Svet
01. 01. 2025. 08:10 20
Putin jednim potezom šokirao Evropu
Ruska kompanija Gazprom jutros u 8 sati po moskovskom vremenu je i zvanično prekinula snabdevanje Evrope gasom preko Ukrajine, navodeći da su "prestale da postoje tehničke mogućnosti" za ovu operaciju, posle isteka petogodišnjeg ugovora između Gazproma i ukrajinske kompanije Naftogaz.
Rusija, koja je nekada dominirala u snabdevanju Evrope gasom preko Ukrajine, završava isporuku ovog gasa na Novu godinu usled prestanka ugovora između dve zaraćene zemlje, piše Reuters. Ovaj ugovor, koji je decenijama donosio milijarde Moskvi od prodaje gasa i Kijevu od tranzitnih taksi, zvanično prestaje. Gašenje najstarije rute za transport gasa iz Rusije u Evropu označava kraj desetogodišnjeg perioda napetih odnosa, započetih nakon ruske aneksije Krima 2014. godine.
Evropska unija je intenzivirala svoje napore da smanji zavisnost od ruske energije nakon izbijanja rata u Ukrajini 2022. godine, tražeći alternativne izvore. Tečni prirodni gas (LNG) iz Katara i Sjedinjenih Američkih Država pomogao je EU da pronađe alternativne energente, dok gasovodi iz Norveške takođe doprinose snabdevanju. Promena je postala očigledna prošle godine, kada je ruski državni izvoznik gasa, Gazprom, zabeležio gubitak od 7 milijardi dolara, prvi put od 1999. godine, uprkos pokušajima da poveća izvoz Kini kao novom kupcu. Preostali kupci ruskog gasa preko Ukrajine, poput Slovačke i Austrije, takođe su pronašli alternativne izvore snabdevanja.
Portparol austrijskog Ministarstva energetike izjavio je u utorak da je, zahvaljujući kupovinama preko Italije i Nemačke i punjenju skladišta, snabdevanje potrošača zagarantovano. Slovačka, iako neće imati nestašice, sada se suočava s dodatnih 177 miliona evra (184 miliona dolara) troškova za alternativne rute, saopštilo je njeno Ministarstvo ekonomije. Portparolka Evropske komisije navela je da su pripreme EU uključivale mere energetske efikasnosti, razvoj obnovljive energije i fleksibilan gasni sistem.
- Evropska gasna infrastruktura je dovoljno fleksibilna da obezbedi gas ne-ruskog porekla za Centralnu i Istočnu Evropu putem alternativnih ruta. Od 2022. godine značajno je pojačana novim LNG kapacitetima za uvoz - rekla je Ana-Kaisa Itkonen.
UTICAJ NA TRŽIŠTE
Analitičari predviđaju minimalan uticaj na tržište zbog prekida tranzita, što je potvrđeno u utorak, kada su podaci ukrajinskog operatora gasnog tranzita pokazali da Rusija nije zatražila protok gasa za 1. januar kroz ukrajinski gasovod prema Evropi do 17:00 GMT.
Smatraju da je malo verovatno da će kraj ovog ugovora izazvati ponavljanje skoka cena gasa u EU iz 2022. godine, jer su preostale količine relativno male. Tržište gasa je u utorak reagovalo minimalno, s evropskim referentnim cenama gasa koje su završile na 48,50 evra po megavat-satu, uz blago povećanje tokom dana.
RAT U UKRAJINI
Uprkos napretku EU u zameni ruskog snabdevanja preko Ukrajine, Evropa je osetila posledice, s višim troškovima energije koji su pogodili njenu industrijsku konkurentnost u poređenju sa SAD-om i Kinom. Ovo je doprinelo značajnom ekonomskom usporavanju, skoku inflacije i pogoršanju krize troškova života.
Ukrajina se sada suočava s gubitkom od oko 800 miliona dolara godišnje od tranzitnih taksi iz Rusije, dok će Gazprom izgubiti blizu 5 milijardi dolara od prodaje gasa.
Moldavija, nekada deo Sovjetskog Saveza, među najteže je pogođenim zemljama. Izjavila je da će morati da uvede mere za smanjenje upotrebe gasa za trećinu.
Komentari 20
ostavi komentar