Društvo i ekonomija

[ Izvor: Beta ]

22. 07. 2025. 15:30 5

"Privatizacija EPS-a bila bi šteta za državu i građane"

Privatizacija Elektroprivrede Srbije (EPS) bila bi šteta za državu i građane, rekao je ekspert za energetiku Miloš Zdravković.

On je, povodom sumnji u javnosti da država priprema privatizaciju te kompanije, rekao da takva odluka ne bi bila dobra iz finansijskih i ekonomskih razloga.

Sumnje u javnosti da se priprema privatizacija EPS-a potiču, između ostalog, i zbog prenosa računa za utrošenu električnu energiju iz Trezora Ministarstva finansija u malu privatnu Alta banku u vlasništvu Davora Macure, bliskog Srpskoj naprednoj stranci.

Uprkos širokoj polemici u javnosti, EPS uporno odbija da objasni zašto je i pod kojim uslovima je sklopio aranžman sa tom bankom o prenosu računa.

Neki od razloga za privatizaciju mogli bi biti, ocenili su stručnjaci za energetiku, i sve slabiji rezultati poslovanja te kompanije, pa se kao potencijalni vlasnici pominju norveška firma Rystad Energy i američka ofšor firma UGT Renewables, koja u konzorcijumu sa Hyundai Engineering gradi u Srbiji solarne elektrane, snage 1.000 MW.

Zdravković je rekao da "EPS nije samo kičma energetskog sistema nego i privrede, a na nju se oslanjaju i naučno-obrazovne institucije ove zemlje".

- Poskupljenje električne energije koje obično dolazi sa novim vlasnicima bila bi sekundarna šeta od privatizacije, a primarne posledice uticale bi na razvoj privrede - rekao je Zdravković.

Dodao je da u slučaju privatizacije novi vlasnik nema razloga da ne omogući proizvođačima iz svoje zemlje da proizvode i održavaju i opremu za taj energetski sistem.

Tako su, prema njegovim rečima, nemačke firme, kad su došle u Srbiju, naftu nabavljale kod svojih snabdevača, novac prebacile na račune Rajfajzen banke, preneli osiguranje iz "Dunav" osiguranja u njihove kuće za osiguranje, naručivali opremu kod svojih proizvođača.

Zdravković je rekao da bi još jedna šteta od privatizacije bila to što "domaća firma ovde ulaže novac, a strana iznosi kapital odakle je došla".

Najuspešnije su države gde su, kako je rekao, strateške firme u vlasništvu države.

Na pitanje da li privatizaciju EPS-a sugeriše Međunarodni monetarni fond, Zdravković je rekao da "šta god da je zahtev, Srbija je nezavisna država i odluke treba da donosi u svom interesu".

Istakao je da ima kritičan stav prema radu ministarke rudarstva i energetike Srbije Dubravke Đedović Handanović.

- Ona je nekompetentna osoba za energetiku, nikada u tom sektoru nije radila, a preuzela je posao o kome ništa ne zna, iz meni nepoznatih razloga - rekao je Zdravković.

Dodao je da su joj "svi potezi koje je povukla, uključujući i smenu direktora Miroslava Tomaševića sa čela EPS-a, katastrofalni".

- Rezultati njenog rada su očigledni i merljivi jer je profit EPS-a 2023. godine, kada je tom kompanijom upravljao Tomašević, bio 950 miliona evra, a 2024. godine neto dobit je pala na oko 200 miliona evra - rekao je Zdravković.

Istakao je da je Tomašević "vaskrsao" EPS po rezultatima u prihodima, prodaji i remontima, nakon smene Milorada Grčića.

- Nikad niko nije napravio takav rezultat u elektroprivredi kao Tomašević, krenuo je od nule, minusa, prihvatio je tu funkciju kada niko nije hteo jer je ta kompanija bila u takvom stanju da je mogao da se zakuca poslednji ekser u "mrtvački sanduk" - rekao je Zdravković.

Naveo je da promena računa sa Trezora na privatnu banku "može da ukazuje na neke pripreme, ali i ne mora".

- Ja nikada ne bih privatizovao EPS, a ni druge firme od strateškog značaja. One treba da ostanu u državnom vlasništvu. Nemam ništa protiv da neki privatnik osnuje firmu i razvija je, ali ne razumem odluku da se privatizuje nešto što su napravili naši preci - rekao je Zdravković.

On je ocenio da je to slično prodaji stana da bi se kupio automobil i letovalo na nekoj destinaciji.

Jedan deo akademske javnosti smatra da postoji opravdan strah od privatizacije EPS-a jer je u maju 2023. tadašnji Nadzorni odbor odbio ponudu mađarske državne elektroprivrede MVM, o formiranju zajedničkog preduzeća (joint-venture) u koje je EPS trebalo da unese 11 hidroelektrana, a MVM 600 miliona evra.

Ministarstvo rudarstva i energetike je, nakon što je odbijena ta ponuda, koja, kako kažu upućeni, nije došla bez podrške nekog iz vlasti Srbije, saopštilo da "svako ko govori o otuđenju imovine EPS-a u javnosti širi neistine i paniku jer je, promenom Statuta i pravne forme EPS postao zatvoreno akcionarsko društvo i u stopostotnom je vlasništvu države".

Tu ponudu je, međutim, odbio tadašnji Upravni odbor, a u sadašnjem su tri stručnjaka iz Norveške.

Dragi čitaoci, da biste nas lakše pratili i bili u toku preuzmite našu aplikaciju za Android ili Iphone.

Komentari 5

ostavi komentar

Ostavi komentar

Da biste komentarisali vesti pod Vašim imenom

Ulogujte se
Pravila komentarisanja
Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici i kvalitetniji komentari.
Direktno.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Zabranjeno je objavljivanje ideja, informacija i mišljenja kojima se podstiče diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihove seksualne opredeljenosti, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo. Komentari koji sadrže govor mržnje i psovke, takodje neće biti objavljeni.
Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije, već samo autora komentara.


Preobražaj

Zoran Živković [21.07.2025.]




Video dana

Nazad na posao

Anketa

Da li će Aleksandar Vučić ispuniti zahtev studenata i raspisati vanredne izbore?

Rezultati