Srbija

[ Izvor: N1 ]

13. 07. 2024. 10:04 5

Ekskurzije u Trećoj gimnaziji i po 20.000 skuplje nego u drugim školama?!

Ponude za ekskurzije u inostranstvu u narednoj školskoj godini već su stigle, a roditelji đaka Treće beogradske gimnazije tradicionalno se pitaju – zašto su njihove ekskurzije najskuplje? Ponuda koju su dobili maturanti "Treće" skuplja je za 20.000 dinara i više od slične ekskurzije u drugim beogradskim školama.

Treća beogradska gimnazija, Vračar. Deo Beograda koji već decenijama važi za elitni i u kojem je sve skuplje, od kvadrata i zakupa stana, pa do đačke ekskurzije. Tako su budući maturanti Treće gimnazije dobili ponudu da početkom oktobra šest dana obilaze sever Italije po ceni od 84.900 dinara.

Mama jednog od njih, koja nam se obratila, napominje da ekskurzija ne samo da je skuplja od onih koje se organizuju u drugim školama, već se iznos plaća u samo četiri rate, u odnosu na šest koliko je u drugim školama.

Ona kao primer navodi Matematičku gimnaziju, u kojoj obilazak Italije, Francuske i Španije osam dana (sedam noći) košta 78.000 dinara, a roditelji su još u maju počeli da plaćaju rate. Slično je, kaže, i u Četrnaestoj beogradskoj gimnaziji, čiji maturanti će takođe put severne Italije, i to po ceni od 70.000 dinara. Ekskurzija se otplaćuje u šest rata, od maja do novembra ove godine.

Ponuda koju je Medicinska škola dobila za šestodnevnu ekskurziju u severnoj Italiji iznosi 64.750 dinara i plaća se na sedam rata.

Da može još niže od toga, pokazuje ponuda jedne agencije koja sever Italije nudi za 49.500 dinara, a plaćanje se vrši na devet mesečnih rata.

Međutim, roditelji đaka Treće beogradske nisu imali izbor, jer je pred njih izneta samo jedna ponuda i to ona najskuplja. Kako kaže mama maturanta, o njoj su obavešteni 26. juna od strane razrednog starešine, a dat im je rok do 5. jula da se izjasne. Prema njenim saznanjima, u odeljenju njenog sina do sada je 15 roditelja reklo „da“, osam „ne“, a ostali se nisu izjasnili.

Prošle godine situacija je bila ista, napominje ona. Roditelji su dva puta odbijali ponude precenjenih putovanja, da bi se sve završilo time da je cela četvrta godina bojkotovala matursku ekskurziju i nijedno odeljenje nije išlo.

Ekskurziju za učenike trećeg razreda organizuje ista agencija kao za maturante, a prema rečima naše sagovornice odziv je od lošeg došao do osrednjeg. Naime, kako je objasnila, inicijalno se za ekskurziju prijavilo sedmoro do desetoro dece po odeljenju, da bi ovih dana bilo blizu polovine prijavljenih od oko 300 učenika tećeg razreda ove gimnazije.

Šta đaci Treće dobijaju za te pare

Sve ponude za severnu Italiju uključuju manje-više obilazak istih lokacija, ukupno pet noćenja u Lido di Jezolu, Montekatiniju ili Veroni na bazi polupansiona, prevoz brodom do Venecije i nazad, usluge licenciranih turističkih vodiča, usluge lekara sve vreme tokom trajanja putovanja, međunarodno putno zdravstveno osiguranje, kao i nadoknade za brigu o deci razrednom starešini i vođi puta.

Prema računici sagovornika N1, već je na budžet roditelja prevaljeno više od 100 evra, a na ekskurziju se nije ni pošlo, to jest nije uračunat trošak za dva vozača, turističkog vodiča, kao i vođe puta koji nisu razredne starešine, a čije putovanje (ne samo dnevnice) ponovo plaćaju deca.

A šta kažu propisi?

Prema Pravilniku o organizaciji i ostvarivanju ekskurzije u srednjoj školi, izbor agencije za realizaciju ekskurzije sprovodi se u skladu sa zakonom koji uređuje javne nabavke.

Postupak javnih nabavki sprovodi komisija škole koju obrazuje direktor, a koja ima tri člana od kojih je najmanje jedan predstavnik Saveta roditelja razreda za koje se organizuje putovanje, i najmanje jedan nastavnik koji će voditi decu.

Izbor agencije koja će organizovati ekskurziju, prema ovom Pravilniku, zavisi od kvaliteta programa putovanja (smeštaj, ishrana, sadržaj programa, kvalitet prevoza) i cene.

Odluku o dodeli ugovora donosi direktor škole na osnovu predloga komisije, a razredni starešina obaveštava roditelje o programu, ceni i ostalim uslovima putovanja.

Za putovanja duža od jednog dana, agencija je dužna da obezbedi lekara – pratioca, ukoliko u mestima boravka ne postoji organizovana zdravstvena služba.

Međutim, iako mesta u inostranstvu u kojima su đaci iz Srbije smešteni imaju zdravstvene službe, a roditelji za decu plaćaju obavezno putno osiguranje, praksa je da se na ekskurzije vodi i lekar.

Seničić objašnjava da, prema Pravilniku, lekar ne mora da putuje, ali da se u organizaciji ekskurzija mesto za njega podrazumeva. Zašto je to tako, kaže, da je pitanje za direktore škola i savete roditelja koji postavljaju uslove javne nabavke.

Dragi čitaoci, da biste nas lakše pratili i bili u toku preuzmite našu aplikaciju za Android ili Iphone.

Komentari 5

ostavi komentar

Ostavi komentar

Da biste komentarisali vesti pod Vašim imenom

Ulogujte se
Pravila komentarisanja
Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici i kvalitetniji komentari.
Direktno.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Zabranjeno je objavljivanje ideja, informacija i mišljenja kojima se podstiče diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihove seksualne opredeljenosti, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo. Komentari koji sadrže govor mržnje i psovke, takodje neće biti objavljeni.
Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije, već samo autora komentara.


Doručak na travi

Zoran Živković [02.09.2024.]




Video dana

Beba uspavala tatu

Anketa

Da li će lista "nepodobnih" za ulazak u Srbiju ostati na snazi?

Rezultati