Kolumne
25. 02. 2023. 07:00 8
Ko tu laže?
Skupština Srbije je nedavno usvojila izmene seta pravosudnih zakona. U tom cilju je prethodno izvršena i promena Ustava, a glavni razlog koji se za sve to navodi je potreba za većom nezavisnošću pravosuđa i manjim učešćem izvršne i zakonodavne vlasti u izboru sudija i tužilaca.
Da li će to biti i postignuto ostaje da se vidi. Nisu ni oni prethodni zakoni bili loši pa u tome nije ni bio problem. Problem je u ljudima - onima koji zakone primenjuju, odnosno ne primenjuju, a tu se ovim izmenama ništa neće promeniti.Najnovija afera koja tu pojavu ilustruje dešava se u Tužilaštvu. Najpre se pojavila vest da su pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova, Službe za borbu protiv organizovanog kriminala UKP, po nalogu Posebnog odeljenja za suzbijanje korupcije Višeg javnog tužilaštva u Beogradu, uhapsili šest osoba koje se sumnjiče da su malverzacijama oštetile JP EPS u iznosu od 7.458.050 američkih dolara.
Kako se dalje u tekstu navodi, u pitanju su malverzacije povezane sa navodnom izgradnjom industrijskog koloseka od železničke stanice Stig do Termoelektrane Kostolac B. Odgovorna lica, počev od onih u nadzoru, do onih koji su zaduženi za plaćanje su svojim potpisima overili da su pomenuti radovi izvršeni – a nisu, i izvođaču je za to plaćeno.Za one koji se iole razumeju u izvođenje investicionih radova, to je nečuveno. Najpre izvođač sačinjava mesečnu situaciju za plaćanje. U konkretnom slučaju izvođač fakturiše radove (celu prugu!) koji nisu izvedeni - teško da bi se iko usudio na toliku drskost ukoliko to nije prethodno dogovoreno sa onima koji slede u lancu provere.
Ili, što bi bilo još opasnije, ukoliko to nije bio već od ranije uhodan način postupanja. Sledi nadzorni organ koji overava tako sačinjenu mesečnu situaciju. A potom odgovorno lice kod investitora - EPS, koje overava da je situacija za plaćanje u redu i daje nalog da se to izvođaču plati.
Bojana Savović, tužiteljka Posebnog odeljenja za suzbijanje korupcije Višeg javnog tužilaštva u Beogradu, koja na slučaju EPS-a radi godinu dana - a poznato je da to javno (državno) preduzeće ima gubitke koji se procenjuju u milijardama evra, to otkriva i daje nalog MUP-u da se u opisanom slučaju odgovorna lica - njih šest, uhapse.
Sutradan, veleobrt. Bojana Savović je smenjena - prebačena je u odeljenje opšteg kriminala, a kako se navodi u saopštenju u okviru redovne cirkulacije kadrova, navodno, po sopstvenom zahtevu. Na TV N1, pojavljuje se Bojana Savović i demantuje da je do njene smene došlo po njenom zahtevu. Dve totalno suprotne istine - jedna Višeg javnog tužilaštva u Beogradu, druga Bojane Savović. Jedna od njih mora da bude lažna. Šta mislite, koja!Ako ste još uvek u dilemi, evo izjave Marinike Tepić, potpredsednice Stranke slobode i pravde:
- Još jedna tužiteljka VJT je sada smenjena. Jasmina Paunović koja je radila isti slučaj EPS za pranje novca! I degradirana na niži stepen. Ona se nedavno javno pobunila da neće da radi protivzakonito po usmenim nalozima šefa VJT Stefanovića. Čistka tužiteljki jer rade svoj posao - kazala je Tepić.Za pretpostaviti je da su i tužiteljka Savović i tužiteljka Paunović karijerne tužiteljke. Da nije tako ne bi dospele do nivoa tužioca u Posebnom odeljenju za korupciju beogradskog Višeg tužilaštva – operativno najvišeg tužilaštva u zemlji, te da takve osobe ne bi reagovale ovako kako su reagovale i time praktično isključile sebe iz daljeg rada u ovoj instituciji da u pitanju nije nešto krupnijeg značaja.
A isto se odnosi i na već legendarnog - po sličnim gafovima, rukovodioca tog tužilaštva Nenada Stefanovića, o kome sam pisao u više navrata - "Zagorkin mali", "Nova pravila o zajedničkom postupanju", "Ništa nam nije, al' leka nam nema" - još uvek" i dr.I na kraju nešto o nama.
U Rumuniji se pre par godina desio sličan slučaj sa tužiteljkom Laurom Koveši i stotine hiljada ljudi su u znak protesta izašli na ulicu – i zaštitili su je.
Kod nas do toga neće doći. O tome na Tviteru jedna građanka kaže:
"Jesmo li maštali da imamo tužiteljku poput Laure Koveši, ili sličnu njoj? Jesmo, želja nam se ispunila. Evo ih, dve odjednom. Ali, smenjene su. I šta ćemo sad? Ništa, kao i obično. Posle nam neko drugi kriv. Nažalost, mi ne zaslužujemo ovakve ljude. Zato ih više neće biti, a i ne treba".
Dragiša Čolić
Komentari 8
ostavi komentar