitet postao generator političkih procesa. Ipak, ostavljaju pravnicima da kažu poslednju reč.

- Pošto postoje zakonske zabrane za stranačke aktivnosti i predizbornu kampanju u obrazovnim institucijama, po mom uverenju, bilo bi neophodno da se rektori, dekani i direktori škola koji su kandidati na izborima uzdrže od obavljanja javnih dužnosti dok kampanja traje, naročito onih koje se odnose na pojavljivanje u javnosti. U suprotnom bi mogli da zloupotrebe javnu funkciju ili da u javnosti stvore utisak da je zlouptrebljavaju za vođenje svoje kampanje - smatra Nemanja Nenadić.

Ako to nije moguće izvesti, jer, na primer, nema zamenika, onda bi ostavka bila jedino rešenje, dodaje on.

- Naravno, bilo bi bolje da su sva ova pitanja regulisana izričito u zakonima i aktima obrazovnih ustanova – zaključuje Nenadić.

Podsetimo da je na poslednjim parlamentarnim izborima u decembru 2023. tadašnji prorektor Univerziteta u Beogradu Ratko Ristić bio kandidat koalicije Dveri i Zavetnika za gradonačelnika Beograda, što nije bilo sporno. Ostavku tokom kampanje nije podneo.

- Ne bavim se politikom ni u jednom segmentu svog rada na univerzitetu i strogo vodim računa o tome. Nikad ne bih ni svoj univerzitet, ni svoj fakultet zloupotrebio za bilo koji vid političke delatnosti. Na UB, niti na matičnom fakultetu ne postoji ništa u mom radu što ima bilo kakvo političku konotaciju - odgovorio je ranije Ristić na pitanje hoće li podneti ostavku na mesto prorektora budući da je ušao u kampanju.

Dragi čitaoci, da biste nas lakše pratili i bili u toku preuzmite našu aplikaciju za Android ili Iphone.

Komentari 4

ostavi komentar

Ostavi komentar

Da biste komentarisali vesti pod Vašim imenom

Ulogujte se
Pravila komentarisanja
Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici i kvalitetniji komentari.
Direktno.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Zabranjeno je objavljivanje ideja, informacija i mišljenja kojima se podstiče diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihove seksualne opredeljenosti, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo. Komentari koji sadrže govor mržnje i psovke, takodje neće biti objavljeni.
Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije, već samo autora komentara.


Prateća scenografija

Zoran Živković [19.05.2025.]




Video dana

Klimava stolica

Anketa

Da li će Aleksandar Vučić na zahtev studenata raspisati izbore?

Rezultati