Korona
19. 01. 2022. 08:28 7
Virus i oko njega
Poslednjih dana portal worldometers izložen je kritici, opravdanoj, jer su neki podaci problematični, a i obrada nije dovoljno sofisticarana. U odbranu ovog portala može se reći da njegov smisao nije da tumači podatke nego da omogući lak pristup za komparativnu analizu. Kao primer razrađene metodologije svrstavanja podataka uzima se, sa razlogom, Ujedinjeno Kraljevstvo.
Blic-analiza pokazuje da se worldometers u osnovi zasnovan na zvaničnim podacima Ujedinjenog Kraljevstva, što je i navedeno kao izvor. Jedan klik na source na dnu strane vodi na portal.
Problem worldometers-a je što se podaci neprekidno osvežavaju, a to znači i menjaju. Ne samo u toku tekućeg dana, nego i više dana unazad. Verovali ili ne, ali to "unazad" radi i Ujedinjeno Kraljevstvo.
Problem je zapravo u tome što nije definisana metodologija prikupljanja podataka i date precizne definicije, šta se pod čim podrazumeva. To bi trebalo da bude zadatak Svetske Zdravstvene Organizacije, ali ona samo odrađuju posao. To i nije čudno, jer onaj ko daje pare, određuje šta se i kako radi. Kao što je to slučaj i sa Ujedinjenim nacijama. To je suština funkcionisanja društva u kojem je vrhovno božanstvo profit. SZO priča neke načelne stvari i skuplja podatke o broju zaraženih i umrlih.
A trebalo bi da ih interesuje i broj aktivnih slučajeva. To je nenegativna veličina koja raste i opada, pa ponovo raste, a predstavlja najbolju indikaciju trenutnog stanja. Ključni dnevni podaci povezani su jednostavnom relacijom:
ukupno zaraženih = ukupno prebolelih + ukupno umrlih + ukupno aktivnih
Dijagram aktivnih slučajeva u svojim delovima podseća na čuvenu Gausovu krivu, koja je lepa i skladna (podseća na zvono). ali neupotrebljiva u ovom slučaju.
Ono što je indikativno je da taj podatak ne postoji ni kod SZO niti kod UK. Postojao je, nekad davno, u izveštajima Ministarstva zdravlja Srbije, ali je izbačen. Zbog izbora.
Zašto je važan? Ako je, prema podacima worldometers-a, u UK juče bilo 3.655.733 aktivnih slučajeva (nije poznato da li je taj podatak registrovan ili izračunat), to znači da će u dogledno vreme (mesec dana?) umreti zbog korone bar još 3.600 osoba. To nije podatak na osnovu tamo neke predikcija, nego zaključak dobijen na osnovu merenja, slično Keplerovim zakonima (koji su izvedeni nakon analize dugotrajnih posmatranja koje je izvršio Tiho Brahe). Novi Njutn se još uvek nije rodio.
Ono što je očigledno je da nedostaje informatička logistika koja će naučnicima da pruži pouzdanu osnovu za analize. Informatičara danas ima i više nego dovoljno. Oni se batrgaju koliko mogu, ali to nije delotvorno jer projektni zadatak zadaju političari odnosno njihovi puleni. A upravo je postavljen novi rekord: zvanično je registrovano 18.006 novozaraženih u Srbiji. To je 2.578,9 na milion stanovnika. Austrija sa 1.853 i dalje zaostaje. Broj aktivnih slučajeva u Austriji je zvanično 165.703. U Srbiji se krije.
Petar Bošnjaković, doktor tehničkih nauka, profesor u penziji.
Komentari 7
ostavi komentar