Svet
14. 04. 2025. 09:13 1
Predsednik Kine: Nema pobednika u trgovinskom ratu
Kineski predsednik Si Đinping počeo je danas u Vijetnamu nedelju poseta jugoistočnoj Aziji, ukazujući na posvećenost Pekinga globalnoj trgovini, neposredno pošto je američki predsednik Donald Tramp uzburkao globalnu privredu najnovijim carinskim potezima.
Iako je Tramp pauzirao nove carine za veliki broj zemalja, ostavio je one za Kinu, drugu po veličini svetsku privredu, koje iznose 145 odsto.
- Sijeva poseta omogućuje Kini da pokaže jugoistočnoj Aziji da je ona, odgovorna supersila u kontrastu sa načinom kako se svetu predstavljaju SAD pod predsednikom Donaldom Trampom - ukazao je istraživač na institutu ISEAS Jusof Išak u Singapuru, Ngujen Khak Giang.
Kina može da radi na tome da učvrsti saveze i nađe rešenja za visoku carinsku barijeru koju su SAD stavile na njen izvoz.
- Nema pobednika u trgovinskom ratu, ili ratu tarifa - napisao je Si u uvodniku objavljenom u vijetnamskim i kineskim zvaničnim medijima.
- Naše dve zemlje treba čvrsto da čuvaju multilateralni trgovinski sistem, stabilne globalne industrijske i nabavne lance i otvoreno i kooperativno međunarodno okruženje - rekao je Si.
On je stigao ovog ponedeljka u Hanoj na početku dvodnevne posete Vijetnamu.
Iako je verovatno Sijevo putovanje planirano ranije, postalo je značajno zbog carinskog rata između Kine i SAD, dve najveće svetske privrede.
U Vijetnamu Si će se sastati sa generalnim sekretarom Vijetnamske komunističke partije To Lamom, i premijerom Fam Min Činom.
Istraživač Ngujen ukazao je da je Sijevo putovanje u Vijetnam, Maleziju i Kambodžu oko toga kako Kina može da se izoluje od Trampa.
- Vreme putovanja šalje jaku političku poruku da je jugoistočna Azija važna za Kinu - rekla je Huong Le-Tu iz Međunarodne krizne grupe.
Rekla je da su, s obzirom na obim Trampovih carina i uprkos 90-odnevnoj pauzi, jugoistočno azijske zemlje zabrinute da bi carine, ako budu primenjene, mogle da iskomplikuju njihov razvoj.
Ona je rekla da je Sijevo putovanje osmišljeno da pokaže kako se Kina razlikuje od samozainteresovanih SAD, i da će biti očekivanja kakvo vođstvo i inicijative će Kina imati u ovo vreme krize.
Vijetnam ima iskustva u balansiranju odnosa sa SAD i Kinom. Vodi ga komunistički jednopartijski sistem kao u Kini, ali ima snažne veze sa SAD, piše agencija AP.
Kina je najveći vijetnamski trgovinski partner, i kinesko-vijetnamska trgovina je porasla 14,6 odsto na godišnjem nivou u 2024. godini, prema kineskim državnim medijima.
Ali jačanje trgovinskog rata je stavilo Vijetnam u vrlo nesigurnu poziciju, s obzirom na utisak u SAD da Vijetnam služi kao sporedni izlaz za kinesku robu, ocenili su analitičari.
Tramp je Vijetnamu uveo carine od 46 odsto, pre nego što je proglasio pauzu od 90 dana na primenu te odluke.
Kina i Vijetnam ispoljavaju i razlike i sporove, među kojima su oko teritorije u Južnom Kineskom moru. Vijetnam je imao sukobe sa kineskom obalskom stražom, ali ne objavljuje često podatke o toj konfrontaciji.
Posle Vijetnama, Si treba da ide u Maleziju i zatim u Kambodžu.
Komentari 1
ostavi komentar