Region
10. 04. 2025. 19:45 4
Dodik za TASS: EU nema ni zakonsko ni moralno pravo da me hapsi
Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik ocenio je da Evropska unija nema "ni zakonsko ni moralno pravo" da ga uhapsi i da je Brisel previše uvučen u, kako je rekao, nestabilnost i bezakonje u Bosni i Hercegovini, piše ruska novinska agencija Tass.
- Ne postoji pravni osnov, ni moralni ni bilo koji drugi - rekao je Dodik u intervjuu za Tass.
- Brisel je previše uvučen u nestabilnost i bezakonje u Bosni i Hercegovini i to je već prešlo sve zamislive granice - dodao je, komentarišući izveštaje o planovima Brisela da upotrebi Snage za brzo reagovanje (EUFOR) za njegovo hapšenje.
Prvi čovek Republike Srpske je ranije govorio o planovima da zatraži od Moskve da u Savetu bezbednosti UN pokrene pitanje okončanja evropske vojne operacije EUFOR Althea zbog navodnog kršenja mandata.
- Smatramo da su njihove snage raspoređene odlukom Saveta bezbednosti, gde Rusija učestvuje u donošenju odluka, a Rusija je, oslanjajući se na njihov adekvatan i fer pristup misiji, pristala na njihovo prisustvo radi održavanja mira.
Takođe je rekao:
- Zamislite, Bosna i Hercegovina ima 30 godina mira, a oni tvrdoglavo pokušavaju da održe strukture koje su navodno angažovane na obezbeđivanju ovog mira. Sve je to nelogično.
Dodik je istovremeno izrazio nadu da će "odgovorni ljudi ipak ostati verni mandatu koji im je dao Savet bezbednosti i da neće izaći iz njegovih okvira, a ovaj mandat ne predviđa sprovođenje hapšenja".
Potpredsednik Vlade Srbije Aleksandar Vulin rekao je ranije da ne isključuje pokušaj hvatanja Dodika od strane vojnog kontingenta EU u na teritoriji BiH po, kako je ocenio, planu zapadnih obaveštajnih službi.
Sud Bosne i Hercegovine osudio je Dodika 26. februara na godinu dana zatvora i šest godina zabrane političkog delovanja zbog ignorisanja odluka visokog predstavnika međunarodne zajednice u zemlji Kristijana Šmita.
Reč je o odluci prvostepenog suda na koju se može uložiti žalba.
Tužilaštvo Bosne i Hercegovine zatražilo je 12. marta pomoć od bezbednosnih agencija u pritvaranju Dodika, premijera Republike Srpske Radovana Viškovića i predsednika Narodne skupštine Republike Srpske Nenada Stevandića.
Načelnik MUP-a Republike Srpske Siniša Karan odbacio je mogućnost njihovog pritvaranja.
Kancelarija Interpola u Sarajevu je 27. marta zatražila izdavanje međunarodne poternice za Dodikom i Stevandićem.
Potpredsednik Vlade Srbije i ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić kasnije je rekao da ta inicijativa nema pravnu snagu i da se njome krši statut Interpola.
Prema pisanju medija, i Mađarska je uložila žalbu na zahtev za raspisivanje poternice za Dodikom.
Centrala Interpola odlučila je da ne raspiše tu poternicu.
Komentari 4
ostavi komentar