Društvo i ekonomija
13. 07. 2025. 17:55 2
UŽASNA KORUPCIJA I AROGANTAN STAV Isplivali novi detalji o zatvaranju Al Džazire na Balkanu
Ne smiruje se prašina nakon gašenja televizije Al Jazeera Balkans (AJB), koja je nakon 14 godina rada u Bosni i Hercegovini prestala s emitovanjem, ostavivši oko 200 zaposlenih bez posla.
Prema novim informacijama koje prenosi "Avaz", Al Jazeera Media Network iz Dohe je pre mesec dana poslala revizorsku inspekciju u Sarajevo kako bi se utvrdilo stvarno stanje, jer su već duže postojale glasine o nepravilnostima u radu. Interni revizori su pregledom ugovora pronašli brojne neregularnosti. Pošto nisu uspeli da pronađu rešenja za nagomilane probleme, u razgovoru sa rukovodiocima u Sarajevu – Tarikom Đođićem, generalnim direktorom AJB-a, i Edhemom Fočom, jednim od direktora – odlučeno je da se televizija zatvori.
Arogantan stav
Navodno su Đođić i Fočo bili vrlo arogantni u komunikaciji, što je dodatno uticalo na odluku o zatvaranju stanice.
Priča se da su se iz produkcije AJB-a izvlačila značajna sredstva u korist firme "Foto Art", u vlasništvu Gordana Memije, kuma Elmedina Konakovića – ministra spoljnih poslova BiH i predsednika stranke NiP. Firma je navodno zarađivala na postprodukciji i fasadnim radovima. Memija je već pod istragom i uhapšen je u okviru akcije "Black Tie", koja se odnosi na poslove sa zloglasnim narkokartelom "Tito i Dino", koji vodi Edin Gačanin - Tito.
Postavlja se pitanje zašto je angažovana spoljna firma poput "Foto Arta", kada je Al Jazeera imala sopstvene resurse da obavlja te poslove, uz godišnje dotacije iz Dohe koje su dostizale i 20 miliona dolara.
Takođe, navodno je Haris Memija, brat Gordana Memije, koji radi u Ambasadi Katara u Sarajevu, bio uključen u poslovanje "Foto Arta". Navodi se da Haris poseduje falsifikovanu diplomu i da je ranije, iako nepotvrđeno, imao problema s drogom pre nego što se oženio sestrom Abdulgafara Velića, što im je navodno omogućilo uticaj unutar Islamske zajednice
Finansijski razlozi se dovode u pitanje
Kako se saznaje, u AJB su nedavno stigli novi serverski uređaji vredni oko milion dolara, što dodatno podgreva sumnje da zatvaranje nije bilo zbog finansijskih razloga. Iako kompanija nikada nije bila profitabilna, redovno je dobijala donacije iz Dohe u iznosu od skoro 20 miliona dolara godišnje.
Edhem Fočo je nedavno otputovao u Tursku kako bi se sastao s Wadahom Khanfarom, bivšim generalnim direktorom Al Jazeere, koji ima dobre veze s vlasnicima mreže, ali ni taj pokušaj nije dao rezultate.
Umešan i Konaković
U ceo slučaj se, prema dostupnim informacijama, uključio i Elmedin Konaković, koji je poslao pismo premijeru Katara u pokušaju da interveniše.
Tačno je i da je još u decembru prošle godine, tokom posete katarskom ministru spoljnih poslova, Konaković pokušao da se sastane sa čelnim čovekom Al Jazeere, ali mu to nije omogućeno - umesto toga, dobio je zamenu.
Prema tim informacijama, Konaković je tom prilikom napravio gaf - pohvalio se da mu supruga, Dalija Hasanbegović-Konaković, radi kao voditeljka na Al Jazeeri, na šta mu je odgovoreno da je to nespojivo s njegovom funkcijom.
Komentari 2
ostavi komentar