Politika
29. 10. 2024. 11:53 1
Ugrožavanje prava građana i gušenje aktivizma: NSP o izmenama Krivičnog zakonika
Narodni pokret Srbije (NPS) ocenio je danas da su predlozi izmena Krivičnog zakonika i Zakonika o krivičnom postupku nekvalitetno formulisani i u mnogim elementima stvaraju konfuziju, koja u praksi može da dovede do značajnih ugrožavanja prava građana Srbije.
U saopštenju NPS podseća se da su predlozi zakona koji se menjaju osmi put za poslednjih 12 godina,
postali dostupni javnosti 27. septembra, dok je 1. oktobra počela javna rasprava koja će trajati do 1. novembra, što je minimalni zakonom predviđeni rok.
Navodi se i da se paralelno sprovodi i izmena i dopuna još tri zakona koja se tiču položaja sudija, javnih tužilaštava i Pravosudne akademije, čiji značaj, kao i predložene izmene zahtevaju ozbiljnu debatu sa različitim društvenim akterima iz stručne i šire javnosti, kako bi se izbeglo stvaranje pravne nesigurnosti i ugrožavanje osnovnih ljudskih prava građana Srbije.
Ta stranka je dodala da se izmenama predlaže uvođenje krivičnog dela "objavljivanje materijala kojima se savetuje izvršenje krivičnih dela“ i ocenila da tako definisan predlog ima za cilj da guši građanski aktivizam, zaplaši građane i zabrani za svaku objavu na internetu.
Prema NPS, jasno je da to krivično delo ne štiti društvo od kriminala, već se štiti vlast od aktuelnih dešavanja vezanih za masovne proteste i predstavlja dodatno oruđe režima za ograničenje informisanja građana putem društvenih mreža.
- Dodatno treba da zabrine je što se predloženim izmenama potupno briše član Zakona pod nazivom ‘Iznuđivanje iskaza’, pa se postavlja pitanje, da li to treba tumačiti tako da će službeno lice moći da zloupotrebi silu dok nekog građanina ispituje kako je pristupio ‘spornom’ materijalu - ocenjuje NPS.
Upozorava se i da predlog izmena podrazumeva da tužilaštvo neće istraživati moguću korupciju u javim nabavkama ako je vrednost manja od pet miliona dinara.
Dodaje se i da predložene izmene uvode kao krivično delo i "napad na prosvetne i medicinske radnike", ali odredbama nije precizno regulisano ko je tačno zaštićen i obuhvaćen, odnosno tim izmenama nisu obuhvaćeni vaspitači u kazneno-popravnim zavodima za maloletnike koji rade sa vaspitno zapuštenom decom gde je rizik po bezbednost veći.
Napominje se i da se sporni predlozi odnose na sudije, koji predloženim izmenama postaju pomoćnici tužioca, jer tamo gde tužilac nije uspeo da u dovoljnoj meri dokaže optužnicu, sud preuzima aktivnu ulogu i pronalazi dokaze, čime se značajno ugrožava pretpostavka nevinosti, s obzirom da je na tužiocu da dokazuje navode iz iptužnice, a ne na sudiji koji mora da ostane neutralan.
Komentari 1
ostavi komentar