Beograd
01. 04. 2025. 14:03 1
Učenici Treće gimnazije stupili u 24-časovnu blokadu
Na vanrednom plenarnom zasedanju učenika Treće beogradske gimnazije, apsolutnom većinom glasova, doneta je odluka o stupanju u 24-časovnu blokadu boravkom u prostorijama Velike škole, počevši od utorka, 1. aprila 2025. godine, navodi se u saopštenju.
- Vođeni jasnom namerom da iskažemo solidarnost sa prosvetnim radnicima koji odlukom Ministarstva prosvete nisu primili februarske zarade, kao i nastojanjem da podržimo volju većine doslednih profesora i stručnih saradnika koji čine kolektiv Treće beogradske gimnazije, osećamo potrebu da u dosadašnjem toku borbe ne posustanemo bez obzira na pritiske na osnovne i srednje škole širom Srbije, a od strane najviših državnih organa - dodaje se.
U saopštenju za javnost se ističe i da su učenici ovu odluku doneli "u kritičnom trenutku - kada su istrajnost, solidarnost i principijelnost potrebniji više nego ikada".
- Intelektualna elita ostaje bez plata jer se sredstva preusmeravaju u paravojni kamp u Pionirskom parku, protiv mirnih demonstranata primenjena su nepoznata sredstva dok su odavali poštu žrtvama korupcije i kriminala, a istog dana su, po uzoru na totalitarne diktature, ukinuti javni prevoz i železnički saobraćaj. Tok dešavanja nakon velikog skupa 15. marta samo je dodatno pokazao da živimo u sistemu u kome pravda i odgovornost dugo izostaju. Nagomilane afere koje uključuju korupciju, kriminal, političke i pravne zloupotrebe ostaju bez sudskog epiloga, dok se institucije, umesto da štite javni interes, koriste za održavanje nepravde i društvene apatije - navodi se.
Ističe se i da "je tok dešavanja nakon velikog skupa 15. marta samo dodatno pokazao da živimo u sistemu u kome pravda i odgovornost dugo izostaju".
- Nagomilane afere koje uključuju korupciju, kriminal, političke i pravne zloupotrebe ostaju bez sudskog epiloga, dok se institucije, umesto da štite javni interes, koriste za održavanje nepravde i društvene apatije. Ulaskom kroz vrata Velike škole Treće beogradske gimnazije, prolazi se pored učionice iz koje je nemačko odeljenje 27. marta 1941. godine, prvo izašlo na masovne demonstracije koje su Srbiju (Jugoslaviju) svrstale na antinacističku stranu istorije. Imena 28 učenika i profesora naše gimnazije, koji su za slobodu u Drugom svetskom
ratu dali najviše što su imali, svoje živote, nalaze se odmah prekoputa ove učionice. Naši učenici, bili su aktivni učesnici i studentskih protesta 1968 i 1996/97. godine. Osećanje pripadnosti Trećoj beogradskoj gimnaziji, kao školi čija tradicija seže preko 165 godina, obavezuje i na istorijsku ulogu u trenutku u kome se nalazimo, a to je pripadnost pravednim i slobodarskim stranicama budućnosti koju želimo da stvorimo - naveli su.
Komentari 1
ostavi komentar