Beograd

[ Izvor: Nova Ekonomija ]

06. 02. 2025. 14:20 5

Žena ostavljena u železničkoj stanici opasnoj po život: Vučićeva saradnica i u ovoj priči

Radnica železnice Gordana Šofa godinama se žalila na štetu kojoj su njenom domu naneli radovi na stanici Zemun polje. U očajanju je potražila pomoć od žene za koju će se ispostaviti da predstavlja vezu sa samim vrhom države. Međutim, čak i nakon što je građevinska inspekcija zabranila korišćenje stanice zbog ugroženosti života ljudi, Šofa je ostavljena da živi u oštećenim prostorijama u potkrovlju.

Nemam više uslova za život. Bilo je, dok nisu počele rekonstrukcije“, kaže Šofa za Novu ekonomiju.

Ona radi na železnici 35 godina, a tu su joj radili i otac, majka i deda. Kao samohrana majka dvoje dece, dobila je nužni smeštaj u potkrovlju železničke stanice Zemun polje.

Sada tu žive Šofa, koja ima 62 godine, i njena 82-godišnja majka. Smeštaj pripada Infrastrukturi železnice Srbije, a Šofa plaća korišćenje.

Kaže da su problemi zbog radova počeli u martu 2021. godine.

Prvo se izlivala kanalizacija pa su se fekalije osećale "na kilometar okolo". Radnici su se peli na krov da snime vibracije dok prolaze vozovi, pa su rušili crepove.

Od tada je u kupatilo prodirala voda, jer "kad pada kiša napolju pada i unutra“, kaže Šofa. Dodaje da je tokom radova sklonjen oluk i nije ga bilo dve godine, zbog čega su sve sobe postale vlažne.

Šofa kaže da je pisala "svima redom" – Ministarstvu građevinarstva, Infrastrukturi železnice Srbije, ali niko nije odgovarao na njene mejlove.

A onda su joj radnici rekli da uzalud piše nadležnima i da treba da piše ženi po imenu Nataša Vukšić, kaže Šofa.

- Rekli su da svi drhte pred njom, da ona kontaktira sve direktore što se tiče vodovoda, kanalizacije, puteva, sa podizvođačima, da je ona glavna za sve, to su mi rekli – ako ti ona ne pomogne niko neće - kaže Šofa.

Kako je Nova ekonomija ranije otkrila, Vukšić je dugogodišnja saradnica predsednika Aleksandra Vučića, i iz senke igra ulogu u projektu rekonstrukcije i adaptacije pruge ka Mađarskoj, iako predsednik po Ustavu i zakonu nema nikakve nadležnosti za to.

Jedan od svedoka u postupku koji se vodi povodom pada nadstrešnice u Novom Sadu otkrio je da je Nataša Vukšić sazivala i vodila sastanke najvažnijih aktera u projektu rekonstrukcije železnice.

Ali u vreme kada je tražila pomoć, Šofi niko nije rekao zašto je Vukšić važna i odakle dolazi.

- Samo su mi rekli da se sve radi kako ona kaže - rekla je Šofa.

Tužilaštvo objavilo prepisku

Gordana Šofa saznala je da je Vukšić više puta dolazila u obilaske. Kaže da su njeni susedi tim prilikama "uredno bili pozvani", a da su na kraju dobili drugi smeštaj i odselili se.

Nabavila je mejl Nataše Vukšić od šefa stanice:

- Otpravnik vozova ga je pozvao i pitao - da li imaš mejl od Nataše? On je rekao da, i dao mi je mejl, jer su oni morali da javljaju stanje u izgradnji.

Mejlovi koje je Gordana Šofa slala Vukšić, institucijama i drugim rukovodiocima na projektu železnice objavljeni su na sajtu Višeg javnog tužilaštva u Novom Sadu, kao deo dokumentacije sakupljene u toku istrage zbog pada nadstrešnice.

"Poštovana, obraćam vam se u nadi da ćete samo Vi sa svojim uticajem moći da mi pomognete u rešavanju problema", pisala je Šofa u prvom mejlu u februaru 2022. godine.

Kako kaže za Novu ekonomiju, mejl je započela tim rečima jer su joj rekli da pred Natašom Vukšić svi "stoje u stavu mirno".

Pre toga pisala je samo Infrastrukturi i Ministarstvu građevinarstva, koji se nisu odazivali, rekla je Šofa.

Nakon obraćanja Nataši Vukšić dobila je odgovor tadašnjeg izvršnog direktora Infrastrukture železnice Srbije Ivana Bogavca.

Šofa kaže da joj je Bogavac rekao da nije trebalo da "meša" Natašu Vukšić u ovo pitanje, ali je nazvao radnike koji su sanirali izlivanje fekalija i stavili njen strujomer u metalni sanduk, budući da su se radnici kineskog izvođača radova prethodno priključili na njenu struju i napravili račun od 40.000 dinara, koji je ona platila.

Međutim, kaže Šofa, Bogavac ju je takođe molio da ništa dalje ne preduzima do puštanja pruge u saobraćaj i prolaska voza u kom će biti predsednik Srbije Aleksandar Vučić.

- Ja sam ga pogledala u oči i rekla, gospodine Bogavac, nemojte kad prođe voz da me zaboravite - rekla je Šofa.

Posle prolaska voza niko je više nije kontaktirao.

- Pokušala sam par puta da odem kod Bogavca, naravno nije me primio. Više nije bio slatkorečiv. Srela sam ga u hodniku par puta, rekao je da nema vremena da razgovaramo ali da će biti sve urađeno, samo da se malo strpim - govori Šofa.

Do objavljivanja ovog teksta Ivan Bogavac nije odgovorio na pitanja Nove ekonomije poslata mejlom. Odgovor nije stigao ni od preduzeća Infrastruktura železnice Srbije.

U odgovoru koji je povodom ove situacije Bogavac poslao pomoćnici ministra građevinarstva Aniti Dimoski u junu 2022. godine, naveo je da Infrastruktura nema odgovarajući smeštaj.

- Što se tiče molbe imenovane za obezbeđenjem drugog stambenog prostora, obaveštavamo Vas da trenutno ne raspolažemo slobodnim stambenim prostorom iz razloga što smo sve slobodne kapacitete iskoristili za raseljavanje lica, kojima su objekti srušeni jer su se nalazili na samoj trasi pruge za velike brzine Beograd-Novi Sad - napisao je tada Bogavac.

U istom odgovoru navodi se da će Šofi refundirati 40.000 dinara koje je morala da plati na ime duga za struju koji su radnici napravili. Ali Šofa kaže da joj taj novac nikada nije nadoknađen.

Opasnost od povreda i ugrožavanje života

Pošto ozbiljni problemi nisu do kraja rešeni, Šofa je nastavila da piše Nataši Vukšić i drugim nadleženima u 2022. i 2023. godini.

Nakon pada nadstrešnice 1. novembra prošle godine, Šofa je "po ko zna koji put" poslala još jedan mejl.

- Bukvalno sam napisala – zar želite da i ovde neko strada pa da se odazovete? - govori ona.

U to vreme su otpadali veliki komadi maltera sa terase ispred ulaza u Železničku stanicu Zemun polje, gde putnici prolaze i zastaju da gledaju red vožnje.

- To je debljine pet centimetara, recimo metar puta pedeset centimetara komad. Baš padne, lupi i tresne, to je teško - kaže Šofa i dodaje da je u njenom kupatilu triput otpadao plafon.

Sredinom novembra, na teren izlazi inspekcija Ministarstva građevinarstva.

Kako se vidi u zapisniku o nadzoru, inspekcija je konstatovala da Infrastruktura železnice Srbije nije obezbedila objekat od prodora vode, niti je obezbedila nadstrešnicu sa koje otpada malter.

- Vidni prodor vode na elektroinstalacije u objektu može da izazove požar ili strujni udar, te je time ugrožen život ljudi, dok nakupljanje buđi takođe utiče na zdravlje i život ljudi. Takođe, otpadanje maltera sa nadstrešnice-terase dovodi u opasnost od povreda i života korisnika objekta - utvrdila je građevinska inspekcija.

Infrastruktura železnice "korišćenjem objekta dovodi u opasnost život i zdravlje ljudi, bezbednost susednih objekata, bezbednost okoline", navodi se u zapisniku.

- Nalaže se hitno obezbeđenje objekta od prodora vode u objekat i obezbeđenje nadstrešnice sa koje pada malter, te se zabranjuje korišćenje objekta - zaključak je inspekcije od 26. novembra.

Šofa je rekla da je 11. decembra komisija došla ponovo i stavila oko zgrade trake, znak da je zabranjen prolaz i obavestila zaposlene da je zgrada "proglašena neupotrebljivom".

Međutim, Šofa kaže da ništa nije urađeno uvezi sa njenim problemom, i pored rešenja inspekcije. Ona samo želi da je premeste u drugi smeštaj.

Umesto preseljenja, od Infrastrukture železnice Srbije je u decembru dobila nalog da plati korišćenje prostorija za celu 2024. godinu.

- Stradala mi je štitna žlezda, stradao mi je vid, imam dioptriju plus pet, naočare kao piskla, bukvalno sam polu-slepa - govori Šofa.

Kako kaže, svako ko vidi vlagu u kojoj žive ona i njena majka "ne može da dođe k sebi", a u hodniku se oseća memla "kao da ste ušli u grobnicu".

- Moja deca su pobegla iz ovog stana. Eno plaćaju kiriju. A ja i moja mama smo ostale ovde - kaže Šofa.

Dragi čitaoci, da biste nas lakše pratili i bili u toku preuzmite našu aplikaciju za Android ili Iphone.

Komentari 5

ostavi komentar

Ostavi komentar

Da biste komentarisali vesti pod Vašim imenom

Ulogujte se
Pravila komentarisanja
Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici i kvalitetniji komentari.
Direktno.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Zabranjeno je objavljivanje ideja, informacija i mišljenja kojima se podstiče diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihove seksualne opredeljenosti, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo. Komentari koji sadrže govor mržnje i psovke, takodje neće biti objavljeni.
Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije, već samo autora komentara.


Renoviranje

Zoran Živković [05.02.2025.]




Video dana

Baka uleće u kadar

Anketa

Šta je rešenje za Srbiju posle ostavke Miloša Vučevića?

Rezultati