Politika

[ Izvor: Beta ]

29. 04. 2025. 12:41 2

Amnesti internešenel: Prekomerna sila i proizvoljna hapšenja na protestima u Srbiji

Međunarodna organizacija Amnesti internešenel (AI) je u novom izveštaju navela da je pravo na mirno okupljanje na meti teškog napada u Evropi, jer države sve više stigmatizuju i kriminalizuju mirne demonstrante, uz proizvoljna hapšenja i primenu prekomerne sile u nekim zemljama, uključujući Srbiju.

U godišnjem izveštaju o ljudskim pravima koji je danas objavljen, AI ukazuje da evropske zemlje nameću neopravdana i kaznena ograničenja i pribegavaju sve represivnijim sredstvima protiv neistomišljenika, što je posebno bio slučaj sa ljudima koji su protestovali protiv "izraelskog genocida nad palestinskim narodom", kao i protestima zbog klimatskih promena.

U delu izveštaja o Srbiji, AI ocenjuje da su se demonstranti i novinari suočavali sa zastrašivanjem, uznemiravanjem i zlonamernim tužbama zbog mirnog angažovanja u pitanjima od javnog interesa.

"Demonstracije, posebno protesti za zaštitu životne sredine, bile su pod jakim policijskim nadzorom, a učesnici su bili izloženi prekomernoj upotrebi sile i proizvoljnim hapšenjima", navodi se u izveštaju za 2024. godinu.

Podseća se da je uhapšeno najmanje 33 aktivista posle protesta zbog projekta iskopavanja litijuma u avgustu, da su mnogi pritvoreni ili ispitivani zbog objava na društvenim mrežama ili samo zbog učešća u mirnim protestima, a da su neki optuženi "za nesrazmerna krivična dela, uključujući podsticanje na nasilno rušenje ustavnog poretka".

U izveštaju se navodi da je AI u decembru našao dokaze da su vlasti u Srbiji rasprostranjeno koristile nezakonit špijunski softver i "invazivne tehnike digitalne forenzike protiv aktivista i nezavisnih novinara".

Organizacija ukazuje na slične mere u drugim državama - da su u Francuskoj bila uvedena prekomerna ograničenja protesta, da je u Finskoj, Nemačkoj i Italiji bilo izveštaja o nepotrebnoj ili prekomernoj sili protiv učesnika demonstracijama, da je Turska uvela opšte zabrane protesta, da su u Holandiji protiv mirnih demonstranata korišćeni dronovi i tehnologija prepoznavanja lica, a da su Srbija, Grčka i Turska bile svedoci prekomerne upotrebe sile od strane policije i/ili proizvoljnih hapšenja tokom demonstracija.

"Prostor za sve da ostvare prava na slobodu izražavanja i mirnog okupljanja mora biti zaštićen od državnog prekoračenja pod raznim izgovorima", ističe se u izveštaju.

Kada je u pitanju sloboda izražavanja u Srbiji, ocenjuje se da su istraživački novinari, branioci ljudskih prava i aktivisti nastavili da se suočavaju sa napadima u provladinim medijima i da su bili izloženi strateškim tužbama protiv učešća javnosti (SLAPP).

Visoki vladini zvaničnici su pozivali na usvajanje "zakona o stranim agentima", bilo je više od 150 pretnji i napada na novinare, prema podacima NUNS-a, a Odbor UN za ljudska prava je ukazao na "kontinuiranu rasprostranjenost diskriminatorskog govora, uključujući političara i visokih zvaničnika, usmerenog na novinare i u onlajn i u tradicionalnim medijima".

Takođe se navodi da nije učinjen nikakav kredibilan napor da se postigne odgovornost za ratne zločine i da se umesto toga vlada fokusirala na slabljenje rezolucije UN o genocidu u Srebrenici.

"Diskriminacija je ostala značajan problem koji pogađa Rome, LGBTI osobe, izbeglice i migrante. Broj izbeglica i migranata koji prolaze kroz zemlju se smanjio, ali su ostali podložni zlostavljanju i nasilju", navodi se u dokumentu.

Izveštaju o stanju ljudskih prava u svetu koji je obuhvatio 150 zemalja dokumentuje žestoke, široko rasprostranjene represije protiv neistomišljenika, katastrofalne eskalacije oružanih sukoba, neadekvatne napore za rešavanje klimatskog kolapsa i sve veću globalnu negativnu reakciju na prava migranata, izbeglica, žena, devojčica i LGBTI osoba, saopštio je AI.

"Širenje autoritarnih zakona, politika i praksi usmerenih na slobodu izražavanja, udruživanja i mirnog okupljanja, koje je Amnesti internešenel dokumentovao 2024. godine, bilo je ključno za globalni negativan stav prema ljudskim pravima. Vlade širom sveta nastojale su da izbegnu odgovornost, učvrste svoju moć i uliju strah zabranjujući medije, raspuštajući ili suspendujući nevladine organizacije i političke stranke, zatvarajući kritičare pod neosnovanim optužbama za 'terorizam' ili 'ekstremizam' i kriminalizujući branioce ljudskih prava, klimatske aktiviste, demonstrante koji iskazuju solidarnost sa Gazom i druge neistomišljenike", navodi se u saopštenju.

AI upozorava da kampanja protiv ljudskih prava administracije američkog predsednika Donalda Trampa pojačava već prisutne štetne trendove, uništavajući međunarodnu zaštitu ljudskih prava i ugrožavajući milijarde ljudi širom planete.

"Ovaj 'Trampov efekat' je pojačao štetu koju su naneli drugi svetski lideri tokom 2024. godine, uništavajući decenije mukotrpnog rada na izgradnji i unapređenju univerzalnih ljudskih prava za sve i ubrzavajući sunovrat čovečanstva u brutalnu novu eru koju karakteriše preplitanje autoritarnih praksi i korporativne pohlepe", saopštio je Amnesti internešenel.

Organizacija je navela da se "izraelski genocid nad Palestincima u Gazi uživo prenosio" i da je njegova "nezakonita okupacija na Zapadnoj obali postala sve nasilnija".

Rusija je, dodaje se, 2024. godine ubila više ukrajinskih civila nego godinu dana ranije, nastavljajući da cilja civilnu infrastrukturu i podvrgava pritvorenike mučenju.

U izveštaju se ukazuje i na zabrinjavajuću situaciju u Sudanu, Mjanmaru, Siriji, Jemenu i Kongu, kao i na globalni neuspeh u rešavanju klimatske krize, povećanje ekstremnog siromaštva i produbljivanje nejednakosti.

Dragi čitaoci, da biste nas lakše pratili i bili u toku preuzmite našu aplikaciju za Android ili Iphone.

Komentari 2

ostavi komentar

Ostavi komentar

Da biste komentarisali vesti pod Vašim imenom

Ulogujte se
Pravila komentarisanja
Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici i kvalitetniji komentari.
Direktno.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Zabranjeno je objavljivanje ideja, informacija i mišljenja kojima se podstiče diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihove seksualne opredeljenosti, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo. Komentari koji sadrže govor mržnje i psovke, takodje neće biti objavljeni.
Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije, već samo autora komentara.


Dekontaminacija

Zoran Živković [25.04.2025.]




Video dana

Blago rečeno sam šokiran!

Anketa

Da li će Rusija i Ukrajina postići dogovor o primirju?

Rezultati