Društvo i ekonomija
06. 06. 2025. 07:39 6
Vučić se od početka godine obratio 190 puta: Ove reči je najčešće koristio
Tokom samo prvih pet meseci 2025. godine, predsednik Srbije Aleksandar Vučić obratio se javnosti čak 190 puta putem kablovskih i nacionalnih televizija, pokazuje analiza Istinomera.
Istinomer je izbrojao i termine koje najčešće koristi, a to su - "teror", "deca", "tajkunski mediji", "EXPO", "budućnost" i "Šolak".
Sagovornici Danasa smatraju da predsednik time izgrađuje narativ koji ima za cilj da prikrije krizu u kojoj se SNS nalazi i da u isto vreme targetira kritičare i proteste - pre svega studentski pokret.
Sem navedenih termina, u Vučićevim narativima dominiraju fraze o "obojenim revolucijama", "rušenju Srbije", stalnom povećanju plata i penzija, tumačenju stvarnosti narodu, pritiscima iz EU, te optužbe na račun studenata - označenih kao "blokaderi" i "tajkuni" - koje predsednik predstavlja kao neprijatelje države.
Dejan Bursać, naučni saradnik Instituta za filozofiju i društvenu teoriju, ocenjuje da predsednik Vučić intenzivno komunicira jer se SNS suočava sa ozbiljnom krizom i gubitkom podrške.
- Jasno je zašto se predsednik toliko obraća - ovo je jedna velika krizna situacija za SNS. Oni gube podršku, gube tlo pod nogama, očigledno se ne snalaze dobro, i onda im je važno da predsednik Republike, kao neko ko generiše podršku SNS-u i ko ima kontinuirano veće poverenje i veću podršku glasača nego sama ta stranka, njeni funkcioneri, istaknute ličnosti ili čak državne institucije, bude taj koji će prenositi poruke - kaže Bursać.
Bursać objašnjava da je tokom haotičnog perioda na početku krize, u novembru, decembru i januaru, SNS često menjala narativ - od pokretanja kampanja poput "Ja Vučiću verujem" do brzog odustajanja od njih, dok su istovremeno optuživali studente za separatizam ili saradnju sa hrvatskim službama, pa čak im nudili stanove.
Međutim, u poslednja tri meseca SNS je konačno ustalio svoj narativ, što je sada jasno vidljivo.
- S jedne strane je to priča o razvoju Srbije, EXPO-u, platama i penzijama - njihova standardna priča - računajući verovatno da su građani možda zaboravili na pad nadstrešnice i onaj inicijalni šok i veliku sumnju u infrastrukturne projekte SNS-a. S druge strane, prebacuju napad na studentski pokret i optužuju studentski pokret - pod znacima navoda "blokadere", "tajkune" itd. - za rušenje Srbije i sve eventualno loše što bi se moglo desiti u društvu - kaže Bursać.
Dodaje da bi takav način obraćanja javnosti i stvaranja podela možda i funkcionisao za Vučića da studenti nisu izašli sa zahtevom za izbore.
- Zahtev za izbore je zapravo nešto gde bi Vučić trebalo da se pokaže kao jak, jer je stalno govorio - a praksa njegove stranke to i potvrđuje - da SNS pobeđuje na izborima. "Samo zatražite izbore i dobićete ih", govorio je. A sada beži od izbora - ističe Bursać.
On smatra da, iako je Vučić konsolidovao narativ o razvoju Srbije uz istovremene napade na studente, njegovo izbegavanje izbora šalje loš signal biračima – poruku da je SNS slab ako izbegava izbornu utakmicu.
- Po mom mišljenju, džabe mu što je učvrstio narativ, ako građani - to jest, posebno njegovi glasači - vide da on beži od izborne arene. To je njima signal da on više nije jak - navodi Bursać.
Potpredsednica Demokratske stranke Dragana Rakić ocenjuje da Aleksandar Vučić više ne upravlja državom, već svakodnevno vodi svojevrsni televizijski rijaliti u kojem promoviše sebe, iznosi neistine i napada protivnike.
Prema njenim rečima, što mu rejting više pada, to se češće pojavljuje u javnosti.
- Rečnik kojim se služi: "rušenje Srbije", "teror", "blokaderi", "tajkunski mediji" nije slučajan. To su poruke dizajnirane da mobilišu najverniji deo birača i da svakog političkog protivnika prikažu kao neprijatelja države - kaže Rakić.
Prema njenom mišljenju, ovakvim načinom delovanja Vučić sistematski urušava politički pluralizam i negativno utiče na javni prostor. Ona smatra da je zbog toga danas u Srbiji gotovo nemoguće voditi civilizovan i demokratski dijalog, jer je predsednik države, kako kaže, pretvorio javni prostor u polje propagandnog sukoba.
- Paradoksalno, studenti su ostali imuni na taj otrov. Njihova mirna i hrabra borba pokazuje kako izgleda Srbija posle Vučića i zato zaslužuju iskrenu i bezuslovnu podršku - navodi Rakić.
Profesor na Fakultetu političkih nauka Đorđe Pavićević smatra da je ključ političke dominacije i proizvoljne vlasti u tome da vlast uspostavi kontrolu nad značenjem reči i načinom na koji građani razumeju stvarnost.
Kako kaže, aktuelna vlast to čini od samog početka, zato i uporno pokušava da ovlada medijima i da nametne sopstveni jezik kao jedini način na koji se o stvarima može govoriti.
- Insistiranje na davanju imena događajima i akterima - "žutim lopovima", "prljavoj politici", "đilasovoj opoziciji", "petooktobarskoj katastrofi", "tajkunskim medijima", kao i sada govor o "teroru blokadera", "studentima koji hoće da uče" itd. - ima za cilj da već kroz reči vrednuje i nameće tumačenje - kaže Pavićević.
Pavićević ukazuje da se ponavljanjem istih izraza u medijima postepeno oblikuje način na koji građani razmišljaju, s ciljem da se nametne pogled na svet u kojem vlast određuje koje su teme važne i kako o njima treba govoriti.
- To je kulturni rat koji vode desničarski pokreti građanima širom sveta i to je ono što Informer, Pink i ostali državni mediji i tabloidi, zajedno sa analitičarima i političarima na njima, rade građanima Srbije. A reč je o staroj, staroj taktici uspostavljanja arbitrarne vlasti koja društva obično vodi u propast. Ko u to ne veruje, neka pročita Tukididov Peloponeski rat i opis situacije na Krfu, gde kaže: "Reči su morale da promene uobičajeno značenje" - zaključuje Pavićević.
Komentari 6
ostavi komentar