Politika

[ Izvor: NIN ]

30. 01. 2023. 17:59 5

Batina je iz Poslovnika izašla

Može li nova runda međustranačkog dijaloga pomoći u popravljanju rada Skupštine, čija je zloupotreba "vidljiva iz aviona" i zašto je, s tim u vezi, strepnja opravdano dublja od nade.

Red bi bio da u petak, kada poslanici Evropskog parlamenta Vladimir Bilčik i Matijaž Nemec dođu u Beograd da "facilitiraju" nastavak međustranačkog dijaloga, pozdravnu reč održi domaćin, predsednik parlamenta Vladimir Orlić. I da citira sopstvenu izjavu koja oslikava suštinu odnosa SNS prema opoziciji: "Svi su kompletno isti. Leva i desna strana – ista gomila štetočina", piše NIN.
Prema najavama, treća faza međustranačkog dijaloga započetog još 2019, najvidljivijeg u dogovorima o izbornim uslovima vođenim 2021, biće fokusirana na unapređenje funkcionisanja Skupštine. Zato bi Orlić mogao da ponovi i deo svog obraćanja kolegama od, recimo, 6. decembra, iz koga se vidi kolika je naprednjačka spremnost na dogovor: "Nisam planirao da menjam Poslovnik... Ako time niste zadovoljni, vi imate problem sa Poslovnikom, koji je, da vas podsetim, vaš".

Osim što nemaju potrebu da menjaju postojeći Poslovnik o radu parlamenta, evidentno je da naprednjaci nemaju nameru da menjaju ni bilo šta drugo u načinu njegovog rada, s obzirom na efektivnost u ispunjavanju glavnog cilja – onemogućavanja javne diskusije o problemima koji muče Srbiju. Metodologija ućutkivanja nepodobnih, osim standardnog nedavanja reči, sada je dobila i bizarne novitete, poput Orlićevog trčanja iz jedne u drugu zgradu Skupštine, kako bi prevario sistem zakazivanja sednica i onemogućio opoziciju da na dnevni red stavi svoje predloge.U Pregledu rada Skupštine tokom prvih pet meseci 13. saziva, koji je izradio Otvoreni parlament, inicijativa koju je pokrenula CRTA, navode se i brojni drugi problemi u funkcionisanju, poput nedostatka programa rada, prevelikog broja tačaka dnevnog reda, arbitrarnog predsedavanja Skupštini, opstrukcije u odborima kojima predsedava opozicija, protivzakonitog ignorisanja podnete narodne inicijative...

Postoje čak i spekulacije o nameri vlasti da od juna obustavi rad parlamenta, za šta je sada nemoguće dobiti ni potvrdu, ni uverljiv demanti. Evidentno je, međutim, da se sednice u ovom sazivu održavaju ređe nego u prošlom. Кako su prebrojali u Otvorenom parlamentu, u jesen 2020. održano ih je 12, od čega tri proceduralne (konstituisanje, dve za postavljanje vlade) i devet "suštinskih". Aktuelni saziv je, s druge strane, u jesen 2022. zasedao sedam puta, od čega su tri sednice takođe bile proceduralne, a svega četiri "suštinske".

Proevropske opozicione stranke su se, u vreme pripreme ovog NIN-a, dogovarale o sastancima sa ciljem da se pre početka dijaloga usaglase ključni zahtevi. A postoji i gotov predlog Poslovnika koji je, posle višegodišnjeg istraživanja i razgovora sa poslaničkim grupama, uz angažman eksperata, pre godinu dana izradila CRTA.Ono što ne postoji jeste entuzijazam u pogledu rezultata pregovora, zbog lošeg iskustva sa ishodom prethodnih razgovora uz evropsko posredstvo. Oni jesu doprineli odluci opozicionih stranaka da, posle većinski bojkotovanih parlamentarnih izbora 2020, na prošlogodišnjim predsedničkim, parlamentarnim i beogradskim učestvuju, čime je vlast oslobođena optužbi za ukidanje višepartizma. I ne mnogo više od toga, s obzirom na probleme koji su obeležili izborni proces i sve što je potom sledilo – od nepotrebnog odugovlačenja formiranja parlamenta, do načina njegovog rada koji je najčešće na ivici incidenta, toliko da ideja o njegovom ponovnom napuštanju, ponovo deluje prihvatljivo.

Dragi čitaoci, da biste nas lakše pratili i bili u toku preuzmite našu aplikaciju za Android ili Iphone.

Komentari 5

ostavi komentar

Ostavi komentar

Da biste komentarisali vesti pod Vašim imenom

Ulogujte se
Pravila komentarisanja
Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici i kvalitetniji komentari.
Direktno.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Zabranjeno je objavljivanje ideja, informacija i mišljenja kojima se podstiče diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihove seksualne opredeljenosti, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo. Komentari koji sadrže govor mržnje i psovke, takodje neće biti objavljeni.
Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije, već samo autora komentara.


Izbor(i)

Zoran Živković [23.04.2024.]




Video dana

U čemu je problem?

Anketa

Gde ćete provesti predstojeće praznike?

Rezultati