Svet

[ Izvor: Mediji ]

30. 12. 2025. 14:05 0

Tramp zapretio Iranu: Napašćemo ponovo!

Predsednik SAD Donald Tramp izjavio je u ponedeljak da bi Sjedinjene Američke Države mogle da podrže još jedan veliki napad na Iran ukoliko Teheran nastavi sa obnavljanjem svojih balističkih raketnih ili nuklearnih programa.

Govoreći pored izraelskog premijera Benjamina Netanjahua nakon sastanka na svojoj imanju Mar-a-Lago na Floridi, Tramp je sugerisao da Teheran možda radi na obnavljanju svojih programa oružja nakon masivnog američkog udara u junu.

- Čitao sam da oni ponovo razvijaju oružje i druge stvari. Tačno znamo kuda idu i šta rade, i nadam se da to ne rade, jer ne želimo da trošimo gorivo na B-2" - rekao je Tramp novinarima na konferenciji za štampu.

On je dodao, misleći na bombarder korišćen u ranijem napadu, da putovanje traje 37 sati u oba pravca, te da ne želi da troši mnogo goriva.

Tramp, koji je u poslednjim mesecima razgovarao o potencijalnom nuklearnom dogovoru sa Teheranom, rekao je da su njegovi razgovori sa Netanjahuom bili fokusirani na unapređenje mirovnog sporazuma za Gazu koji je on posredovao, kao i na izraelske zabrinutosti oko Irana i Hezbolaha u Libanu.

Iran, koji je u junu vodio dvanaestodnevni rat sa Izraelom, prošle nedelje je saopštio da je izveo raketne vežbe po drugi put tog meseca.

Takođe, Netanjahu je prošle nedelje izjavio da Izrael ne traži sukob sa Iranom, ali da je upoznat sa izveštajima i da će aktivnosti Teherana razgovarati sa Trampom.

Druga faza primirja u Gazi?

Tramp je rekao da želi da se pređe na drugu fazu primirja između Izraela i palestinske militantne grupe Hamas, postignutog u oktobru nakon dve godine borbi u Gazi. Ova faza podrazumeva raspoređivanje međunarodnih mirovnih snaga u palestinskom enklavu.

Izrael i Hamas međusobno se optužuju za velika kršenja sporazuma i ne približavaju se prihvatanju mnogo težih koraka predviđenih za sledeću fazu. Hamas, koji je odbio da se razoruža, ponovo učvršćuje kontrolu, dok izraelske trupe ostaju u oko polovine teritorije.

Inače, raspoređivanje međunarodne snage bezbednosti predviđeno je rezolucijom Saveta bezbednosti UN od 17. novembra.

Izrael još nije otvorio prelaz Rafa, koji se nalazi između Gaze i Egipta, što je takođe jedan od uslova Trampovog plana, navodeći da će to učiniti tek kada budu vraćeni ostaci poslednjeg taoca Hamasa.

Tramp je rekao da se on i Netanjahu nisu u potpunosti složili po pitanju Izraelski okupirane Zapadne obale, ali republikanski lider nije precizirao u čemu se tačno neslaganje sastoji.

Rusija pozvala na uzdržanost

Kremlj je pozvao sve strane na uzdržanost i deeskalaciju tenzija oko Irana.

Portparol Kremlja Dmitrij Peskov je kazao da Rusija smatra da je "neophodno uzdržati se od bilo kakvih koraka koji bi mogli da eskaliraju tenzije u regionu" i naglasio je da je dijalog sa Iranom ključan.

On je dodao da će Moskva nastaviti da razvija bliske odnose sa Teheranom.

Dragi čitaoci, da biste nas lakše pratili i bili u toku preuzmite našu aplikaciju za Android ili Iphone.

Komentari 0

ostavi komentar

Ostavi komentar

Da biste komentarisali vesti pod Vašim imenom

Ulogujte se
Pravila komentarisanja
Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici i kvalitetniji komentari.
Direktno.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Zabranjeno je objavljivanje ideja, informacija i mišljenja kojima se podstiče diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihove seksualne opredeljenosti, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo. Komentari koji sadrže govor mržnje i psovke, takodje neće biti objavljeni.
Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije, već samo autora komentara.


Idealan poklon

Zoran Živković [29.12.2025.]




Video dana

Ovde ja čuvam

Anketa

Gde ćete dočekati Novu godinu?

Rezultati