Svet
27. 03. 2020. 20:54 0
Dojče vele: Srbija? Karantin za pravnu državu
U doba pandemije su nadležnosti države velike, ali Mađarska i neke zemlje Zapadnog Balkana žele da idu još dalje: tamo se ova kriza izgleda koristi za potkopavanje temelja pravne države i demokratskih institucija.
U doba epidemije društvo mora prihvatiti značajna ograničenja javnog života. Tako je i u slučaju krize sa koronom. Na snazi su zabrane koje svi mogu razumeti: ograničenje kontakata, zabrana izlaska i putovanja, sve što bi moglo usporiti širenje zaraze. Ali, neke države srednje i jugoistočne Evrope koriste pandemiju i da bi ugrozile načela pravne države, makar to neće imati uticaja na borbu protiv epidemije, piše Dojče vele.
Na prvom mestu je Mađarska: vlada Viktora Orbana je parlamentu predložila zakon koji vladi daje izvanredne nadležnosti, praktično da se izvršnoj vlasti, bez vremenskog ograničenja, dodele diktatorske ingerencije. Taj "Zakon za zaštitu protiv virusa korone" bi trebalo da bude usvojen najkasnije sledeće nedelje.
Već sad mađarska vlada može vladati posebnim uredbama, jer je proglasila vanredno stanje. Ali ono vredi samo 15 dana i svaki put mora biti produženo odlukom parlamenta.
Nesrazmerne mere?
Vlada Slovačke želi državnim institucijama da da pristup podacima mobilne telefonije kako bi putem mobilnog proverovali, jesu li te osobe u karantinu. Četiri države Veća Evrope - Armenija, Letonija, Moldavija i Rumunija žele određena odstupanja od odredbi Evropske konvencije o zaštiti ljudskih prava prema kojima bi se u tim zemljama mogle suspendovati neka građanska prava za vreme vanrednih okolnosti. Kritičari smatraju tu meru potpuno nesrazmerno postojećoj opasnosti.
U Bugarskoj je predsednik Rumen Radev vetom zaustavio uvođenje zakona o vanrednom stanju koji je, slično kao u Mađarskoj, predviđao zatvorsku kaznu već i za širenje vesti koje nadležne službe smatraju neistinitima. Isto tako se predviđa i korišćenje oružanih snaga za dužnosti koje su u ovlasti policije. Zapravo je iznenađenje što je i deo vladajuće koalicije prihvatio veto predsednika, ali je još moguće da će se slična ograničenja tek drugačije formulirati. O tome će bugarski parlament odlučiti u sledećim danima.
Srbija "na korak do diktature"?
Kontroverzno se raspravlja i o kriznom menadžmentu nekih predsednika i vlada zemalja Zapadnog Balkana. U Srbiji političari demokratske opozicije i nezavisni pravni stručnjaci optužuju predsednika Aleksandra Vučića koji je uveo vanredno stanje bez da je imao ustavni osnov za to. Oni tvrde da je Srbija „na korak od diktature".
U Albaniji je premijer Edi Rama najavio strože kazne za one koji se ne budu pridržavali policijskog sata i poslao oklopna vozila s mitraljezima da patroliraju Tiranom – što je opozicija oštro kritikovala.
U Crnoj Gori je vlada na internetu počela da objavljuje imena i adrese građana kojima je određen karanten. Prema izjavama premijera Duška Markovića, to je neophodno jer vlasti ne mogu same da kontrolišu te osobe i zato građani moraju biti informisani. Reč je o zdravlju i životu, kaže Marković i dodaje da sada nije vreme za rasprave o pravnim nijansama i zaštiti podataka. Crnogorski borci za zaštitu ljudskih prava to su žestoko kritikovali Oni smatraju da je to „poziv na linč“.
Komentari 0
ostavi komentar