Hronika
13. 02. 2025. 08:12 4
Ko je "pao" sa Grčićem zbog malverzacija u EPS-u: Nekad "u kešu" danas u blokadi i stečaju
Zbog sumnje da su oštetili Elektroprivredu Srbije i sebi pribavili imovinsku korist od oko milion evra, juče su privedeni predsednik opštine Obrenovac i nekadašnji v.d. generalnog direktora EPS-a Milorad Grčić i još 14 ljudi.
Prema navodima Višeg javnog tužilaštva razlog za privođenje je zloupotreba službenog položaja, primanje i davanje mita, pranje novca i trgovina uticajem, piše Forbes Srbija.
Iako u tužilaštvu ne navode šta se privedenima tačno stavlja na teret, pojedini mediji podsećaju da su pre više godina upozoravali na sporne javne nabavke koje je EPS sprovodio dok je na njegovom čelu bio Grčić.
Kako je BIRN pisao još pre četiri godine, EPS je krajem 2019. nabavio programe za enkripciju sa najvećim stepenom zaštite za 20 mobilnih telefona. Taj posao je plaćen gotovo 230.000 evra, odnosno 26,7 miliona dinara. Jedna od dve firme koje su dobile posao nabavke softvera za najveću zaštitu mobilnih telefona je IntellSec, čiji menadžment je juče uhapšen.
Forbes Srbija istraživao je ko su ljudi koji su privedeni zajedno sa predsednikom opštine Obrenovac? Kojim su kompanija upravljali i u kom su trenutno statusu?
Ko je štitio EPS od špijuna
Među juče privredenima je Milan Blagojević, jedini vlasnik i osnivač kompanije IntellSec. Firma je registrovana u APR-u 2017, a delatnost je trgovina na veliko. Prema javno dostupnim podacima, firma je trenutno u blokadi. IntellSec je u neprekidnoj blokadi od septembra 2022. godine. Ukupno je bio u blokadi više od 900 dana, a iznos blokade trenutno je 17,2 miliona dinara. U jesen 2023. godine bio joj je oduzet i PIB.
Najveći poverioci ovog preduzeća su Poreska uprava, Telekom, kao i Beogradski sajam.
Blagojevićeva firma je, podsetimo, jedna od dva pobednika na tenderu za nabavku softvera za zaštitu mobilnih telefona koje je EPS pribavio pre šest godina. Godinu dana ranije, ista firma je za dva miliona dinara postavila "pneumatski teleskopski stub sa kompresorom" za RTV Vojvodine. Osim ovoga, imaju i tri ugovora o javnim nabavkama sa Nacionalnom službom za zapošljavanje. Zanimljivo, jedna od nabavki bila je "forenzički softver za veštačenje glasa", a vrednost je bila 2,3 miliona dinara.
IntellSec je, prema podacima iz Finansijskog izveštaja, najveće poslovne prihode u poslednjih pet godina imao upravo u godini koja je sledila nakon posla sklopljenog sa EPS-om. Tokom 2020. imali su 74,3 miliona dinara ukupnih prihoda i ostvarili su neto dobit od 1,8 miliona dinara.
Već naredne, 2021. godine, ukupni prihodi su skoro prepolovljeni, na 39 miliona dinara, a neto dobit bila je samo 688.000 dinara.
Poslednje dve dostupne godine IntellSec posluje sa gubitkom. U 2022. on je iznosio 9,8 miliona dinara, a godinu kasnije 2,1 milion dinara.
Ukupni prihodi su, takođe, bleda senka nekadašnjih, pa su 2022. bili samo 5,4 miliona dinara. U 2023. iznosili su svega 341.000 dinara.
Drugi Grčićev partner u stečaju
I dok je firma Milana Blagojevića u blokadi, Tim System je od novembra 2023. godine u stečaju. Prema rešenju o pokretanju stečajnog postupka, stečajni sudija je odlučio da prihvati predlog kompanije Info media grupe i zbog trajne nemogućnosti plaćanja svojih obaveza pokrene stečajni postupak u firmi Tim System.
Ova firma osnovana je 2010. godine, trenutno je registrovana pretežna delatnost trgovina na veliko. Prethodna delatnost bila je računarsko programiranje. U izmenjenom osnivačkom aktu iz 2012. godine može se pročitati da firma ima na desetine registrovanih delatnosti, od trgovine i programiranje, preko čišćenja zgrada, do umetnosti i stvaralaštva. Vlasnik firme Tim System je Toni Apostolović, koji je privreden u jučerašnjoj akciji MUP-a.
Prema podacima iz finansijskih izveštaja u poslednjih pet godina jasno je da je Tim System najbolje rezultate ostvario 2020. godine. Naime, te godine su ukupni prihodi preduzeća bili 1,09 milijardi dinara, a ostvarena je neto dobit od 87,6 miliona dinara. Već naredne godine, poslovanje se strmoglavilo. Prihodi su smanjeni na samo 240 miliona, a umesto dobiti zabeležen je gubitak od 271,5 miliona dinara.
Već 2022. godine su ukupni prihodi bili samo 11 miliona dinara, a godinu u kojoj je preduzeće dospelo u stečaj završili su sa prihodima od samo 1.000 dinara. U obe godine, Tim System je poslovao sa neto gubitkom. On je u 2022. godini iznosio 72,3 miliona dinara, a godinu kasnije 6,8 miliona dinara.
U međuvremenu, smanjivao se i broj zaposlenih. U 2021. godini Tim System je zapošljavao 16 ljudi, dok je dve godine kasnije imao samo jednog zaposlenog, pokazuju podaci objavljeni na APR-u.
Među uhapšenima i bivši direktor
Treća firma koja se pominje u saopštenju o hapšenjima Višeg javnog tužilaštva je HRC Horeca iz Novog Pazara. Osnovana je 2017. godine u Beogradu, ali je u međuvremenu promenila sedište. Registrovana delatnost je ostalo štampanje.
Vlasnik ove firme je Slobodan Trbojević, direktor je severnomakedonski državljanin Nino Antikj, koji poseduje ili upravlja sa još 14 preduzeća, pokazuju javno dostupni podaci.
Inicijali iz saopštenja, međutim, otkrivaju da je najverovatnije privreden Miloš Milaković, nekadašnji direktor ove firme. Milaković je, pokazuju podaci iz registra APR-a upravljao firmom od 2019. do septembra 2022. godine, da bi ga tada nasledio Nino Antikj.
Finansijski izveštaji pokazuju da je HRC Horeca u 2020. godini imali ukupne prihode od skoro 150 miliona dinara i gubitak od 2,6 miliona dinara. Godinu dana kasnije, prihodi su bili više nego udvostručeni i iznosili su 318 miliona dinara. Neto gubitak je bio još veći. Iznosio je 11,1 milion dinara.
Pošto se uhapšeni sumnjiče da su krivična dela izvršili između 2018. i 2021. godine, kada se uporede finansijski podaci postavlja se pitanje da li su novac dobijen iz poslova sklopljenih sa EPS-om preneli na druge račune, a firme koje su dobijale poslove ostavili u dugovima. To će otkriti dalja istraga i eventualni sudski postupak.
Tužilac, između ostalog, i kaže da se pojedini od njih terete da su "davali i primali mito u vidu novčanih poklona, koje su dalje prikrivali izvršenjem krivičnog dela pranje novca". Zbog toga će tužilaštvo naložiti i pokretanje finansijske istrage protiv osumnjičenih i sa njima povezanih lica.
Komentari 4
ostavi komentar