Korona
27. 02. 2021. 20:14 3
Nema putovanja u zemlje EU bez digitalnog sertifikata o vakcini
Ko hoće bez većih ograničenja da putuje u Grčku na more ili uopšte u EU trebalo bi da se vakciniše. Jasno je to sada pošto je EU donela odluka da u roku od tri meseca izradi digitalne sertifikate o vakcinaciji koji će omogoćiti ljudima da putuju uprkos pandemiji kovida 19. Kako će ova odluka utiati na nas?
Dobra vest je da vakcinisani u Srbiji već imaju sertifikate o vakcinaciji sa QR kodom što znači da taj dokument može uz određene izmene da bude digitalni i očitan na svakoj granici, tvrdi za “Blic” Aleksandar Seničić, predsednik Nacionalne asocijacije turističkih agencija (YUTA).
Kako ćemo putovati u doba pandemije – pitanje je koje već godinu dana mori najveći broj turista u Srbiji. Odgovor je čini se nikad bliži nakon jučerašnje video konfenrencije lidera EU posvećene borbi protiv korone.
Naime, na toj sednici EU se saglasila da postoji sve veća podrška digitalnim sertifikatima o vakcinaciji koji bi se zasnivalii na zajedničkim evropskim kriterijumima za ulazak u zemlje članice i otvaranje društva nakon pandemije.
Predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen naglasila je da će na zemljama članicama biti da donesu odluke o tome šta će moći da se radi sa sertifikatima, a da će se na nivou EU oni koristiti za funkcionisanje jedinstvenog tržišta.
Fon der Lajen je navela da će za uspostavljanje intereoperabilnog sistema sertifikata o vakcinaciji u EU biti potrebno najmanje tri meseca.
- Sistem će podržavati informacije o vakcinaciji, negativnom PCR testu ili imunitetu osobe. Potrebna nam je brza implementacija ako želimo da ovi sertifikati budu funkcionalni pre leta- zaključila je Fon der Lajen.
U EU naglašavaju da i dalje ima dosta otvorenih i političkih i naučnih pitanja kada je reč o sertrifikatima o vakcinaciji, odnosno za šta će biti primenjivani ili da li vakcinacija znači i prestanak prenosa infekcije.
- Imamo ohrabrujuće podatke iz Izraela gde su vakcine Fajzera pokazale da zaustavljaju prenos infekcije nakon davanja druge doze - kaže Fon der Lajen.
Komentari 3
ostavi komentar