Društvo i ekonomija
25. 05. 2025. 07:04 26
SVE PO ŠEŠELJEVOM RECEPTU: SNS pokušava da osvoji Univerzitet
Režim očigledno marljivo radi na donošenju novog Zakona o visokom obrazovanju, koji će obuhvatiti finansiranje privatnih univerziteta iz budžeta, dolazak stranih univerziteta, a potom i smene dekana i postavljanje uprava od strane vlasti. Poznato je da, ukoliko bi Univerzitet dozvolio da se vlast meša u odabir dekana, izgubio bi autonomiju, a visoko obrazovanje palo bi u potpunosti u ruke režima.
Autonomija Univerziteta u Beogradu nije prihvatljiva za režim Srpske napredne stranke. Pored toga što je za njih sporno da bilo ko u državi ima autonomiju mišljenja i delovanja, Univerzitet je označen kao najopasniji izvor otpora društvenim nepravdama. Sadašnji predsednik Srbije Aleksandar Vučić, ministar informisanja iz vremena kada je njegov šef Vojislav Šešelj doneo drakonski Zakon o visokom obrazovanju (1998) pomoću kojeg je pregazio autonomiju i otpustio na desetine "neposlušnih" profesora, ponovo je aktuelan.
Uslov koji strani univerziteti moraju da ispune da bi dobili dozvolu za rad jeste da su akreditovani u matičnoj državi, predviđeno je dopunom zakona. Ovim predlogom podstiče se nefer konkurencija. Naime, dok domaći i privatni univerziteti moraju da ispune određene uslove da bi dobili akreditaciju, strani fakulteti neće prolaziti nikakvu domaću proveru. I tu je opravdana sumnja da nije sve čisto. A "prljavština" se spremala još 1998. godine. Tada je Vojislav Šešelj izjavio da se sprema novi Zakon o univerzitetu i da će svako ce moći da formira Univerzitet po zakonu. O Šešeljvoj zamisli vezanoj za Univerzitet, Zoran Đinđić je između ostalog rekao:
- To je apsolutna kapitulacija drzave jer je školstvo državna stvar. Ne može država da prizna diplomu svakog privatnog univerziteta... To znači da oni na Medicinskom fakultetu mogu da igraju preferans i da se posle zaposle kao lekari...Tadašnji Šešeljev Zakon o univerzitetu suspendovao je autonomiju, "samoupravljanje", kako je to objašnjavala Vlada visokog školstva i omogućio Vladi postavljenje dekana i rektora, i gotovo potpunu kontrolu nad zbivanjima na univerzitetima čiji je osnivač. Osveta države "onima koji misle" usledila je nakon zimskih studentskih i građanskih protesta koji su rezultirali priznanjem vlasti da je pokrala lokalne zbore 1996. godine. Viđena priča? I sada satanizacija profesora, njihovo targetiranje kao izdajnika i okorelih kriminalaca, pozivanje na hapšenja, pozivi na policijska saslušanja, smanjivanje plata, inspekcijski nadzori i možda najvažnije, praktično ukidanje naučne funkcije univerziteta. Na "šešeljevski" način, faktički u tajnosti i bez ikakvih konsultacija donosi vlada u ostavci, kojom umesto dosadašnjih 20 sati nedeljno smanjuje na pet sati koje sedmično profesori treba da posvete naučnoistraživačkom i(li) umetničkom radu. To nije urađeno čak ni zakonom nego nekom uredbom iz čiste mržnje prema pobunjenim studentima i profesorima. Ne samo da je neodgovorno nego je i glupo, s jedinim ciljem da se ukine svako kritičko mišljenje jer kad ukinete nauku, univerzitet ne postoji.
A SNS na univerzitet kidiše otkako su došli na vlast i to im za sada na svu sreću ne uspeva.
Komentari 26
ostavi komentar