Svet
14. 05. 2024. 09:25 3
Preseo mu sukob sa Vagnerom: Šta je dovelo do smene Šojgua
Ruski predsednik Vladimir Putin u nedelju je smenio dugogodišnjeg bliskog saveznika Sergeja Šojgua sa mesta ministra odbrane, saopštio je Kremlj. Ovaj 68-godišnjak je na toj funkciji bio od 2012. godine i imenovan je za sekretara Saveta bezbednosti Rusije.
Šojguov angažman, dug po ruskim standardima, počinje 1991. godine, kada je bivši upravnik izgradnje i niži komunistički zvaničnik postao šef Ministarstva za vanredne situacije. Za nekoliko godina je to ministarstvo pretvorio u jednu od najefikasnijih ruskih državnih organizacija jer je hitno reagovao na tadašnje brojne katastrofe, uključujući bombaške i druge napade.
Dve godine pre nego je Rusija anektirala ukrajinski Krimski poluotok, 2012. godine, Šojgu je imenovan za ministra odbrane iako nikada nije služio vojsku. Putin mu je poverio zadatak reformi, koje su trebale rusku vojsku da učine "drugom najjačom na svetu" nakon američke.
Šojgu je u to vreme uživao u slavi i često je viđen na televiziji kako sa Putinom lovi, peca ili drži konferencije. Poznavaoci prilika u Kremlju su tada navodili da on ima odlične šanse da nasledi Putina. Međutim, potpuno su zanemarili činjenicu da Putin ne voli naslednike.Tako je samo dve godine kasnije politička karijera Šojgua došla u ćorsokak. Razlog - igrao je ključnu ulogu u pripremama za rat u Ukrajini.
Naime, rat u Ukrajini je pokazao kako je stvarna snaga ruske vojske tek Potemkinovo selo napravljeno na neosnovanim izveštajima. Međutim, ni to nije sve bila Šojguova jedina greška. On je jednostavno slepo prihvatio operativnu logiku ruskih vladajućih struktura i vojne mašinerije, koji su puni korupcije i lažnih izveštaja. Izbegao je svaku realnost. Ruski vojnici su zbog toga na više načina pokazali svoju ogorčenost.
Za Šojgua stvari počinju da se komplikuju.Tadašnji šef Vagnera Jevgenij Prigožin izjavio je kako nije želeo da svrgne Putina tokom pobune. Navodno, hteo je da predsednik preda Šojgua i Valerija Gerasimova, vrhovnog ruskog generala i šefa Generalštaba. Vagnerovci su njih dvojicu stalno optuživali za kvarenje ratnih pohoda i izazivanje smrti desetine hiljada vojnika naredbama koje za cilj imaju zadovoljavanje Putina, a ne osvajanje bitaka. Prigožin je faktički tada nastavio da reklamirao sebe, Vagner i svoje uspehe na frontu.
Prema američkom Institutu za proučavanje rata, sadašnje promene u ruskom Ministarstvu odbrane ukazuju da Putin preduzima korake da se zemlja pripremi za dugotrajni rat u Ukrajini. Šta preostaje Šojguu? On bi mogao da krene i političkim putem drugih zvaničnika koji su napredovali uz nazadovanje, što je stalni deo ruskog političkog tajnovitog kruga.
Komentari 3
ostavi komentar