Region
07. 11. 2024. 20:45 1
Ova zemlja deci mlađoj od 16 godina zabranjuje društvene mreže
Australijska vlada namerava da uvede zakon kojim bi se zabranio pristup društvenim mrežama deci mlađoj od 16 godina, što je potez koji premijer Entoni Albaneze opisuje kao "svetski primer".
Glavni cilj ovog zakona je da se smanji "šteta" koju društvene mreže mogu naneti mladima u Australiji, navodi Albaneze.
- Roditelji su zabrinuti za bezbednost svoje dece na internetu, kao što sam i ja - izjavio je premijer.
- Želim da australijske porodice znaju da vlada stoji iza njih.
Predloženi zakon biće predat parlamentu naredne nedelje, a ukoliko bude usvojen, zakon bi stupio na snagu godinu dana kasnije i bio bi podložan reviziji nakon primene.
Podrška i kritika: između zabrane i edukacije
Predlog zakona predviđa odgovornost društvenih mreža za sprovođenje zabrane, dok sama deca ili mladi korisnici neće snositi kazne. Međutim, zabrana se ne odnosi na mlade koji već imaju otvorene naloge, niti će roditeljska saglasnost omogućiti mlađima od 16 godina da pristupe platformama poput TikToka, Instagrama i Facebooka.
Dok mnogi stručnjaci prepoznaju potencijalne rizike koje društvene mreže nose za mentalno zdravlje adolescenata, neki smatraju da ovakve zabrane nisu najefikasniji način borbe protiv problema. Stručnjaci ističu da zabrana samo odlaže susret mladih s društvenim mrežama umesto da im pomogne da nauče kako bezbedno da se kreću u digitalnom okruženju.
Najveća australijska grupa za prava dece javno je kritikovala predloženi zakon kao "preterano oštar". U otvorenom pismu, koje je potpisalo preko 100 akademika i 20 civilnih organizacija, grupa je pozvala vladu da se fokusira na uspostavljanje bezbednosnih standarda na društvenim mrežama, umesto na potpunu zabranu, piše BBC.
Podrška zakonodavnom predlogu zbog zaštite mentalnog zdravlja
S druge strane, roditelji i kampanje na lokalnom nivou pružile su podršku zakonu, ističući da je zabrana neophodna kako bi se deca zaštitila od štetnog sadržaja, dezinformacija i vršnjačkog nasilja.
Peticija inicijative "36 Meseci", koja je prikupila preko 125.000 potpisa, navodi da "deca još nisu spremna za bezbednu navigaciju na društvenim mrežama" sve do 16. godine.
Inicijativa tvrdi da prekomerno korišćenje društvenih mreža remeti mentalni razvoj mladih, uzrokujući porast mentalnih problema među decom.
Premijer Albaneze smatra da pristup zasnovan na edukaciji dece o digitalnoj bezbednosti nije dovoljan, jer "pretpostavlja da deca i kompanije imaju jednak uticaj u digitalnom prostoru". On je naglasio da moć društvenih mreža i njihovih algoritama prevazilazi mogućnosti mladih korisnika, što dodatno komplikuje njihovu zaštitu.
Komentari 1
ostavi komentar