Društvo i ekonomija

D. Ljutić

29. 05. 2025. 07:00 4

LONČAR NEMA VREMENA ZA ZDRAVSTVO Mora da brani predsednika i SNS

Bolničke ustanove propadaju i prokišnjavaju, a ponegde je stanje već toliko opasno da bolničke uprave zatvaraju deo prostorija kako se ne bi dogodila nesreća. Opet je u maju prokišnjavala Pančevačka bolnica, u čije je renoviranje 2018. godine uloženo čak 550 miliona dinara, došlo je i do pada dela plafona u jednoj prostoriji Kliničko - bolničkog centra (KBC) Bežanijska kosa. Da se bolnice loše renoviraju pokazao je i primer opšte bolnice u Vranju gde su 28. novembra prošle godine pale dve ploče - panela sa plafona. U pitanju je novi objekat koji je dograđen uz postojeći Zdravstveni centar, otvoren krajem 2024. godine.

Srpsko zdravstvo bilo je prepušteno doktoru Zlatiboru Lončaru još od 2014. godine, kada je avanzovao iz direktorske fotelje Urgentnog centra u Beogradu, a rezultati koje je iza sebe su više nego porazni. U periodu njegove "vladavine zdravstvom", najveći broj medicinskih radnika napustio je Srbiju. Prema analizi Fiskalnog saveta iz 2021, u našoj zemlji postojao je deficit od čak 5.000 zdravstvenih radnika. Naši najveći medicinski stručnjaci, koji nisu otišli u inostranstvo, napustili su državne klinike i prešli u privatne, gde za svoje usluge dobijaju i do tri puta veće plate.Pred Osnovnim sudom u Novom Sadu u sredu je nastavljeno suđenje članovima vladajuće Srpske napredne stranke (SNS) za napad na studente krajem januara. Uoči početka ročišta, ispred suda su se okupili studenti i građani kako bi pružili podršku studentkinji kojoj je u napadu polomljena vilica. A šta Lončar misli o studenskim protestima? Ministar zdravlja Zlatibor Lončar je izjavio da se u aprilu u Srbiji dogodilo nešto što nije ni u najgore fašističko vreme, da je u Novom Sadu blokirana Hitna pomoć, a da su u Nišu studenti u blokadi ušli u zgradu Kliničkog centra, maltretirali pacijente i sprečili da se održe praktične vežbe studenata.

- U najgore fašističko vreme to se nije desilo, za to nema nikakvog opravdanja. Ne znam šta je u njihovim glavama, ne znam šta je u glavama onih koji im kažu da to rade - rekao je Lončar novinarima u Kliničkom centru Srbije.Prema njegovim rečima, građani treba da izaberu put kojim hoće da Srbija ide, navodeći da postoji put Aleksandra Vučića koji je, kako je rekao, doveo do novih kliničkih centara, novih bolnica, sa novom opremom, sa zapošljavanjem ljudi, da se studira. Haos je napravljen, mulj se uzburkao, a ministar i njegova ekipa koja se najbolje snalaze u mulju, mogu biti zadovoljni. Naime, time je na trenutak prekinuta priča o masovnom egzodusu zdravstvenih radnika, o katastrofalnim uslovima u mnogim zdravstvenim ustanovama. Ali, odbrana režima se nastavila. Tako je početkom godine iz Ministarstva zdravlja pristigla vest da je prethodne nedelje uočeno da su se u bolnicama na jugu Srbije i u Šumadiji osobe van zdravstvenog sistema raspitivale kod zaposlenih kakav bi akcident mogao da se isprovocira da bi došlo do žrtava među pacijentima, a uznemirenosti i straha među građanima.Mediji bliski vlasti navode da je u pitanju "monstruozni plan destabilizacije države", te da su bolnice na jugu Srbije i u Šumadiji u opasnosti da se nađu na udaru terorista. Ni pet meseci posle toga nismo saznali detalje tog "plana". A odmah je bilo jasno da saopštenje nije posledica zabrinutosti ministra zdravlja zbog stanja raspada u kojem se nalaze bolnice širom Srbije, u kojima padaju plafoni, crepovi, prokišnjavaju ambulante i operacione sale. Jedina briga koja muči ministra jeste kako da sačuva rejting svog političkog šefa. I sebe, naravno.Poznat, između ostalog, i po tome da je za medije uvek bio nepristupačan, hirurga Lončara upamtili smo po aferama i propustima u njegovoj nekadašnjoj ministarskoj zaostavštini. Brojne, do kraja nerasvetljene afere, izakulisni poslovi, a pre svega, sunovrat srpskog zdravstva, nisu bili prepreka da se "najpoznatiji lekar" SNS-a, vrati na omiljeni mu posao. I, krenulo mu je. U suštini, jedina strategija koja se do sada nazire jeste ideja da javno zdravstvo postane toliko nekonkurentno da se jednog dana ukine.

Sindikat lekara i farmaceuta saopštio da je Srbiju u proteklih deset godina napustilo oko 6.000 lekara i da se taj negativni trend nastavlja. Statistički, u našoj zemlji postoji 283 lekara na 100.000 stanovnika, što je znatno ispod evropskog proseka, a taj broj bi uskoro mogao da se dodatno umanji. Hoće li građane imati ko da leči, one koji nemaju dovoljno novca za privatne ili inostrane klinike?

Dragi čitaoci, da biste nas lakše pratili i bili u toku preuzmite našu aplikaciju za Android ili Iphone.

Komentari 4

ostavi komentar

Ostavi komentar

Da biste komentarisali vesti pod Vašim imenom

Ulogujte se
Pravila komentarisanja
Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici i kvalitetniji komentari.
Direktno.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Zabranjeno je objavljivanje ideja, informacija i mišljenja kojima se podstiče diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihove seksualne opredeljenosti, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo. Komentari koji sadrže govor mržnje i psovke, takodje neće biti objavljeni.
Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije, već samo autora komentara.


Savet

Zoran Živković [11.07.2025.]




Video dana

Trik za zgibove

Anketa

Ko je kriv za nerede na protestu?

Rezultati