Region
16. 02. 2025. 15:49 0
Budva u potrazi za 8.000 sezonaca
Najveća hotelska kompanija u državnom vlasništvu u Crnoj Gori, Hotelska grupa “Budvanska rivijera” otvorila je vrata za sezonski rad za gotovo 600 radnika.
Sobari/ica, glavni kobobar/ica, koordinator/ica plaže i bazena, radnik/ca na naplatnoj rampi, lift-boj, pomoćni radnik/ca u magacinu veša, spoljni momak kuvar/ica specijalista, recepcioner/ka, čeker/ica – kasir/ka, vozač elektrovozila za transport hrane, pekar/ka, prodavač/ica, nadzornik/ica za higijenu, spacilac/teljka, animator/ka, magacioner/ka, samo su neka od zanimanja u seriji oglasa koji su raspisani uoči vikenda.
Time je zvanično i otvoren “lov” na sezonske radnike u Budvi, jedno od najtraženijih zanimanja, jer je turističkoj privredi potrebno gotovo 8.000 ljudi za predstojeće leto, pišu „Vijesti“.
Nažalost, kako u razgovoru za “Vijesti” kažu sagovornici, interesovanje radnika iz Crne Gore već nekoliko leta je malo, jer većina njih odlazi da radi u susednu Hrvatsku.
Ugostitelji se susreću sa velikim poteškoćama i procedurama kako bi radnici iz susednih država, ali i ostalih, jer minulog leta u hotelima su radili ne samo državljani Srbije, Bosne i Hercegovine, Makedonije, već i Moldavije, čak i Indije, zaposlili tokom letnje sezone i nadomestili nedostatak radne snage.
Kako je “Vijestimna” rečeno u HG “Budvanska rivijera” svim sezonskim radnicima obezbeđen je smeštaj i tri obroka.
- U susret predstojećoj turističkoj sezoni, ‘Budvanska rivijera’ oglasila je slobodna radna mesta. Svake godine imamo potrebu za 600 sezonskih radnika, različitih profila. Na sajtu Zavoda za zapošljavanje Crne Gore objavljena je potreba za radnicima na pozicijama sobarica, konobara, barmena, kuvara, pekara, poslastičara, pomoćnih radnika u kuhinji, servira, higijeničarki i drugih. Primera radi, hotelskoj grupi je potrebno oko 120 sobarica, 50 higijeničarki, 50 konobara, 50 kuvara… Reč je o veoma značajnom broju sezonaca koji su godinama unazad deficitarni i kojih ih je sve manje na tržištu rada Crne Gore - navode u PR službi.
Kako ističu, preduzeli su dodatne mere obezbeđenja radne snage i pronašli nove izvore angažovanja sezonaca sa dalekih tržišta.
- Prošle godine su prvi put u našoj kompaniji angažovani Indijci, oko 60 njih, a očekujemo da će ove godine taj broj biti i veći. Popunjeni su i predati zahtevi za vize i očekujemo njihov dolazak do aprila.
Podsećaju da su nastavili sa velikim investicionim ciklusom, podizanjem nivoa kategorije najvećeg turističkoj naselju na našoj obali – “Slovenskoj plaži”.
-Nakon adaptacije vila ‘Maslina’ i ‘Ruzmarin’ u 2022. godini, TN ‘Slovenska plaža’ ove godine realizuje još adaptaciju četiri vile: ‘Limun’, ‘Magnolija’, ‘Kana’ i ‘Mirta’. Adaptacijom će se standard u 334 smeštajne jedinice sa tri podići na četiri zvezdice.
Predsedenik Udruženja ugostitelja Budve Aleksandar Laki Jovanović ističe da je Crnoj Gori u sektoru smeštaja i ugostiteljstva sezonski potrebno oko 19.000 do 20.000 sezonaca.
- Što se tiče Budve, procena je da je to oko 7.000 do 8.000 hiljada sezonaca. Tako da je to i dalje gorući problem, ne samo Crne Gore već i ostalih turističkih zemalja. Problem sa Crnom Gorom je taj što su plate, iako povećane, i dalje manje u odnosu na naše konkurente. Nažalost, naš obrazovni sistem ne prati potrebe tržišta rada i prinuđeni smo da uvozimo radnu snagu sa strane - istakao je Jovanović za “Vijesti”.
Komentari 0
ostavi komentar