Hronika

[ Izvor: N1 ]

11. 05. 2023. 17:56 5

Šta je prethodilo novom hapšenju zbog EPS-a?

Zbog zloupotreba koje su oštetile EPS danas je uhapšeno još četiri osobe. Proširenom istragom obuhvaćen je i nekadašnji direktor firme Bauvazen iz Lazarevca koji je u pritvoru - od februara. Pripadnici Odeljenja za borbu protiv korupcije Ministarstva unutrašnjih poslova Srbije i Poreske policije Ministarstva finansija Srbije uhapsili su četiri osobe osumnjičene za pranje novca i poreska krivična dela, u okviru proširenja istrage koja se vodi protiv šest osumnjičenih da su zloupotrebama oštetili Javno preduzeće Elektroprivreda Srbije (EPS), navodi se u saopštenju Višeg Javnog tužilaštva.

Proširenom istragom obuhvaćen je i Nemanja T. koji je na čelu Bauvezena bio od oktobra 2017. do sredine novembra 2019.

Ova firma već godinama dobija milionske poslove od države, javnih preduzeća ali i opštine Lazarevac gde je registrovana, a po pravilu uvek je jedini ponuđač. Bauvezen je postao poznat javnosti nakon ekspresnih premeštaja i oduzimanja predmeta od tužiteljki Višeg javnog tužilaštva u Beogradu Bojane Savović i Jasmine Paunović.

One su dobile premeštaj samo dan nakon što je uhapšeno šest osoba u vezi navodne korupcije u EPS-u (a jedan od uhapšenih je radio u firmi Bauvezen). NIN je pisao da je država sa kompanijom Bauvezen, za koju je javnost saznala kad se našla u središtu afere oko pruge EPS-a, sklopila najmanje 103 ugovora vredna više od 130 miliona evra, iako se radi o firmi koja joj je dugovala milione evra za porez, piše N1.
Novinarka NIN-a Sandra Petrušić je rekla za N1 da je Bauvezen "projekat ove vlasti", da su zbog te firme i zakoni menjani, i da su, na primer, država i državne firme potpisale 11 ugovora za godinu i po, otkad su – u blokadi.

Ovo preduzeće je i na spisku najvećih poreskih dužnike, koji je Poreska uprava Srbije objavila sa stanjem na dan 28. februar ove godine. Bauvezen je osmi na listi najvećih dužnika, sa 280.742.561,15 dinara duga. Međutim, njegovi računi u bankama blokirani su zbog mnogo većeg iznosa.

Prema podacima Jedinstvenog registra računa NBS, račun Bauvezena je u blokadi od 2. februara 2022. (ukupno 463 dana), zbog prinudne naplate u iznosu većem od dve milijarde dinara (tačno 2.215.640.504,26 dinara na dan 11. maj 2023).

Šta kaže VJT?

Naredbom o proširenju istrage obuhvaćeno ukupno šest osoba, a četiri su danas lišene slobode i dva lica protiv kojih se već vodi istraga i koji se nalaze u pritvoru.
- To su Bojan Vladimir S. odgovorno lice stranog privrednog društva "Italiana Construcioni" S.P.A ogranak u Beogradu i „Meta Balkan“ doo Beograd, Nemanja T. direktor privrednog društva Bauvezen doo iz Lazarevca, koji se nalaze u pritvoru, kao i Velimir B. odgovorno lice privrednog društva "Profil Projekt" doo Beograd, Dragan R. odgovorno lice privrednog društva “Nib Part” doo Beograd, Nikola L. odgovorno lice privrednog društva “Sbos Construction” doo Beograd i Siniša K. vlasnik preduzetničke radnje za autoprevoz iz Uba - navodi se u saopštenju Višeg javnog tužilaštva u Beogradu.

Kako se dodaje, sumnja se da je Bojan Vladimir S. nakon izvršenih uplata novčanih iznosa od strane investitora JP EPS po osnovu ispostavljenih privremenih situacija u vezi sa ugovorom za izgradnju industrijskog koloseka od 18. aprila 2017. godine, novac u iznosu od 317.203.601,78 dinara koristio tako što je ga je prebacivao privrednim društvima "Profil projekt", "Nib Part" i "Sbos Construction" kao i preduzetničkoj radnji u vlasništvu Siniše K, za navodnu kupovinu šina, elektroopreme i drugog materijala za izgradnju industrijskog koloseka, po lažnim fakturama.

Potom su, kako se sumnja, odgovorna lica pomenutih privrednih društava novac prebacivala na račun PD Bauvezen doo iz Lazarevca, čije je odgovorno lice takodje sačinjavalo lažne fakture i dokumentaciju o ovoj nabavci, kao i o nabavci šina i drugog materijala od PD „Metal Balkan” doo Beograd.
Nakon toga je Nemanja T. deo novca u iznosu od 92.853.739 dinara predao Bojanu Vladimiru S, dok je preostali deo novca je zadržao na računu PD "Bauvezen" doo iz Lazarevca. Takođe iz navedenih protivpravnih radnji proizlazi i osnov sumnje da su osumnjičeni izvršili i poresko krivično delo kojim je prouzrokovana šteta za budžet Srbije u iznosu od 76.445.260 dinara.

VJT je saopštilo da se osumnjičenima na teret stavljaju krivična dela pranje novca i poreska utaja iz Кrivičnog zakonika, kao i neosnovano iskazivanje iznosa za povraćaj poreza i poreski kredit iz Zakona o poreskom postupku i poreskoj administraciji.

Dragi čitaoci, da biste nas lakše pratili i bili u toku preuzmite našu aplikaciju za Android ili Iphone.

Komentari 5

ostavi komentar

Ostavi komentar

Da biste komentarisali vesti pod Vašim imenom

Ulogujte se
Pravila komentarisanja
Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici i kvalitetniji komentari.
Direktno.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Zabranjeno je objavljivanje ideja, informacija i mišljenja kojima se podstiče diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihove seksualne opredeljenosti, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo. Komentari koji sadrže govor mržnje i psovke, takodje neće biti objavljeni.
Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije, već samo autora komentara.


Izbor(i)

Zoran Živković [23.04.2024.]




Video dana

Topli sendvič

Anketa

Gde ćete provesti predstojeće praznike?

Rezultati