Kultura
09. 11. 2019. 07:54 0
"ŠEFE, KOJI TI JE VRAG" Pet godina od smrti velikog Nikole Simića
Legenda srpskog glumišta Nikola Simić, čovek čijoj su se pojavi radovali i deca i odrasli, lik i glas koji će zauvek ostati upamćeni u ovoj zemlji, napustio nas je na današnji dan pre pet godina.
Beograđanin rođen 1934. godine, ostao je najviše upamćen po glasu Duška Dugouška, među decom, pa kao Dimitrije Pantić, lik iz kultnog filma "Tesna koža". Dan danas citiraju se njegove replike, koje je on, specifičnom bojom glasa i mimikom lica učinio neprolaznima.
Pozajmljivao je glas Dušku Dugoušku za čuvenu "Šefe, koji ti je vrag", te Mikelanđelu i Sekaču u "Nindža kornjačama", Gargamelu u "Štrumpfovima", Mikiju Mausu, Šilji...
Prvu ulogu u pozorištu odigrao je kao student 1957. godine, i to u Jugoslovenskom dramskom pozorištu, čiji je stalni član bio od 1595. god 1998. godine. Igrao je brojne uloge u predstavama - "Revizor", "Pseći valcer", "Velika auto trka", "Čekajući Godoa", "Punjene tikvice", "Skakavci". Od 1971. godine igrao je u predstavi "Buba u uhu" sa kojom je 7. juna 2011. godine proslavio jubilej 40 godina igranja. Predstava je ušla u Ginisovu knjigu rekorda.
Filmsku karijeru je započeo 1957. godine, a pored "Tesne kože", ostaće upamćen kao dirigent Gerbert fon Karajan iz filma "Druga Žikina dinastija" i "Sulude godine". Gledaoci će ga se sećati i po ulogama u "Davitelj protiv davitelja", "Lajanje na zvezde", "Više od igre", te po serijama "Porodično blago" i "Lud zbunjen normalan".
Odrastao je na Zvezdari, da bi se njegova porodica kasnije preselila na Topličin venac, što je, kako je govorio, njemu veoma teško palo jer je bio razdvojen od drugova. Važio je za jednog od najduhovitijih glumaca, a vedar duh nikada ga nije napustio.
- Smeh je nešto najblagotvornije na svetu. U smehu, kroz smeh, čovek sve nevolje zaboravlja. Neka to bude i za trenutak, ali taj trenutak je dragocen. Nemoguće je da jedno biće bude stalno pod tenzijom, mora negde da pokulja ono nagomilano u njemu - rekao je u jednom intervjuu.
Ženio se četiri puta, obožavao je žene i bio galantan prema njima. Ćerka Ana podarila mu je unuke Isidoru i Saru, koje su pokazale ljubav prema profesiji svog dede. Poslednjih godina života pričalo se da je u vezi sa 48 godina mlađom glumicom. Početkom 2014. čuveni glumac oboleo je od raka prostate. U februaru je operisan, a početkom juna usledile su komplikacije sa bešikom.
Nikola Simić je preminuo 2014. godine, 9. novembra, a sahranjen je u Aleji zaslužnih građana na Novom groblju u Beogradu.
Komentari 0
ostavi komentar