Svet

[ Izvor: Beta ]

20. 04. 2025. 09:33 0

U beloruskim zatvorima više od 40 novinara i dalje u zatvoru zbog protesta, najviše u Evropi

Najmanje 40 novinara u Belorusiji je na izdržavanju dugotrajne zatvorske kazne, podaci su beloruskog udruženja novinara, dok međunarodna nevladina organizacija Reporteri bez granica (RSF) tvrdi da je Belorusija "lider u privođenju novinara".

Novinarka Ksenija Luckina odslužila je samo polovinu svoje osmogodišnje zatvorske kazne u Belorusiji nakon što je osuđena za zaveru za rušenje vlade.

Ona je pomilovana nakon što je u ćeliji padala u nesvest zbog tumora na mozgu dijagnostifikovanog tokom pritvora.

- Bukvalno sam dovedena u kaznenu koloniju u invalidskim kolicima i shvatila sam da se novinarstvo u Belorusiji zaista pretvorilo u po život opasnu profesiju - rekla je ona za Asošijeted pres u Viljnusu, u Litvaniji, gde živi.

Luckina je jedna od više desetina novinara zatvorenih u Belorusiji, gde su mnogi premlaćivani, imaju lošu medicinsku negu i nemaju mogućnost kontakta sa advokatima ili rođacima, tvrde aktivisti i bivši zatvorenici. Ona je uporedila zatvore sa onima iz sovjetskog doba.

Ona je dala otkaz u javnom beloruskom servisu tokom demonstracija 2020. protiv predsednika Aleksandra Lukašenka. Pokušala je da oformi alternativni televizijski kanal za proveru činjenica, ali je te godine uhapšena i osuđena.

Masovni protesti zbog navodno pokradenih izbora su ugušeni i mnogi novinari su uhapšeni ili pobegli iz zemlje.

Mnogi su morali da smanje obim svog rada nakon što je administracija američkog predsednika Donalda Trampa prekinula stranu pomoć, vitalni izvor finansiranja mnogih nezavisnih medija.

- Novinari se suočavaju sa represijom ne samo unutar zemlje, već i sa iznenadnim povlačenjem američke pomoći, što mnoge redakcije stavlja na ivicu opstanka - rekao je predsednik Beloruskog udruženja novinara Andrej Bastunec za AP.

Lukašenkovo brutalno obračunavanje posle protesta dovelo je do hapšenja više od 65.000 ljudi između 2020. i 2025. godine.

Beloruska grupa za ljudska prava Vesna navela je da je trenutno u zatvorima više od 1.200 političkih zatvorenika. Među njima je i njen osnivač, dobitnik Nobelove nagrade za mir Aleš Bjajatski.

Dragi čitaoci, da biste nas lakše pratili i bili u toku preuzmite našu aplikaciju za Android ili Iphone.

Komentari 0

ostavi komentar

Ostavi komentar

Da biste komentarisali vesti pod Vašim imenom

Ulogujte se
Pravila komentarisanja
Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici i kvalitetniji komentari.
Direktno.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Zabranjeno je objavljivanje ideja, informacija i mišljenja kojima se podstiče diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihove seksualne opredeljenosti, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo. Komentari koji sadrže govor mržnje i psovke, takodje neće biti objavljeni.
Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije, već samo autora komentara.


Kolekcija

Zoran Živković [11.04.2025.]




Video dana

Lepo ponašanje za stolom

Anketa

Da li ste za smanjenje broja klubova u Superligi?

Rezultati