Hronika
29. 01. 2025. 15:29 3
Pripadniku "balkanskog kartela" određen kućni pritvor: Jemstvo 450.000 evra
Sudsko veće Višeg suda u Beogradu danas je, uz predloženo jemstvo od 450 hiljada evra, odlučilo da optuženom pripadniku "balkanskog kartela" Ljubiši Lindu, ukine pritvor i odredi blažu meru kućnog pritvora koji podrazumeva zabranu napuštanja stana uz obavezno nošenje elektonske nanogice.
Ljubiša Lindo je četvrtookrivljeni u grupi poznatijoj kao "balkanski kartel", koja je optužena za šverc najmanje sedam tona kokaina.
Podsetimo, na ročištu u decembru kada je počelo suđenje „balkanskom kartelu“, optuženi Lindo je svoju odbranu počeo citatom i to upravo postupajućeg sudije Vladimira Mesarovića sa jednog od pripremnih ročišta.
- Počeću sa jednim citatom koji vraća veru: "Pretpostavke nisu dovoljne, moraju se potvrditi nečim". Ovde se optužnica zasniva samo na pretpostavkama - počeo je odbranu optuženi Ljubiša Lindo.
Dodao je dalje i da ne poznaje nikoga od optuženih, da ni sa kim nije imao ni direktni ni indirektni kontakt kao i da nije imao kriptovani telefon.
Zatim je Lindo rekao i da je dva meseca pre hapšenja bio u BIA na saslušanju u vezi sa skajem, da je pristao na poligrafsko ispitivanje i da je imao dovoljno vremena da pobegne ako je istina da se bavio nečim nelegalnim.
- U optužnici na 575 stranica tužilaštvo ne daje nijedan jedini dokaz protv mene. Ja sam jedini organizator kriminalne grupe na svetu koji ne poznaje nijednog člana te grupe i koji saznaje za svoju grupu posle njenog formiranja - naveo je Lindo u svojoj odbrani i napomenuo da će priznati krivicu ukoliko Tužilaštvo ponudi samo jedan jedini nesporni dokaz protiv njega.
- Ja pristajem na sporazum o priznanju krivice, ako mi Tužilaštvo da bar jedan nesporni dokaz. Neka bude jedan nesporni dokaz, a četiri pretpostavke i ja ću pristati, iako bi za ovako teške optužbe bilo potrebno da svi dokazi budu nesporni - kazao je tada optuženi Ljubiša Lindo.
Kako je "kartel" pao
Članovi "balkanskog kartela" uhapšeni su u velikoj policijskoj akciji maja 2023, kada je uhapšeno 13 osoba. Ubrzo je počela istraga, a Tužilaštvo za organizovani kriminal je u tom trenutku sumnjičilo ukupno 20 osoba, koji su se i našli na optužnici i sada im se sudi u Specijalnom sudu.
Osim tada 13 uhapšenih, trojica optuženih se nalaze na izdržavanju kazni u zatvorima u Peruu, Holandiji i Nišu, a četvorica su se nalazila u bekstvu. Svima koji nisu u Srbiji ili nisu bili dostupni pravosudnim organima, sudi se u odsustvu, a među njima je i vođa klana "Amerika" Zoran Jakšić i on se nalazi u zatvoru u Peruu.
Međutim, godinu i po dana kasnije usledilo je još jedno hapšenje u akciji srpske policije i EVROPOL-a, a po nalogu Tužilaštva za organizovani kriminal.
Krajem novembra 2024. u Srbiji su uhapšena još osmorica pripadnika kartela. Među njima Dragan Đorđević, Dragan Nikolić i Ivan Cvetković koji su već optuženi i to je bilo drugo njihovo hapšenje.
Njih trojica su se u trenutku drugog hapšenja nalazila u kućnom pritvoru.
U Somboru je 2. januara 2025. uhapšen i optuženi Petar Milošević, koji je do tad bio u bekstvu.
Na suđenju ovoj grupi nastavljeno je izvođenje pisanih dokazao zapenama kokaina na Arubi i u Belgiji.
Kao dokazi izvedene su brojne zamolnice o pružanju međunarodne pravne pomoći koje je Tužilaštvo uputilo pravosudnim organima Holandije, Francuske, Belgije i Arube, kao i njihovi odgovori na te zamolnice.
Zatim, brojna dokumenta i fotografije, koje se odnose na zaplenu kokaina u Belgiji, ali i na više od pet tona kokaina na brodu "Aresa" na Arubi. Iza tih pošiljki stajao je, tvrdi Tužilaštvo, upravo "balkanski kartel".
U optužnici stoji da su, službenici obalske straže za područje Kariba na Arubi su februara 2020. godine presreli brod „Aresa“ i nakon pretrage zaplenili 211 jutenih vreća u kojima su bili paketi sa kokainom, a uhapšena je čitava posada broda, koju su činili državljani Crne Gore. Izvedeni su i zapisnici o oduzetim predmetima od njih, koji su im vraćeni.
Odbrana je osporavala način pribavljanja i dostavljanja dokaza, zatim da Tužilaštvo nije bilo nadležno da ih ono traži već sud, da su traženi zadržani podaci, a ne dokazi, ali i da, kada se pogledaju datumi, predmeti su prvo vraćeni pa oduzeti od uhapšenih.
Tužiteljka se decidno izjasnila na sve primedbe i između ostalog objasnila da su podaci isto što i dokazi, da su veštaci nesporno utvrdili da se u vrećama nalazio kokain, kao i da je tužilaštvo od Holandije zatražilo spise pod pretpostavkom da su zakoniti i da u tom smislu ne zna zbog čega su navedeni takvi određeni datumi oduzimanja i vraćanja predmeta.
Na ročištima ove nedelje prvi put se pojavio okrivljeni Petar Milošević. On je u sudnici negirao krivicu, kazao da nije koristio „skaj“ aplikaciju i da nikoga od 19 preostalih optuženih ne poznaje. Odbio je da odgovara na pitanja i suda i tužilaštva i svojih advokata.
Suđenje se nastavlja 19. februara.
Komentari 3
ostavi komentar