Društvo i ekonomija
11. 04. 2026. 11:08 4
ORBAN ILI MAĐAR Za koga će GLASATI VOJVOĐANSKI Mađari?
Mađarska u nedelju izlazi na izbore, a deo glasova dolazi i iz Srbije. Oko 70.000 vojvođanskih Mađara ima pravo glasa - uglavnom putem pošte. Šta očekuju? Dojče vele (DW) je razgovarao s nekima od njih.
Politička slika Mađarske mogla bi značajno da se promeni nakon 16 godina dominacije Fidesa. Opoziciona Tisa ima realne šanse da pobedi na parlamentarnim izborima, koji se održavaju u nedelju 12. aprila.Deo te odluke donosi se u Srbiji, gde prema popisu iz 2022. živi oko 184.000 etničkih Mađara. Većina ih je u Vojvodini, a oko 70.000 njih ima mađarsko državljanstvo i pravo glasa na tamošnjim izborima, podaci su mađarske Nacionalne izborne komisije.Kako proces glasanja izgleda za mađarske državljane iz Srbije, objašnjava Norbert Šinković, profesor Filozofskog fakulteta u Novom Sadu, a prethodno i novinar koji je godinama izveštavao o izborima:
- Ako nemate prijavljeno boravište u Mađarskoj, glasate putem pisma. Mnogi kritikuju taj sistem, jer Nacionalna izborna komisija nema suštinsku kontrolu nad glasačkim materijalom. Aktivisti nevladine organizacije bliske Savezu vojvođanskih Mađara obilaze glasače i ’pomažu’ u popunjavanju materijala. Tu imamo puno nepoznanica i pitanja oko regulacije - kaže Šinković.Savez vojvođanskih Mađara je stranka koja zastupa interese mađarske manjine u Srbiji i godinama neguje bliske veze sa Fidesom. Prema Šinkoviću, to nije slučajnost:
- Fides je u proteklih 16 godina sistematski eliminisao konkurenciju. Mi smo u jednom trenutku imali pet-šest stranaka vojvođanskih Mađara u Srbiji. Danas imamo jednu dominantnu stranku, ostale su manje-više ugašene - tvrdi Šinković.I dok vladajuća mađarska partija sprovodi intenzivnu kampanju u Vojvodini, mađarska opozicija gotovo da i nije bila prisutna:
-Mađarske opozicije nema previše u ovdašnjem medijskom prostoru, niti na društvenim mrežama. Pretpostavljam da su procenili da građani koji imaju pravo glasa ovde pretežno podržavaju Fides - govori Šinković.A na pitanje šta bi promena vlasti u Mađarskoj značila za vojvođanske Mađare, Norbert Šinković zaključuje:
- Mi trenutno to ne znamo. Znamo indirektno kakav odnos bi potencijalno nova vlada htela da gaji sa Evropom i sa Srbijom – a to je da želi da se približi Briselu. U Vojvodini imate negde oko 180.000 do 190.000 Mađara, a njihov položaj direktno zavisi od odnosa Beograda i Budimpešte. Ono u što sam siguran, jeste da novoj vladi odnos sa Srbijom neće biti prioritet - navodi Šinković a prenosi Dojče vele.
Komentari 4
ostavi komentar