Svet
26. 01. 2025. 07:07 8
ELITA pakuje kofere i odlazi: Skoro 11.000 milionera napustilo državu
Velika Britanija se suočava sa značajnim odlivom bogatih pojedinaca, jer imućni stanovnici traže utočište u zemljama s povoljnijim poreskim režimima.
Kako ističe "The Times", više od 10.800 milionera napustilo je Britaniju prošle godine, što predstavlja zapanjujući porast od 157% u odnosu na 2023. godinu. Ovaj odliv svrstava Veliku Britaniju na drugo mesto u svetu po emigraciji milionera, odmah iza Kine. Odlazak bogatih povezuje se s planovima Laburističke partije da ukine poreski režim za nerezidente (non-domiciled tax regime), koji je ranije omogućavao imućnim pojedincima da izuzmu prihode iz inostranstva za oporezivanje u Velikoj Britaniji.
Među onima koji napuštaju zemlju su i centimilioneri i milijarderi, pri čemu su destinacije poput Švajcarske, Italije i Ujedinjenih Arapskih Emirata posebno privlačne. Poslovni lideri, uključujući Čarlija Malinsa, osnivača Pimlico Plumbers-a, javno su kritikovali politiku vlade, navodeći rastuće poreze i regulatorna opterećenja kao glavne razloge za egzodus bogatih.
Jedna od ključnih promena politike je uvođenje oporezivanja imovine u inostranstvu porezom na nasledstvo (inheritance tax - IHT), što je izazvalo zabrinutost među nerezidentima. Prema istraživanju Oxford Economics-a, skoro dve trećine ispitanih nerezidenata razmatra preseljenje zbog ovih promena. Kritičari, uključujući grupu Foreign Investors for Britain, ocenjuju reforme kao "monumentalnu samopovredu", tvrdeći da bi one mogle koštati britansku ekonomiju preko milijardu funti godišnje i uzrokovati egzodus za više od 23.000 radnih mesta do 2030. godine.
Reforme bi mogle uticati i na Monako, koji zbog povoljnog poreskog režima i blizine Velikoj Britaniji predstavlja atraktivnu alternativu za nerezidente. Luksuzan način života i politička stabilnost Kneževine odavno privlače imućne pojedince koji traže sigurno utočište za svoje bogatstvo, dodatno učvršćujući Monako kao globalni centar elite.
Dok Laburisti brane reforme kao progresivne i pravedne, debata o njihovom ekonomskom uticaju sve više dobija na intenzitetu. Pojavljuju se zahtevi za alternativnim pristupima, poput uvođenja slojevitog poreskog režima, koji bi omogućio ravnotežu između fiskalne odgovornosti i zadržavanja međunarodnih investitora.
Komentari 8
ostavi komentar