Svet

04. 09. 2023. 14:08 3

Najtežim bolesnicima davali fiziološki rastvor umesto citostatika!

Klinika za onkologiju Univerzitetskog kliničkog centra "Majka Tereza" u Skoplju našla se u središtu skandala zbog tvrdnji da je osoblje te bolnice pacijentima davalo citostatike razblažene fiziološkim rastvorom. Zdravstveni sistem je očigledno zakazao, poručuje predsednik Stevo Penderovski, a premijer Dmitar Kovačevski najavljuje ostavke. Najavljen protest građana. Citostatici navodno završili na Kosovu, javlja RTS.

Veliki skandal trese zdravstveni sistem Severne Makedonije. Nakon tvrdnji da su onkološki pacijenti neadekvatno lečeni otvorena je istraga.

Istražni organi pretresli su ne samo Kliniku za onkologiju, već i domove zaposlenih. Oduzeti su im računari, dokumentacija i sve što bi moglo da pomogne u razrešavanju ovog slučaja. Pretresi su deo preliminarne istrage koju je Tužilaštvo otvorilo nakon niza tekstova u nedeljniku "Fokus" o postojanju razrađene kriminalne mreže zaposlenih na Klinici za onkologiju koji su preprodavali skupu terapiju uvodeći u sistem fiktivne pacijente.

Neki od pacijenata su, prema tvrdnjama ovog lista, umesto potrebne terapije dobijali terapiju razblaženu fiziološkim rastvorom, a ostatak te skupe biološke terapije završavao je na crnom tržištu, odnosno, prema nezvaničnim informacijama lista, na Kosovu.

Sabotaža sistema

Prema pisanju medija, Klinika za onkologiju sabotirala je novonabavljeni sistem za praćenje i bezbedno čuvanje citostatika. KATO sistem je trebalo da stavi tačku na sistem ručnog doziranja, a ideja je bila da se spreči gubitak doza, da se obezbedi tačno doziranje bez greške i bezbedno skladištenje citostatika. "Sloboden pečat" objašnjava da je sa KATO sistemom bilo nemoguće ukrasti citostatik ili smanjiti nečiju dozu, bilo krađom ili greškom.

Iako je taj sistem poreske obveznike koštao 350.000 evra i 20 medicinskih sestara prošlo jednomesečnu obuku u Beogradu o korišćenju kompjuterski kontrolisanog pripremanja citostatika, nakon samo šest meseci, 2017. godine, novi direktor bolnice Nino Vasev ga je izbacio iz upotrebe.
- Samo šest meseci nakon promene vlasti i imenovanja novog direktora, doktor Nino Vasev je prekinuo sa tim sistemom i najavio da će koristiti stari način rada, kako bi uštedeli novac. Tako se klinika vratila primitivnoj ručnoj pripremi citostatika. To je otvorilo vrata krađi ampula - piše "Sloboden pečat".

U evropskim zemljama ovaj sistem je u upotrebi već duže vreme, a gotovo da nema bolnice u razvijenom svetu gde se citostatici pripremaju ručno.

Dragi čitaoci, da biste nas lakše pratili i bili u toku preuzmite našu aplikaciju za Android ili Iphone.

Komentari 3

ostavi komentar

Ostavi komentar

Da biste komentarisali vesti pod Vašim imenom

Ulogujte se
Pravila komentarisanja
Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici i kvalitetniji komentari.
Direktno.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Zabranjeno je objavljivanje ideja, informacija i mišljenja kojima se podstiče diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihove seksualne opredeljenosti, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo. Komentari koji sadrže govor mržnje i psovke, takodje neće biti objavljeni.
Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije, već samo autora komentara.


Teret uspeha

Zoran Živković [09.05.2025.]




Video dana

Pazi gde staješ

Anketa

Da li će Rusija i Ukrajina postići dogovor o primirju?

Rezultati