Kultura
20. 02. 2026. 07:55 0
"Naučim napamet tekst, pa glumim da ga čitam": Naša glumica o borbi sa disleksijom
Paulina Manov (50) proslavila se ulogom Sonje u filmu "Apsolutnih 100", kada je imala 26 godina, a oduševila je publiku ulogom neizlečivo bolesne supruge lekara Tome Zdravkovića u filmu "Toma".
Glumica Paulina Manov je jednom prilikom otkrila da već dugo boluje od disleksije.
Ona je govorila i o detaljima borbe, kao i simptomima bolesti na koju se danas već navikla.
- Svaki put kada me neko prozove da pročitam nešto, ja se preznojavam i veoma mi je velika frka, da tako kažem. Veoma velika neprijatnost i teško mi je jako kad moram javno da čitam nepoznat tekst - kazala je čuvena glumica u emisiji "RTS ordinacija", pa je potom nastavila:
- Nemam dijagnostikovano baš na papiru da je u pitanju disleksija, zato što u moje vreme, kad sam ja išla u osnovnu školu, osamdesetih godina, nije se znalo da uopšte to postoji i da može da se dijagnostikuje poteškoća u čitanju. Jednostavno se to smatralo.
Paulina je tada slikovito objasnila način na koji ona vidi slova i kako doživljava čitanje:
„Vi krenete, ali kao da izgubite struju, a radite na struju. Krenete pa se zaustavite i kao da nema šta da vas gurne da idete dalje. Na primer, čitaš nešto i onda dođe neka duža reč sa više slogova koja npr. počinje sa pro i ja pročitam pro i više ne vidim šta piše dalje, i onda moj mozak mota šta sve to može da bude – da li je to pro-leće, da li je to pro-fesor, da li je to pro-fesionalac itd., itd. i onda tu dolazimo do komičnih momenata", nasmejala se na to podsećanje Paulina.
„U mom životu – krenu ta izmišljanja. Šta sve tu ume da bude, pa čak ume da bude i neprijatno, ume da bude smešno, jer mozak radi“, priča Paulina smeškajući se.
„Zato mislim da možda ljudi koji imaju disleksiju imaju i neku prednost za koju ne znaju, a to je da moraju da izmišljaju. I kada imamo čitajuće probe, to je uvek velika naprijatnost jer se preznojavam i ja vidim u očima mojih kolega i reditelja, čitam im u očima da misle – kako smo se zeznuli, ko je ovu ženu pozvao. Pa ona ne ume ni da čita, a kamoli da nešto sad odglumi. I to je veoma neprijatno u početku, i onda ja to vežbam, vežbam, vežbam, da njima pokažem kako ja u stvari znam da čitam. I onda ja navežbavam čitanje. Ja glumim da čitam – ja u stvari naučim napamet i onda kao: – Haaa, kako ja lepo čitam!", iskreno je Paulina ispričala svoju tehniku prevazilaženja problema.
Inače, Paulina Manov u 50. godini vrlo mladoliko, te redovno na društvenim mrežama dobija komplimente na račun izgleda.
Komentari 0
ostavi komentar