Slobodno vreme

direktno.rs

12. 02. 2026. 10:00 0

Šta se dešava ako ubacite u rikverc tokom vožnje? Ovo morate znati

Automatski menjači su sada sastavni deo sve većeg broja automobila, a mnogi vozači ih biraju upravo zbog njihove udobnosti i lakoće upravljanja. Međutim, bez obzira na napredak tehnologije, jedno pitanje i dalje budi radoznalost i izvesnu nelagodu: šta se zapravo dešava ako neko pokuša da ubaci automatski menjač u rikverc tokom vožnje?

U većini modernih automobila, takav pokušaj neće imati posledica. Automatski menjači su opremljeni nizom mehaničkih brava i elektronskih sigurnosnih sistema koji sprečavaju promenu pravca kretanja dok se vozilo kreće napred. Bez obzira da li se brzina bira klasičnom ručicom, dugmadima ili rotacionim prekidačem, kontrolna jedinica menjača stalno prati brzinu vozila i položaj točkova i ne dozvoljava uključivanje brzine za vožnju unazad u neprikladnom trenutku.

Takvi sistemi su dizajnirani da zaštite mehaniku menjača, ali i ceo pogonski sklop. U ovom slučaju, elektronika jednostavno ignoriše komandu vozača ili prebacuje menjač u neutralan položaj, čime se izbegava iznenadni mehanički udar. Upravo zato kod većine modernih vozila vozač neće ni primetiti da je pokušao da napravi pogrešan potez.

Situacija je mnogo rizičnija kod starijih automatskih menjača koji nemaju razvijenu elektronsku zaštitu. Kod takvih vozila postoji mogućnost da menjač tokom vožnje zaista prebaci iz D u R. U tom trenutku, mehanički delovi menjača su primorani da naglo promene smer okretanja, što predstavlja ekstremno opterećenje za zupčanike, kvačila i kućište menjača.

Posledice mogu biti veoma ozbiljne. Zupci zupčanika mogu se polomiti, kvačila pregoreti, a ceo pogonski sklop može pretrpeti jak mehanički udar. U nekim slučajevima dolazi do oštećenja diferencijala ili pogonskih osovina. Točkovi mogu da se blokiraju ili iznenada proklizaju, što je izuzetno opasna situacija u saobraćaju i može dovesti do gubitka kontrole nad vozilom.

Ako se menjač prebaci u neutralan položaj, odnosno N, tokom vožnje, posledice su blaže, ali ni ovaj scenario nije bez rizika. Vozilo neće naglo kočiti, ali kod automatskog menjača veza između motora i menjača nije potpuno prekinuta. Stoga se ne preporučuje dugo ubrzavanje ili vožnja u neutralnom položaju, jer to može izazvati dodatno zagrevanje i habanje unutrašnjih delova menjača.

Vredi pomenuti i parking položaj P, koji mnogi vozači pogrešno smatraju zamenom za ručnu kočnicu. Iako P mehanički blokira menjač, njegova svrha je samo da obezbedi dodatnu bezbednost vozila. Ako se automobil ostavi na nagibu bez povučene ručne kočnice, cela težina vozila opterećuje mehanizam menjača, što može dovesti do skupih kvarova na duži rok.

Zaključno, iako su moderni automatski menjači veoma dobro zaštićeni od grešaka vozača, osnovna pravila korišćenja su i dalje izuzetno važna. Smer kretanja treba menjati samo kada je vozilo potpuno zaustavljeno, a parking položaj treba uvek koristiti zajedno sa ručnom kočnicom. Ovo štiti menjač, smanjuje rizik od kvarova i povećava bezbednost saobraćaja, prenosi Autoportal.hr. 

Dragi čitaoci, da biste nas lakše pratili i bili u toku preuzmite našu aplikaciju za Android ili Iphone.

Komentari 0

ostavi komentar

Ostavi komentar

Da biste komentarisali vesti pod Vašim imenom

Ulogujte se
Pravila komentarisanja
Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici i kvalitetniji komentari.
Direktno.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Zabranjeno je objavljivanje ideja, informacija i mišljenja kojima se podstiče diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihove seksualne opredeljenosti, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo. Komentari koji sadrže govor mržnje i psovke, takodje neće biti objavljeni.
Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije, već samo autora komentara.


Penzionerske brige

Zoran Živković [11.02.2026.]




Video dana

Hoću na sunce, ne u hladovinu

Anketa

Da li će zaista biti održani izbori ove godine?

Rezultati