Svet
02. 01. 2025. 17:10 6
Procureli Putinovi tajni planovi: Otvar novi front, poznate mete
Ruska vojska pripremila je detaljne popise ciljeva za potencijalni rat s Japanom i Južnom Korejom koji uključuje nuklearne elektrane i drugu civilnu infrastrukturu, prema tajnim dosjeima iz 2013.-2014. u koje je imao uvid Fajnenšel tajms.
Planovi za napade, sažeti u procurelim ruskim vojnim dokumentima, odnose se na 160 lokacija, uključujući puteve, mostove i fabrike, koje su odabrane kao mete za sprečavanje "pregrupisanja snaga u područjima operativne namene".
Akutna zabrinutost Moskve za njeno istočno krilo naglašena je u dokumentima koje su Fajnenšel tajmsu (FT) dostavili zapadni izvori. Ruski vojni planeri strahuju da bi istočne granice zemlje bile izložene u potencijalnom ratu s NATO-om i ranjive na napade američkih snaga i regionalnih saveznika.
Dokumenti su preuzeti iz arhive od 29 tajnih ruskih vojnih dosijea, koji su uglavnom bili usmereni na obuku oficira za potencijalni sukob na istočnoj granici zemlje u periodu od 2008. do 2014. godine, ali se i dalje smatraju relevantnim za rusku strategiju. FT je prošle godine izvestio o tome kako dokumenti sadrže prethodno nepoznate detalje o operativnim principima za korišćenje nuklearnog oružja i scenarijima za simulaciju rata, uključujući kinesku invaziju i napade duboko u Evropi.
Azija je postala ključna tačka strategije ruskog predsednika Vladimira Putina za sprovođenje sveobuhvatne invazije na Ukrajinu i njegov širi pristup prema NATO-u. Pored povećanog ekonomskog oslanjanja na Kinu, Moskva je regrutovala 12.000 vojnika iz Severne Koreje za borbu uz ruske snage protiv Ukrajine, dok je zauzvrat ekonomski i vojno podržala Pjongjang. Nakon što je u novembru ispaljen eksperimentalni balistički projektil Oreškin na Ukrajinu, Putin je izjavio da je „regionalni sukob u Ukrajini poprimio elemente globalne prirode.“
Vilijam Alberk, bivši zvaničnik NATO-a za kontrolu naoružanja, sada saradnik u Stimson centru za istraživanja, rekao je da procureli dokumenti i nedavno raspoređivanje severnokorejskih snaga pokazuju da su evropsko i azijsko ratište neraskidivo povezani.
- Azija ne može ostati neutralna u sukobu u Evropi, niti Evropa može ostati po strani ako izbiju ratovi u Aziji - izjavio je.
Detaljni popis meta
Spisak ciljeva vezanih za Japan i Južnu Koreju nalazi se u prezentaciji koja je opisivala mogućnosti nenuklearne krstareće rakete Kh-101. Stručnjaci koji su pregledali dokument za FT navode da sadržaj potiče iz 2013. ili 2014. godine. Dokument nosi oznaku Kombinovane akademije oružanih snaga, škole za obuku viših oficira.
SAD ima značajne snage raspoređene u Južnoj Koreji i Japanu. Obe zemlje su se, od početka ruske invazije na Ukrajinu u februaru 2022. godine, pridružile koaliciji predvođenoj Vašingtonom za kontrolu izvoza kako bi izvršile pritisak na Kremlj. Alberk naglašava da dokumenti pokazuju kako je Rusija doživljavala pretnju od zapadnih saveznika u Aziji, strahujući od mogućeg napada predvođenog SAD-om na ruske vojne snage u regionu, uključujući raketne brigade.
- Ako bi Rusija nameravala iznenada napasti Estoniju, morali bi takođe napasti američke snage i saveznike u Japanu i Koreji - rekao je.
Prvih 82 lokacije na ruskom popisu su vojne prirode, uključujući komandne centre japanskih i južnokorejskih oružanih snaga, radarske instalacije, vazdušne baze i pomorske postrojenja. Ostale mete uključuju civilnu infrastrukturu, poput drumskih i železničkih tunela u Japanu, kao što je tunel Kanmon, koji povezuje ostrva Honšu i Kjušu. Energetska infrastruktura je takođe prioritet - na popisu je 13 elektrana, uključujući nuklearni kompleks u Tokaju, kao i rafinerije goriva.
U Južnoj Koreji, glavne civilne mete su mostovi, ali popis uključuje i industrijske lokacije, kao što su čeličana Pohang i hemijske fabrike u Busanu. Veliki deo prezentacije opisuje kako bi se hipotetički napad odvijao korišćenjem nenuklearnih projektila Kh-101. Primer koji se koristi je japanska radarska baza Okushiritou na zabačenom ostrvu. Jedna od ilustracija uključuje animaciju eksplozije velikih razmera.
Ilustrativni materijali pokazuju koliko je Rusija pažljivo odabrala mete. Beleške o južnokorejskim komandnim bunkerima uključuju procene potrebnih snaga za probijanje njihove odbrane. Spisak takođe sadrži detalje o veličini i potencijalnom učinku objekata, sa fotografijama i preciznim merenjima.
Ispitivanje protivvazdušne odbrane
Ruski planovi oslanjali su se na njihovu veru u sopstvene raketne sisteme, iako su oni pokazali ograničenu efikasnost. Hipotetička misija protiv Okushiritou uključivala bi 12 projektila Kh-101 lansiranih iz jednog bombardera Tu-160, sa procenom verovatnoće uništenja mete od 85%.
Međutim, Kh-101 se pokazao manje nevidljivim nego što se očekivalo tokom rata u Ukrajini, što je naglasilo slabosti ruskih sistema, prema rečima Fabijana Hofmana, doktoranda sa Univerziteta u Oslu. Ova ograničenja značajno utiču na efikasnost sistema koji se oslanjaju na preciznost za uništavanje ciljeva.
Drugi dokumenti pokazuju redovne ruske operacije testiranja protivvazdušne odbrane susednih zemalja, uključujući misije bombardera Tu-95 iz 2014. godine. Ove operacije često su bile sinhronizovane sa geopolitičkim krizama i vojnim vežbama, kao što je ruska aneksija Krima.
Komentari 6
ostavi komentar