Svet

[ Izvor: Die Presse ]

19. 01. 2022. 22:29 2

"Vlast pod plaštom pandemije tlači slobodu govora"

"Progon novinara je Srbiji u prošlosti doneo brojne kritike. Pod plaštom pandemije sada se primenjuju nove metode za tlačenje slobode govora. Nije retkost da se mediji i novinari na istoku Evrope često nalaze pod unakrsnom vatrom kritike. I grublji oblici ograničavanja, kao što su stavljanje brnjica pojedinim medijima ili pretnje upućene medijskim delatnicima nisu do sada u Srbiji bili retki slučajevi", piše austrijski dnevni list Die Presse.

Kako se u tekstu dalje navodi, hapšenja ili čak ciljana ubistva novinara, što je bio slučaj tokom devedesetih godina pod Slobodanom Miloševićem, pripadaju prošlosti.

- Predsednik Aleksandar Vučić koristi suptilnije metode u cilju tlačenja slobode govora. Novinari se sada u prvom redu diskredituju i ometaju u vršenju svog posla. Jedna nemoralna ponuda u audio-vizuelnoj sferi, koja je u Srbiji i dalje vrlo omiljena, u poslednje vreme je doživela transformaciju. Sve više televizijskih stanica izveštavaju pretežno pozitivno o Vučiću i njegovoj Vladi - navodi se u tekstu ovog austrijskog lista, pa se potom dodaje:

- "Birodi", nezavisna grupa istraživača je vršila ispitivanja u trajanju od tri meseca o tome kako se na srpskoj televiziji predstavljaju stranke, 44 sata su se odnosila na izveštavanje o Vučiću, od toga su 87 procenata sačinjavale pozitivne vesti. Opozicija je nasuprot tome dobila samo tri sata od vremena emitovanja, od kojih su cela 83 procenta bila kritički nastrojena. Direktor Birodija je takvo stanje u Srbiji okarakterisao u „Njujork tajmsu" kao "veliki sociološki eksperiment", koji bi mogao da pokaže "u kojoj meri mediji mogu da utiču na javno mnjenje i izbore" - stoji dalje u tekstu.

Navode da se slobode govora tlače, ali suptilno i da je kamen temeljac za nov način ophođenja sa nepoželjnim mišljenjem je ipak položen hapšenjem Ane Lalić 2020. godine.

- Ta novinarka je na početku korona-pandemije napisala reportažu o stanju u bolnicama u Novom Sadu. U njoj je moglo da se pročita da je stanje problematično, osoblju nedostaje osnovna zaštitna oprema kao što su maske i rukavice. Iste noći nakon objavljivanja srpska policija je zakucala na vrata Lalićeve i odvela je. Zamereno joj je da je širila paniku i neistine. Žena je morala da provede 48 sati u zatvoru, prethodni sudski postupak nije postojao. Nakon puštanja na slobodu Ana Lalić nije dobila čak ni službeno izvinjenje Vlade. Tokom sedmica koje su usledile Lalićeva je masivno napadana od strane medija bliskih Vladi i predstavljana kao izdajica svoje profesije - stoji u tekstu.

Dodaje se da je predsednica Vlade Srbije Ana Brnabić iznela svoj stav u odnosu na taj događaj:

- Apelujem da se niko više ne hapsi, pa ni oni koji iznose laži. Svako treba da obavlja svoj posao, a Vlada će više da radi na opovrgavanju tih laži.

Šta su tačno te laži, to i dalje određuje Vlada, piše Die Presse.

- Pokušava se da se očuva privid demokratskog društva u kojem se medijski pluralizam doduše ne piše velikim slovima, ali se ipak toleriše. Iza kulisa stanje izgleda drugačije. Nezavisno udruženje novinara u Srbiji navodi da je Vlada tokom korona-krize napravila jasan korak u pravcu autokratije, o čemu je izvestio i online-portal "Balkan Stories". Medijima je u međuvremenu dozvoljeno da prenose samo informacije koje su autorizovane od strane vladinog centralnog Kriznog štaba. Pojedinačna, posebno kritički nastrojena istraživanja, kao ono Ane Lalić treba da budu sprečena - zaključuje se u tekstu ovog austrijskog lista.

Dragi čitaoci, da biste nas lakše pratili i bili u toku preuzmite našu aplikaciju za Android ili Iphone.

Komentari 2

ostavi komentar

Ostavi komentar

Da biste komentarisali vesti pod Vašim imenom

Ulogujte se
Pravila komentarisanja
Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici i kvalitetniji komentari.
Direktno.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Zabranjeno je objavljivanje ideja, informacija i mišljenja kojima se podstiče diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihove seksualne opredeljenosti, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo. Komentari koji sadrže govor mržnje i psovke, takodje neće biti objavljeni.
Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije, već samo autora komentara.


Fakiri

Zoran Živković [25.03.2024.]




Video dana

Pobednički ples

Anketa

Šta će Partizan uraditi u Evroligi?

Rezultati