Društvo i ekonomija
15. 07. 2025. 07:13 0
Vode za piće IMAMO za narednih 10 do 15 godina
Nestašice vode u Srbiji postale su redovna pojava pa su se tako već u prvim danima leta sa tim problemom suočili stanovnici Gadžinog Hana, gde je proglašena vanredna situacija. Prošle godine nestašica vode bila je takođe razlog za proglašenje vanredne situacije u opštinama Sjenica, Gornji Milanovac, Topola i Majdanpek.
U javnosti se često može čuti da je Srbija zemlja bogata vodom, te otuda i čuđenje kako to da dolazi do nestašica, ali Marko Urošev, naučni saradnik Geografskog instituta “Jovan Cvijić” SANU, objašnjava da je ipak reč o zabludi. On kaže da tom "bogatstvu" doprinose takozvane tranzitne vode, to jest velike međunarodne reke Dunav, Sava, Tisa i Drina, koje protiču kroz Srbiju i imaju veću količinu vode od vodotoka koji se formiraju na prostoru Srbije.
Urošev ocenjuje da se stanje snabdevanja vodom stanovništva u Srbiji može oceniti između prihvatljivog i dobrog, ali dodaje da potreba proširivanja postojećih vodoizvorišta definitivno postoji.- U pogledu količina voda najugroženija oblast je Šumadija, a veći deo Vojvodine je ugrožen zbog prevelike eksploatacije podzemnih voda. Sa aspekta kvaliteta vode za piće problemi postoje u većem delu Vojvodine, zatim u slivu Velike Morave, a nešto manje i u drugim delovima zemlje. U pogledu izgrađenosti vodovodne infrastrukture znatno je lošija situacija u centralnoj Srbiji u odnosu na Vojvodinu, i generalno, u manjim opštinama u odnosu na veće. Procenat priključenosti stanovništva na javne sisteme vodosnabdevanja danas je veći od 80 odsto, uz prisutan dalji trend povećanja, značajnim delom kao posledica migracije iz sela u grad - objašnjava Urošev za NIN.Urošev kaže da su na godišnjem nivou postojeći kapaciteti izvorišta za vodosnabdevanje, koji se trenutno eksploatišu dovoljni u narednih 10 do 15 godina, naravno uz strogo poštovanje zona sanitarne zaštite izvorišta, racionalno korišćenje vode i redovno održavanje vodovodnih sistema. Povoljniji položaj u odnosu na neke druge države imamo i zahvaljujući tome što se podzemna voda najviše koristi kao izvor, a čiji je kvantitet i kvalitet generalno bolji od površinskih voda.
Komentari 0
ostavi komentar