Srbija
25. 07. 2025. 16:42 1
Ne piše nam se dobro: Satelitski snimak pokazuje šta sledi posle paklene vrućine (FOTO)
Dok Hrvatsku ovog vikenda pogađa izražena termo-barička dolina sa grmljavinom, pljuskovima i pojavom pijavica na obali, meteorološki modeli jasno ukazuju: isti front stiže i u Srbiju, i to već od subote uveče.
Republički hidrometeorološki zavod Srbije (RHMZ) i njegov hrvatski pandan DHMZ izdali su ozbiljna upozorenja zbog ekstremnih meteoroloških uslova koji će ući u kulminaciju tokom vikenda, uz moguće bujične poplave, urbane poplave, jak vetar i značajan pad temperature.
Prema najavama, nedelja i ponedeljak biće ključni dani za pogoršanje vremena u Srbiji, naročito na severu, zapadu i jugozapadu zemlje.
Front sa zapada – i satelitski vidljiv
Prema satelitskoj slici DHMZ-a, duga i gusta bela pruga oblaka prostire se od severne Italije, preko zapadnog Sredozemlja, pa sve do Balkana. Ovaj oblak predstavlja visinski ciklon koja nosi ogroman kapacitet za kišu i olujne udare vetra.
"Reč je o termo-baričkoj dolini, odnosno oblasti niskog pritiska povezanoj s temperaturnim kontrastima u atmosferi. Kada nad toplo i suvo tlo nadolazi vlažan i hladniji vazduh, stvaraju se snažni pljuskovi, grmljavine, a moguć je i grad“, upozorava hrvatski DHMZ.
U Srbiji, ovakvi uslovi dolaze neposredno nakon najvrelijeg dana u godini, kada su temperature dostizale i 43 stepena u južnim i istočnim krajevima.
Prema RHMZ-u, noć između subote i nedelje doneće izraženo pogoršanje vremena, sa jakim pljuskovima i grmljavinom, mogućim nevremenima lokalnog karaktera, padom temperature i do 15 stepeni, vetrom koji menja pravac i jača u zoni fronta.
U nedelju (27. jula), najviša dnevna temperatura biće od 25 stepeni na severozapadu do 32 na jugoistoku. Tamo gde je u petak bilo 43°C – biće 28°C ili manje.
"Crveni meteoalarm“ je i dalje na snazi, a građani su pozvani da izbegavaju otvaranje prostora izloženih vetru, ne silaze u podrume ili niska mesta i prate uputstva civilne zaštite.
Kiša stiže prebrzo, zemlja suva – idealni uslovi za bujične poplave
Iako mnogi očekuju osveženje, stručnjaci upozoravaju da su nagli pljuskovi posle duže suše posebno opasni.
Zemlja ne može da upije toliku količinu vode u kratkom vremenu, što povećava rizik od bujičnih voda, poplava u urbanim sredinama, ali i izlivanja manjih reka i potoka.
Vodostaji većih reka trenutno su niski, ali ako se intenzivne padavine ostvare u Sloveniji ili Austriji, kako upozorava DHMZ, i Sava, Drava i Mura mogu doneti dodatne komplikacije.
Na severnom Jadranu, meteorolozi već beleže pojavu olujnog juga, promenljivih vetrova i lokalnih pijavica – sve to deo je istog sistema koji u nedelju dolazi u Vojvodinu i Šumadiju.
Srbija se tako nalazi u direktnoj putanji drugog udara, koji će kulminirati u noći između ponedeljka i utorka (28–29. jula), kada će nov visinski ciklon iz Italije doneti dodatne količine kiše, a u pojedinim delovima i grmljavinske oluje.
Upozorenje za jug Srbije: vetar i potencijalni požari
Iako sever i zapad Srbije ulaze u kišni period, jug zemlje se i dalje nalazi pod rizikom od šumskih i površinskih požara, naročito u: Topličkom, Pčinjskom, Jablaničkom, Pirotskom, Nišavskom i Zaječarskom okrugu.
RHMZ je već u petak aktivirao SMS sistem upozorenja, posebno za oblasti gde su temperature danima bile iznad 38°C uz jaku sušu i vetar.
Šta nas čeka od ponedeljka?
Naredna sedmica biće primetno svežija, ali i dalje promenljiva. Najintenzivnije padavine očekuju se u utorak (29. jula), naročito u centralnim i istočnim krajevima.
I RHMZ i DHMZ pozivaju građane da prate zvanične izvore informacija, ne planiraju putovanja i aktivnosti napolju u zonama najavljenih udara,
provere oluke, odvode i odvode kišnice, izbegavaju boravak u šumama i blizini reka tokom olujnih vetrova.
- Kiša jeste osveženje, ali uz ovu količinu vlage, svaki pljusak može postati problem. Bolje je preventivno delovati nego reagovati kad voda već dođe do praga - poručuju stručnjaci iz meteoroloških službi.
Komentari 1
ostavi komentar