Beograd

M. Živković

07. 11. 2019. 15:27 0

FEKALIJE TEKU POTOKOM Na Karaburmi godinama trpe smrad, niko ne rešava problem

Stanovnici delova Karaburme, naročito poteza oko Rospi ćuprije godinama se suočavaju sa neprijatnim mirisom koji dolazi iz Mirijevskog potoka. Kako kažu, gradske vlasti non stop obećavaju da će rešiti taj problem, ali nikako da ga zaista reše.

Na adresu naše redakcije stigle su žalbe građana sa Karaburme koji već godinama unazad zahtevaju od nadležnih i praktično ih mole da reše problem koji bi mogao da im ugrozi zdravlje. 

Proverili smo kakva je zaista situacija na potezu oko Rospi ćuprije, gde se građani, prema njihovim rečima, skoro čitave godine guše u smradu. 

Problem sa neprijatnim mirisom pravi Mirijevski potok, koji se vremenom pretvorio u mini deponiju, a pored mnogobrojnog nataloženog smeća, izlivaju se i fekalne vode, koje se zajedno sa potokom odlaze u Dunavski rukavac, nedaleko od Ade Huje. 

Prolaznici, koji se igrom slučaja zadese u tom kraju, uglavnom zapušavaju noseve i ne žele da udišu smrad, dok su ljudi koji žive u karaburmskom naselju Rospi ćuprija, već oguglali na taj problem, ali iz dana u dan priželjkuju da se to reši.

- Celokupna kanalizacija koja iz jednog dela Mirijeva sliva se ovim potočićem. Ponekad se jasno vidi kako fekalije plivaju vodom i zadaju nam užasan smrad. Ovde živim već godinama, non stop pokušavam da ukažem nadležnima na ovaj problem, ali kao da nas niko ne čuje - započinje priču za Direktno.rs građanin koji živi pored potoka, dok nas uvodi u dvorište i pokazuje nam nataloženo smeće, kao i mesto gde se slivaju i zadržavaju fekalije.

- Ovde jedino može normalno da se živi preko zime kada hladnoća suzbije čitav taj smrad. Tokom godine je ovde strašno. Kada je leto ili kad su kiše, smrad je nepodnošljiv. Tobože su napravili neke betonske odvode i slivnike, ali to očigledno ne završava posao. Smrdi ovde otkad znam za sebe, a mnogo godina živim tu. Komšije se takođe žale, jedva izdržavaju. Preko leta ne možemo da otvorimo prozore koliko se oseća smrad. Pokušavali su da naprave i neki kolektor za sakupljanje kanalizacije i fekalnih voda, ali ni to nisu uradili kako treba. Sada iz tog kolektora još više isparava smrad - rekao je naš sagovornik koji nije želeo da otkrije identitet.

Mirijevski potok, zapravo nešto što bi trebalo da liči na potok, zaista izgleda poput deponije. Na tom mestu zatekli smo gomilu razbacanog smeća. Plutaju razne kese, plastika, gvožđe, delovi bele tehnike, koji se zadržavaju na pojedinim mestima, a voda je zaista prljava od posledica fekalnog otpada, koji očigledno nema adekvatne odvode i kanalizaciju, već se fekalije sa jednog dela Mirijeva slivaju nizvodno i čine velike probleme stanovništvu. 

Odgovore na pitanja zašto se ovako nešto dešava u delu grada koji je samo nekoliko kilometara udaljen od centra Beograda i na koji način bi mogao da se reši problem kanalizacije i da se suzbije neprijatan miris, potražili smo od Gradske opštine Palilula, gde su nam rekli da će nam u najkraćem roku odgovoriti, ali odgovora nije bilo.

Iz JKP Beogradski vodovod i kanalizacije rekli su nam da slučaj nije u njihovoj nadležnosti, kao ni rešavanje ovog problema, ali su objasnili zbog čega se stvaraju neprijatni mirisi, koji već godinama ne jenjavaju. Pema njihovim rečima, rukavac Ade Huje nije dovoljno protočan, pa se kanalizacioni otpad zadržava na tom mestu.

- Mirijevski potok se, kao i jedan postojeći i zvanični izliv Beogradske kanalizacije, izliva u rukavac Ade Huje. Ovaj rukavac je neprotočan i verovatno je uzrok neprijatnih mirisa koji se povremeno mogu osetiti u blizini rukavca. Izliv kanalizacione mreže će biti rešen onog trenutka kada se izgradi i pusti u funkciju kolektor Interceptor i kada se vode koje gravitiraju lokaciji Rospi ćuprija preusmere ka izlivu i postrojenju za prečišćavanje otpadnih voda u naselju Veliko selo - rečeno nam je u JKP Beogradski vodovod i kanalizacije.

Iz Grada Beograda ranije su objasnili su da Mirijevski potok spada u vodotoke drugog reda, te da je JVP "Beograd vode" utvrdilo da se zbog nepostojanja kanalizacije mora pristupiti zacevljenju ostatka Mirijevskog potoka, čime bi se u velikom delu rešio deo problema zagađenja potoka.

Kada će se problem zaista rešiti i kada će građani pomenutih delova Beograda imati normalan život i svakodnevicu, ostaje da se vidi u narednom periodu.

Dragi čitaoci, da biste nas lakše pratili i bili u toku preuzmite našu aplikaciju za Android ili Iphone.

Komentari 0

ostavi komentar

Ostavi komentar

Da biste komentarisali vesti pod Vašim imenom

Ulogujte se
Pravila komentarisanja
Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici i kvalitetniji komentari.
Direktno.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Zabranjeno je objavljivanje ideja, informacija i mišljenja kojima se podstiče diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihove seksualne opredeljenosti, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo. Komentari koji sadrže govor mržnje i psovke, takodje neće biti objavljeni.
Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije, već samo autora komentara.


Prvomajski uranak

Zoran Živković [30.04.2025.]




Video dana

Vetar u zubima

Anketa

Da li će Rusija i Ukrajina postići dogovor o primirju?

Rezultati