Svet
20. 02. 2025. 16:59 2
Evroposlanik Prebilič pozvao Evropu da ne ćuti o protestima u Srbiji
Slovenački evroposlanik iz političke grupacije Zelenih Vladimir Prebilič ocenio je danas da je trenutna situacija u Srbiji vrlo kontroverzna i upitao zašto Evropa ćutke posmatra to što se dešava.
- Evropski parlament se ponaša kao da se ništa ne događa, kao da danima ne protestuje hiljade ljudi, kao da nema fizičkih napada, govora mržnje prema novinarima, političkim protivnicima, kritičarima vlasti - rekao je Pebilič pred Spoljnopolitičkim odborom Evropskog parlamenta (EP) gde je danas predstavljen prvi izveštaj novog izvestioca EP za Srbiju Tonina Picule.
Prebilič je ocenio da je Piculin izveštaj dobar jer ukazuje na glavne probleme u vladavini prava, reformama, demokratiji, pomirenju, usklađivanju sa spoljnom i bezbednosnom politikom EU uključujući i sankcije Rusiji.
Dodao je međutim da izveštaju "nedostaje više kritike upućene onima koji samo žele da smire situaciju".
- Situacija se u Srbiji pogoršava iz godine u godinu a određene kolege u Evropskom parlamentu stalno ponavljaju iste stvari. Zato gubimo verodostojnost i zato na protestima u Srbiji nemamo zastave EU - rekao je.
Prebilič je rekao da "treba učiniti nešto na licu mesta" i pozvati da se Plan rasta fokusira na nezavisne medije i civilno društvo jer je to sada "nužnije nego ikada".
Izvestilac iz senke, hrvatski poslanik iz redova Evropske narodne stranke (EPP) Davor Ivo Štir ocenio je da Piculin izveštaj predstavja dobar temelj za pravičan pristup Srbiji kao kandidatkinji za članstvo u EU.
Štir je rekao da je izveštaj predstavljen u trenutku važnih političkih događanja u Srbiji, ali i naglasio da "sadašnja situacija nije izvor već posledica dugoročne političke i druge nestabilnosti u Srbiji".
Štir je ukazao i na dvojako ponašanje Srbije koja je s jedne strane saveznik EU i SAD, a sa druge Rusije i Kine.
- Predsednik Srbije Aleksandar Vučić i njegova stranka ne pokazuju da li je moguće promeniti pristup kako bi se uskladili sa zahtevima EU - naveo je.
Mađarska poslanica Anamarija Viček (Vicsek) iz grupe Patriote za Evropu ocenila je da Piculin nacrt izveštaja nije uravnotežen.
- Ovaj izveštaj je prestrog i sve je negativno prikazano, nisu uključeni pozitivni razvoji i ne upućuje se na obaveze koje je preuzela Srbija - rekla je.
Ona je najavila da će njena politička grupacija uložiti amandmane na izveštaj.
Viček je rekla da je "neprihvaltjivo da neke zemlje dobiju bržu propusnicu u EU zato što su u ratnoj zoni" dodajući da Srbija postpeno usklađuje svoju spoljnu politiku sa politikom EU, da u potpunosti podržava teritorijalni integritet Ukrajine i pruža joj pomoć, kao i da ima konstruktivan pristup u dijalogu sa Prištinom.
Kaa je reč o protestima u Srbiji, Viček je ocenila da je "ključno da se studenti vrate na fakultete" i da je "srpska vlada ispunila sve zahteve studenata".
- Srbija je učinila veliki napredak ka članstvu u EU a ovaj izveštaj to ne odražava na adekvatan način. Želeli bismo da izveštaj EP bude uravnotežen i pošten jer je to jedini način da Srbija ostane na putu ka EU - rekla je.
Predstavnik Evropske komisije Jirži Plesiti (Jiry Plecity) rekao je u raspravi da Evropska komisija pažljivo prati dešavanja u Srbiji.
- Upravo put Srbije ka EU i reforme koje treba da preduzme na tom putu u središtu su zahteva demonstranata danas u Srbiji, posebno o prioritetima vladavine prava koji su takođe jasno istaknuti u našem godišnjem izveštaju - rekao je Plesiti.
On je dodao da tu spadaju pitanja kao što su borba protiv korupcije, jačanje nezavisnosti pravosuđa, sloboda medija, ali i potreba da se obezbedi povoljno okruženje za civilno društvo, borba protiv dezinformacija i manipulisanja informacijama i jačanje izbornog okvira.
Plesiti je ponovio da će od napretka u oblasti vladavine prava i normalizaciji odnosa s Kosovom i dalje zavisiti ukupan tempo pregovora o pristupanju Srbije EU istakavši da EK želi da Srbija iskoristi prilike koje joj se nude Planom rasta i da napreduje po pitanju reformi.
Predstavnica Evropske službe za spoljne poslove (EEAS) Zuzana Mićalcova Sutiakova ocenila je da se u Srbiji događa neviđena mobilizacija studenata, kojima su se pridružile i druge grupe građana posle tragičnog događaja u Novom Sadu ali i izrazila žaljenje zbog neprijateljske retorike prema EU.
- Žalimo zbog dezinformacija i neprijateljske političke retorike protiv EU, uključujući članova Evropskog parlamenta i delegacije EU u Srbiji. Ovim pojavama nema mesta u zemlji koja je na putu ka EU - ocenila je Sutiakova.
Ona je navela da Srbija pruža principijelnu podršku suverenitetu i teritorijalnom integritetu Ukrajine, kao i značajnu humanitarnu podršku, ali da treba da uloži napore da poboljša usklađenost sa EU, uključujući restriktivne mere protiv Rusije.
Predstavnica EEAS izrazila je zabrinutost i zbog produbljivanje odnosa Srbije sa Kinom, a kritike je uputila i zbog učešće zvaničnika iz Srbije na proslavi dana Republike Srpske kao i zajedničke proslave Dana državnosti Srbije i RS u tom entitetu.
- EU očekuje da Srbija bude u potpunosti posvećena Bosni i Hercegovini kao jedinstvenoj, ujedinjenoj i suverenoj zemlji i da izbegava postupke koje stvaraju napetost - rekla je.
Posle današnje rasprave, Picula će prvi put u svojstvu izvestioca EP iduće nedelje posetiti Srbiju.
Rok za podnošenje amandmana na njegov izveštaj ističe 6. marta, posle čega dokument ide na glasanje, prvo u Spoljnopolitički odbor a potom i na plenarnu sednicu EP.
Komentari 2
ostavi komentar