Svet
16. 07. 2025. 10:31 2
Zapad Ukrajini do sada poslao oružje vredno više od 250 milijardi dolara, Tramp sprema novu isporuku
Američki predsednik Donald Tramp najavio je juče dramatičan zaokret u svojoj politici prema ratu u Ukrajini - najavio je slanje američkog oružja Kijevu, plaćenog evropskim novcem, i zapretio Rusiji i njenim trgovinskim partnerima carinama ukoliko Moskva ne pristane na dogovor o miru u roku od 50 dana.
Tramp nije objavio šta će tačno podrazumevati paket oružja koji šalje Ukrajini, ali zapadne zemlje već dugo snabdevaju Ukrajinu neophodnom vojnom opremom i naoružanjem. Od februara 2022. godine, kada je Rusija započela invaziju na Ukrajinu, zapadne zemlje su obezbedile Kijevu količinu vojne pomoći vredne više od 250 milijardi dolara.
Ova podrška uključuje širok spektar savremenog naoružanja, od protivoklopnih sistema i raketa dugog dometa do tenkova i borbenih aviona. Prema podacima Kiel Instituta za svetsku ekonomiju, Sjedinjene Američke Države, Velika Britanija, zemlje EU i druge članice NATO-a prednjače u snabdevanju Ukrajine modernim vojnim sistemima.
Rakete dugog dometa
Jedan od ključnih momenata u toku rata bilo je uključivanje raketnih sistema dugog dometa, posebno američkih ATACMS (Army Tactical Missile System), koje imaju domet do 300 kilometara. Prema navodima NBC News i Reuters-a, ove rakete su Ukrajini omogućile precizne udare duboko u pozadini ruskih linija, uključujući i vojne aerodrome i skladišta municije.
U novembru 2024. američki predsednik Džo Bajden ukinuo je zabranu korišćenja ovih raketa na teritoriji Rusije, čime je otvoren put za ciljanje vojnih meta unutar same Ruske Federacije. Ova odluka izazvala je oštre reakcije Moskve, ali je od strane NATO saveznika okarakterisana kao "reakcija na kontinuiranu rusku agresiju".
Osim SAD, i Velika Britanija i Francuska su isporučile rakete Storm Shadow i SCALP-EG, dometa oko 250 kilometara. Ukrajina je koristila ove sisteme kako bi napadala komandne centre, protivvazdušne baterije i skladišta opreme na ruskoj teritoriji, pokazujući sve veću sposobnost za izvođenje složenih napada na daljinu.
Lovci F-16
Još jedan važan simbol zapadne podrške je isporuka borbenih aviona F-16, američke proizvodnje. U julu 2024. ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski objavio je da je stigla prva serija ovih aviona iz zapadnih zemalja.
Zemlje poput Danske, Belgije i Norveške obećale su isporuku najmanje 65 letelica, koje su prethodno povučene iz njihovih nacionalnih flota. Avioni su deo šireg plana modernizacije ukrajinskog ratnog vazduhoplovstva, a obuka pilota u bazama NATO-a traje od 2023.
Prema CNN-u, iako F-16 još uvek nisu u punoj borbenoj upotrebi, očekuje se da će tokom 2025. godine igrati ključnu ulogu u zaštiti neba iznad Ukrajine i osujetiti ruske vazdušne napade.
Tenkovi i oklopna vozila
Pored vazdušne podrške, značajan deo zapadne pomoći odnosi se na kopnenu tehniku. SAD su isporučile 31 tenk M1 Abrams, koji se smatra jednim od najmoćnijih tenkova na svetu. Iako su teški za logistiku i održavanje, Abramsi su visoko cenjeni zbog svog oklopa i vatrene moći.
Velika Britanija je prva prelomila političku barijeru kada je isporučila 14 tenkova Challenger 2, još početkom 2023. godine. Time je otvoren put da i druge zemlje, posebno Nemačka, pošalju svoje Leopard 2 i Leopard 1 tenkove. Prema podacima Kiel instituta, evropske države su isporučile više od 200 Leopard tenkova do leta 2025.
Tenkovi su korišćeni u pokušajima proboja ruskih odbrambenih linija na istoku i jugu zemlje, naročito tokom ukrajinske kontraofanzive u jesen 2023.
Protivvazdušna odbrana i artiljerija
U svetlu ruskih raketnih i dronskih napada, protivvazdušna zaštita postala je prioritet. SAD su poslale sisteme NASAMS, dok su Nemačka i Italija obezbedile IRIS-T i SAMP/T sisteme. Prema Pentagonu, ovi sistemi su sprečili stotine potencijalno smrtonosnih udara na civilnu infrastrukturu.
Na frontu, Ukrajina koristi stotine američkih i evropskih haubica, uključujući M777 i CAESAR sisteme, kao i desetine hiljada granata koje su redovno isporučivane iz skladišta širom NATO-a.
Komentari 2
ostavi komentar