Društvo i ekonomija

[ Izvor: Mediji ]

09. 07. 2025. 19:25 0

Srbija na četvrtom mestu u Evropi po broju napada na novinare

Srbija je na četvrtom mestu u Evropi po broju napada na novinare, iza Ukrajine, Rusije i Turske, navodi se u izveštaju o medijskom pluralizmu u Srbiji koji je sproveo Evropski univerzitetski institut.

Ističe se i da je politička nezavisnost medija u zemlji oblast najvišeg rizika jer su svi nacionalni emiteri pod kontrolom vlastima bliskih entiteta, prenosi NUNS.

Izveštaj objavljen u junu pokazuje da Srbija beleži visok rizik u tri od četiri ključne oblasti: tržišni pluralizam (71 odsto), politička nezavisnost (73 odsto) i društvena uključenost (70 odsto) dok je oblast osnovne zaštite u domenu srednje visokog rizika (60 odsto).

Upozorava se da ne postoje zakonske mere koje bi sprečile sukob interesa između političara i vlasnika medija, kao i da je preko kompanije Telekom Srbija država "ponovo ušla u medijsko vlasništvo, čime je zvanično legalizovala državno-partijski uticaj na medije".

- Političari i vladine institucije koriste javna sredstva kao poluge uticaja: subvencije, budžetsko oglašavanje i javne nabavke sistematski favorizuju medije bliske vlasti. Istovremeno, REM ne vrši nadzor ravnopravnog medijskog tretmana u predizbornim kampanjama, a javni servisi ne obezbeđuju fer pristup opozicionim glasovima. Uređivačka nezavisnost praktično ne postoji, a mehanizmi zaštite od političkog uticaja su neefikasni ili ignorisani - navodi se u izveštaju.

Dodaje se i da lokalne vlasti "sve češće zaobilaze konkurse i koriste javne nabavke za finansiranje lojalnih medija, dok javni servisi ostaju pod čvrstom političkom kontrolom, bez stabilnog upravljanja i finansiranja".

Uslovi za rad novinara u Srbiji, ocenjeni su kao izuzetno nepovoljni, a osim sve većeg broja SLAPP tužbi, odnosno strategije pravnog zastrašivanja kritičkih medija, izveštaj upozorava i na "upotrebu naprednog špijunskog softvera od strane srpske policije i obaveštajnih službi za nadzor novinara".

U izveštaju se navodi da se ekonomski faktori koriste za ograničavanje medijske raznovrsnosti.

- Govor mržnje je formalno zabranjen, ali se zakon slabo primenjuje, posebno u digitalnom prostoru gde dominiraju uvrede, pretnje i agresivna komunikacija - piše u izveštaju.Ocenjuje se da je Regulatorno telo za elektronske medije (REM) "praktično nefunkcionalno i da retko izriče sankcije, čak ni emiterima koji grubo krše zakon – poput onih koji emituju nasilan rijaliti program u udarnim terminima ili vode pristrasno izveštavanje tokom izbornih kampanja".

U preporukama za poboljšanje medijskog pluralizma u Srbiji, predlaže se puno sprovođenje novih medijskih zakona u duhu Medijske strategije iz 2020. godine, pravna zaštita novinara i mere protiv SLAPP tužbi, reforma REM-a i transparentno imenovanje njegovih članova, potpuna transparentnost medijskog vlasništva i oglašavanja, usklađivanje sa evropskim regulativama, kolektivno ugovorno uređenje rada u medijima i preciznije regulisanje javnog finansiranja medija.

Dragi čitaoci, da biste nas lakše pratili i bili u toku preuzmite našu aplikaciju za Android ili Iphone.

Komentari 0

ostavi komentar

Ostavi komentar

Da biste komentarisali vesti pod Vašim imenom

Ulogujte se
Pravila komentarisanja
Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici i kvalitetniji komentari.
Direktno.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Zabranjeno je objavljivanje ideja, informacija i mišljenja kojima se podstiče diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihove seksualne opredeljenosti, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo. Komentari koji sadrže govor mržnje i psovke, takodje neće biti objavljeni.
Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije, već samo autora komentara.


Blokader

Zoran Živković [07.07.2025.]




Video dana

Bez roštiljanja!

Anketa

Ko je kriv za nerede na protestu?

Rezultati