Politika

Direktno.rs [ Izvor: Veritas ]

04. 08. 2020. 16:18 10

KAKO JE PROPAO PLAN Z-4 Slobino NE umesto države u državi donelo kolone izbeglica

Srbi u hrvatskoj mogli su da imaju svoju državu u državi da je početkom 1995. godine, nekoliko meseci pred "Oluju", prihvaćen plan Z-4, koji je, međutim, odbijen u poslednjem trenutku. Po tom planu, srpska teritorija formalizovala bi se u autonomnu oblast u Hrvatskoj, sastavljena iz dva dela, sa ukupno 11 opština, sa najširim mogućim ovlašćenjima, koja su išla čak i do sklapanja međunarodnih ugovora i sopstvenog novca.

U jednom trenutku na zasedanju Skupštine Republike Srpske Krajine u Kninu izgledalo je da je prihvatanje Z-4 gotova stvar. Stranka Milana Babića SDS već je podelila dokument poslanicima, a on bi bio i usvojen da nije stigla suprotna naredba iz Beograda.

Kako se ispostavilo, direktno od Slobodana Miloševića stigla je naredba da se plan odbije.

Autori plana: EU, UN, SAD, Rusija

- Sve ove priče kako je propao plan Z-4 ne isključuju jedna drugu, nekima sam i ja prisustvovao. Bio sam u delegaciji RSK kada su ambasadori doneli nacrt plana Z-4 u Knin, to je bilo krajem januara 1995. godine, Martić je kao predsednik RSK bio i vođa naše delegacije na kninskoj tvrđavi. Tu smo dočekali ambasadore EU, UN, SAD i Rusije (zato se i zove plan Z-4). Martić je rekao: “Nećemo ga primiti u ruke”, a pre toga je on razgovarao sa Miloševićem i čekali smo ga da završi taj razgovor. Niko ga ništa nije pitao, a kad je razgovor završio, vrteo je glavom, kao “ne, ne i ne”. Svi su protumačili to vrtenje glavom da je Milošević to odbio – priseća se Savo Štrbac iz “Veritasa”.

S druge strane, dodaje Štrbac, 3. avgusta 1995. uoči “Oluje” krajiška i hrvatska delegacija sastale su se u Ženevi i razgovaralo se o mirnom rešenju hrvatsko-srpskog sukoba.

- Medijatori, međunarodna zajednica, ponudili su da se nastave razgovori po planu Z-4 i naša delegacija je to parafirala, međutim, Hrvatska nije htela. Kad su naši prihvatili razgovore po tom planu, onda su Hrvati tražili bezuslovnu kapitulaciju od nas - tvrdi Štrbac.

Prednosti plana Z-4

1. Krajina je imala pravo na predsednika, parlament, vladu i sudove, ime, zastavu, grb, sopstveni novac, upotrebu jezika i pisma, pravo na sopstvene poreze, policiju, carinu i sklapanje međunarodnih ugovora

2. Hrvatska vojska bi mogla da uđe u Krajinu samo na poziv krajiškog predsednika, hrvatski zakoni bi se sprovodili samo uz saglasnost Krajine, dok bi sporove između Krajine i Hrvatske rešavao poseban ustavni sud

3. Da su krajiški čelnici prihvatili plan, Hrvati bi ga najverovatnije odbili, što bi Srbima dalo veliki adut pred međunarodnom zajednicom

Ključni nedostaci 

1. Sve izvan predviđenih 11 opština bi se odmah vratilo pod punu hrvatsku vlast, izuzev istočne Slavonije, Baranje i zapadnog Srema, za koje je bio predviđen dvogodišnji prelazni period

2. Srpska država u državi bila bi fizički podeljena na dva dela

Dragi čitaoci, da biste nas lakše pratili i bili u toku preuzmite našu aplikaciju za Android ili Iphone.

Komentari 10

ostavi komentar

Ostavi komentar

Da biste komentarisali vesti pod Vašim imenom

Ulogujte se
Pravila komentarisanja
Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici i kvalitetniji komentari.
Direktno.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Zabranjeno je objavljivanje ideja, informacija i mišljenja kojima se podstiče diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihove seksualne opredeljenosti, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo. Komentari koji sadrže govor mržnje i psovke, takodje neće biti objavljeni.
Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije, već samo autora komentara.


Prvomajski uranak

Zoran Živković [30.04.2025.]




Video dana

Vetar u zubima

Anketa

Da li će Rusija i Ukrajina postići dogovor o primirju?

Rezultati