Hronika
10. 07. 2025. 16:07 2
"Uhapšeni su protivzakonito u pritvoru, krivična prijava nije nikakav dokaz"
Osmoro Užičana nalazi se u pritvoru nakon velikog protesta i blokade saobraćaja u ovom gradu. Oni su uhapšeni zbog probijanja policijskog kordona i blokiranja magistrale, a advokat Vladimir Galjak ističe za Novu da se uhapšeni nalaze u pritvoru protivzakonito, jer je on određen na osnovu krivične prijave, koja ne može biti dokaz.
Užice je prethodnih dana postalo središte otpora režimu Aleksandra Vučića, a samo dan nakon velikog protesta i probijanja policijskog kordona, nekoliko njihovih sugrađana uhapšeno je i njima je određen pritvor. Odgovor na ovakvu vrstu represije bio je još veći broj Užičana na ulicama tog grada, pa je usledilo nekoliko blokada magistrale, a nove akcije se najavljuju.
Advokat Vladimir Galjak objašnjava da pritvor ne može biti određen bez adekvatnog uslova.
- Taj uslov jeste postojanje osnovane sumnje da je lice izvršilo krivično delo. Ona se ceni u trenutku određivanja pritvora i ne može biti zasnovana na dokazima na kojima ne može biti zasnivana, a to su krivična prijava i službena beleška. Ovde je pritvor određen na osnovu krivične prijave, koja je zapravo instrukcioni akt policije, na osnovu kog se dalje vodi postupak - istražni i drugi, ali ona ne može biti uslov za određivanje pritvora - ističe Galjak.
On dodaje da uslov za određivanje pritvora mora biti zakonit.
- U ovom slučaju bi to bilo da su saslušani ti policijski službenici pred braniocima i pred tužilaštvom. Da su to prvo uradili i da su oni rekli da su bili napadnuti, postojao bi uslov. Ovde to nije učinjeno, ovde oni samo tvrde da osnovana sumnja proizilazi iz krivične prijave. Policija u ovom slučaju podnosi krivičnu prijavu, goni navodne učinioce krivičnog dela, a i sud im određuje pritvor po ovom rešenju. Oni su protivzakonito u pritvoru. Nadležni će tek da saslušaju policijske službenike, ali oni su sada pod pritiskom ljude zatvorili. Krivična prijava nije nikakav dokaz, niti može biti dokaz u sudskom postupku - rekao je advokat Vladimir Galjak za Novu.
Podsetimo, među uhapšenima su i advokat Radovan Novaković, kao i profesor Branko Nikolić.
Komentari 2
ostavi komentar