Srbija
12. 07. 2024. 12:12 4
Država da zaštiti radnike "Jure"
"Pokret za PREOKRET traži od Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja da hitno reši probleme sa kojima su suočeni radnici "Jure" koji su nakon 19 dana odustali od štrajka budući da su pretnje i pritisci na radnike bili neizdrživi. Međutim, njihovi problem nisu rešeni. Oni su samo ućutkani", navodi se u saopštenju Pokreta za preokret, koje prenosimo u celosti.
"Rukovodstvo kompanije je svakodnevno slikalo radnike kako bi utvrdili ko je tačno u štrajku, pozivali su ih telefonom nudeći im bolje pozicije i pretili da će izgubiti poslove. Ljudima koji su učestvovali u štrajku su čak govorili da će biti odgovorni ukoliko "Jura" napusti Srbiju.
Štrajkači su na početku štrajka pred menadžment izneli pet zahteva: da se plata uveća za 20 odsto, da se promeni politika stimulisanja radnika (bonusi), da se topli obrok sa 250 poveća na 400, da se preurede toaleti tako da radnici imaju sapun i toalet papir i da se svim radnicima koji su u štrajku isplate dnevnice i bonusi. Rukovodstvo kompanije, tokom štrajka, uopšte nije razgovaralo sa štrajkačkim odborom iako su u obavezi da pregovaraju. Postavlja se pitanje da li mi imamo institucije koje mogu da zaštiti radnike koji rade u nehumanim i ponižavajućim uslovima umesto što štite poslodavce.
Radnicima u Srbiji zakonom je zagarantovano pravo na sindikalno organizovanje i pravo na štrajk. Međutim, strani investitori postali su moćniji od same države koja im je omogućila da kontinuirano krše međunarodne standarde, ali i Ustav i zakone Republike Srbije. Radnici u Srbiji spadaju među najmanje plaćene u Evropi, često bez plaćenog prekovremenog rada i bez adekvatne zaštite na radu. Izmenama Zakona o zapošljavanju stranaca skraćena je proceduru za dobijanje radne dozvole.
Smatramo da vlast umesto što se opredeljuje za uvoz jeftine radne snage, treba da se zalaže za poštovanje radnih prava građana. Takođe, neophodno je usvojiti strategiju za poboljšanje položaja radnika koja bi podrazumevala povećanje minimalne zarade i najniže penzije, poštovanje kolektivnih ugovora i Zakona o radu i jači socijalni dijalog", zaključuje se u saopštenju Pokreta za preokret.
Komentari 4
ostavi komentar